klimatizacia-verzus-prirodzene-chladenie

Snom väčšiny z nás je bývať v dome. V peknom dome, s krásne upraveným pozemkom a terasou, aby sme si mohli vychutnať kávičku na čerstvom vzduchu. No káva sa dá vychutnať rovnako dobre aj v interiéri domu. Za predpokladu, že v ňom panuje vhodná mikroklíma.

Ideálnu mikroklímu v prvom rade dosiahnete správnym vetraním. Kvalitné a pravidelné vetranie je dôležité z dvoch hľadísk: Prvým je dosiahnutie zdravého a príjemného vnútorného ovzdušia. Zabezpečenie správneho tepelného komfortu je tým druhým dôvodom.

Kedysi sme zdravý vzduch v dome dokázali zabezpečiť len prirodzeným vetraním. Na druhej strane, domy sa „prirodzene“ prevetrávali aj kvôli tomu, že neboli tak dôkladne zateplené ako v súčasnosti. Avšak, s vývojom moderných technológií pribúdajú nové možnosti vetrania. Každé jedno má svoje prednosti i nedostatky.

Prirodzené vetranie

Ešte stále predstavuje najrozšírenejší spôsob vetrania. Pod prirodzené vetranie patrí vetranie otvorenými oknami, infiltrácia vzduchu netesnosťami či vetranie pomocou tzv. schodiskových šácht. Prirodzené vetranie je technicky jednoduché, ekonomicky nenáročné, pretože nie je potrebné investovať do žiadnej mechanickej ventilácie.

TIP
Vetrať môžete jednostranne jedným oknom, oveľa efektívnejšie je však krížové vetranie prostredníctvom okien, ktoré sú situované oproti sebe. Najlepší spôsob predstavuje komínový efekt, resp. schodisková šachta, kde sa čerstvý vzduch dostáva do celého domu oknami zhora nadol. Jeho účinok oceníte najmä počas letných nocí, keď sa v interiéri ľahšie a rýchlejšie vymení horúci vzduch za chladný. Ak teda v dome neplánujete sofistikované vetracie technológie, myslite pri rozmiestňovaní okien aspoň na tento aspekt.

Nevýhodou prirodzeného vetrania je, že sa nedá ovládať a treba naň neustále myslieť, je teda veľmi nestále. Závisí od človeka, ktorý však ľahko zabúda a často otvára okno až vtedy, keď je v miestnosti neznesiteľný vzduch, alebo ho začne bolieť hlava. V zimnom období môže prirodzené vetranie spôsobovať ekonomické straty, pretože pri dlhšej výmene vzduchu vychladí miestnosť natoľko, že ju treba znova vykurovať. Okrem toho nedokáže upravovať vzduch, ako je jeho ohrev, chladenie, zvlhčovanie či filtrácia. Dovnútra teda vpúšťame čerstvý vzduch, ale automaticky to neznamená, že aj čistý. A v tom je zásadný rozdiel.

Riadené vetranie

Tento typ vetrania je známejší pod názvom rekuperácia. Súčasťou tejto technológie je rekuperačné zariadenie určené na vetranie s minimálnym únikom tepla, ktoré funguje na princípe výmeny tepla. Z odvádzaného vzduchu odoberá teplo, ktoré následne využíva na zohriatie prichádzajúceho čerstvého vzduchu zvonku. Vďaka tomu nevzniká veľké ochladenie v miestnosti, ako je to pri vetraní oknom, čiže sa minimalizujú tepelné straty.

Výhodou rekuperácie je aj to, že si viete určiť, akú teplotu vzduchu chcete mať, s akou vlhkosťou a v akej kvalite. Za nevýhodu riadeného vetrania možno jednoznačne považovať nutnosť inštalácie zariadenia pri výstavbe domu, vyššie vstupné náklady na jeho inštaláciu, ale aj na samotnú prevádzku.

Rozvody rekuperácie sa zvyčajne montujú pod podlahu, stropný podhľad alebo strop, a to tak, aby neboli v blízkostí spální a izieb, v ktorých chcete mať ticho. Chod rekuperácie môže byť totiž sprevádzaný miernym hlukom a chvením.

Stropné chladenie

Tento typ chladenia interiérov v súčasnosti ešte nie je natoľko rozšírený, predstavuje však azda najspoľahlivejší a zároveň najekologickejší spôsob ochladzovania vnútorných priestorov. Základom systému stropného chladenia je rúrkový register a chladiaca kvapalina, ktorá v ňom prúdi. Tá ochladzuje jednotlivé miestnosti. Výhodou je život bez nepríjemného prievanu, hluku či vírenia vzduchu, pomerne rýchla montáž, minimálna údržba a neobmedzené možnosti pri zariaďovaní obytného priestoru, v ktorom vám nebudú prekážať žiadne jednotky.

K nevýhodám stropného chladenia patrí v prvom rade nutnosť počítať s ním už počas projektovej prípravy, či už v prípade novostavby alebo rekonštrukcie. Rátajte tiež s pomerne vysokým rozpočtom na jeho zadováženie. Ak ide o plošné chladiace systémy, neodporúčajú sa inštalovať do miestností so zvýšenou vlhkosťou, pretože by hrozilo zrážanie pár v oblasti stropu. V kuchyni si treba vypomôcť riadením vetraním, kvalitným digestorom, prípadne meračom vlhkosti. A otázkou zostáva využitie stropného chladenia v montovaných stavbách a drevostavbách, kde treba k správnemu návrhu a bezpečnej prevádzke pristupovať naozaj dôsledne.

Zdroj: zdrave-chladenie.sk

Klimatizácia

V posledných rokoch ide asi o najpopulárnejší spôsob vetrania a chladenia domu. Klimatizácia je zariadenie, ktoré umelou úpravou udrží v interiéri požadovanú teplotu a vlhkosť vzduchu. Vnútorná jednotka klimatizácie odoberá teplo zo vzduchu v interiéri a ochladzuje ho. Vonkajšia jednotka odvádza nadbytočné teplo von pomocou kompresie a kondenzácie pracovnej látky. Tá je akýmsi médiom, ktorá transportuje teplo medzi oboma jednotkami.

Klimatizácia sa navrhuje tak, aby bol v celom dome zabezpečený taký vzduch, ktorý spĺňa čo najširšie spektrum požiadaviek. Preto je dobré úvahy o klimatizácii zahrnúť už do projekčnej prípravy domu. V takom prípade sa dajú navrhnúť a umiestniť najvhodnejšie trasy pre vzduchotechnické potrubia tak, aby nenarúšali interiér domu. Ak však už nemáte možnosť úprav, pretože dom už máte postavený, netreba zúfať – klimatizácia sa dá inštalovať aj dodatočne. Navyše, existujú aj mobilné klimatizácie.

V prípade dodatočnej inštalácie sa budete musieť zmieriť s tým, že takéto zariadenie, resp. vonkajšia jednotka bude „krášliť“ fasádu vášho domu. K nevýhodám klimatizácie, o ktorých sa v posledním období často hovorí, patrí aj vírenie vzduchu, a teda aj riziko vzniku rôznych ochorení, vrátane nachladenia či alergií. Samozrejme, v súčasnosti existujú na trhu aj klimatizačné zariadenia, ktoré dokonca vykurujú, zvlhčujú a čistia vzduch a môžu byť ovládané pomocou aplikácie.

Pri výbere mobilnej klimatizácie by ste mali vedieť pár vecí:

  • Výhodou tejto klimatizácie je, že je prenosná a využijete ju tam, kde to práve potrebujete. Navyše nemusíte robiť žiadne stavebné zásahy ani úpravy. Za mínus možno považovať, že zaberá priestor a hadicu na odvádzanie vzduchu musíte vyviesť cez okno.
  • Keďže na trhu je množstvo druhov mobilných klimatizácií od rôznych výrobcov, problém je vybrať tú najvhodnejšiu. Pri výbere preto sledujte najmä kľúčové parametre, a to chladiaci výkon, hlučnosť, veľkosť miestnosti, funkcie, vlastnosti a spotreba energie.
  • Mobilné klimatizácie sa delia do troch tried: nižšej, strednej a vyššej. V nižšej triede nájdete základné modely slúžiace výlučne na ochladzovanie miestností, vybavené minimálnym množstvom funkcií, energeticky náročnejšie, no cenovo dostupné.
  • Zlatý stred predstavuje stredná trieda, kde sa stretáva dobrý pomer kvality a ceny. Klimatizácie tohto druhu patria do energetickej triedy A+ a vyššie. Oceníte aj ich nízku hlučnosť. Vo vyššej triede sa nachádzajú tie najlepšie mobilné klimatizácie s veľkým množstvom funkcií, energetickou triedou A++ a vyššie.

Vetranie a chladenie nepodceňujte

Možností vetrania a chladenia interiéru domu je viacero. Ak nad vetraním uvažujete už pri projektovaní domu, ako vhodná voľba sa javí rekuperácia, stropné chladenie alebo zabudovaná klimatizácia. V prípade, že dom už stojí, bude zrejme najlepším riešením mobilná klimatizácia, prípadne rekonštrukcia výplní okenných otvorov tak, aby ste dosiahli efekt schodiskovej šachty. Avšak, správne chladenie kráča ruka v ruke aj so správnou voľbou tieniacich prvkov, ktoré sú kvôli zachovaniu príjemnej mikroklímy v dome, najmä počas letných horúčav, neoddeliteľnou súčasťou tohto „systému“. Nech sa už rozhodnete pre akékoľvek riešenie, hľadajte kvalitu. Lebo, ako sa hovorí: „Skúpy dvakrát kúpi.“

Tím Odzákladov.sk pozostáva z odborníkov a novinárov, ktorí pôsobia vo sfére stavebníctva a architektúry, živo sa zaujímajú o stavebné dianie a prinášajú svoje praktické skúsenosti aj teoretické poznatky z rôznych oblastí tohto segmentu.

DISKUSIA

Prosím vložte váš komentár
Please enter your name here