zdravý dom
Foto: DFS

Kam nechodí slnko, tam chodí lekár. Táto stará múdrosť, o platnosti ktorej dnes už naozaj nikto nepochybuje, by sa dala voľne upraviť aj na: Kam nechodí čerstvý vzduch, tam chodí lekár… Mierne kostrbaté, ale platné. A mnohí si túto parafrázu uvedomia najmä v súčasnej situácii, keď nás šíriaca sa vírusová infekcia donútila zdržiavať sa prevažne vo vlastných domovoch...

Dýchanie je nevyhnutné pre život

70 až 80 metrov štvorcových plochy rozložených pľúcnych mechúrikov nás v každom okamihu konfrontuje s kvalitou prostredia, v ktorom sa nachádzame. Našťastie, ľudský organizmus je veľmi prispôsobivý. Trvalo znečistené prostredie sa však na ňom skôr či neskôr podpíše. Aj preto problematika zdravého bývania trápi každého z nás. Zdravie máme len jedno a chceme si ho chrániť. Vplýva na nás úplne všetko, čo sa vyskytuje okolo nás.

Nekonečný kolobeh 
Nádychom sa do tela dostáva kyslík a výdychom sa odvádza oxid uhličitý. Pri nádychu sa pomocou svalov zväčšuje objem hrudníka, pričom sa v ňom vytvára podtlak, pľúca sa rozťahujú, čo napomáha nasávaniu vzduchu do nich. Vzduch sa cez nos alebo ústa a hrtan dostáva do priedušnice, priedušiek a priedušničiek, až sa dostane do pľúcnych mechúrikov – alveol, ktoré sú funkčnou časťou pľúc. Je ich približne 300 miliónov a majú plochu 70 až 80 m2. Práve v nich dochádza k difúzii plynov. Kyslík z vdýchnutého vzduchu sa dostáva do krvi a tá sa zároveň zbavuje prebytočného oxidu uhličitého. Po nádychu nasleduje výdych. Nekonečný kolobeh. Od prvého až po posledný nádych v živote.

V oblasti bývania sú to predovšetkým samotné stavebné materiály, z ktorých sú postavené budovy na bývanie alebo iné budovy, v ktorých človek trávi väčšinu času. Ďalšími faktormi sú materiály použité na výrobu podlahových krytín, nábytku i bytových textílií, z ktorých sa dlhodobo môže do ovzdušia uvoľňovať množstvo cudzorodých látok nepriaznivo vplývajúcich na naše zdravie. Na naše zdravie pôsobia aj cudzorodé látky uvoľnené z čistiacich prostriedkov alebo z kozmetiky. Mnoho ľudí si dobrovoľne „vylepšuje“ vzduch v interiéri rôznymi osviežovačmi vzduchu, vonnými tyčinkami alebo sviečkami. Zdrojov znečistenia ovzdušia je preto skutočne veľmi veľa. 

Ako sa postarať o zdravé bývanie v dome
Foto: Ellieelien/Unsplash

V budovách, ktoré sú postavené v štandarde stavieb s takmer nulovou spotrebou energie (NZEBnearly zero energy building ), a ktoré majú obálku v záujme čo najmenšej spotreby energie na vykurovanie hermeticky uzatvorenú, je tento problém ešte naliehavejší. Ide o mimoriadne závažnú situáciu – plnením požiadaviek na energetickú hospodárnosť budov totiž vzniká požiadavka na zabezpečenie kvality prostredia. Budovy s takmer nulovou spotrebou energie tak majú spravidla podstatne vyššie nároky na vybavenosť technickými systémami zabezpečujúcimi kvalitu vzduchu a pri samotnej prevádzke sú veľmi citlivé na ich presné prevádzkové nastavenie. 

V zdravom tele zdravý vzduch

Zabezpečenie zdravého vzduchu v priestoroch, v ktorých sa zdržiavajú ľudia možno realizovať dvoma cestami:

1. vetraním – dostatočný prísun čerstvého vzduchu je možné zabezpečiť v budovách s takmer nulovou spotrebou energie vetraním pomocou rekuperačnej techniky. Tá zabezpečí dostatočný prísun čerstvého vzduchu z vonkajšieho prostredia aj v chladnom období bez toho, aby sa zvýšili nároky na jeho ohrev. Ohrev zabezpečuje protichodný výmenník tepla, a to tak, že odchádzajúci vydýchaný ohriaty vzduch odovzdáva vo výmenníku tepla svoje teplo vstupujúcemu čerstvému studenému vzduchu. Obe masy vzduchu sú od seba oddelené. Nedochádza k ich premiešavaniu. Vetranie mimo vykurovacej sezóny sa zabezpečuje oknami – fasádnymi i strešnými. Dostatočné vetranie je zároveň účinnou prevenciou pred vznikom plesní. 

2. cieleným výberom použitých stavebných materiálov a materiálov zariaďovacích predmetov v budovetie by nemali znečisťovať vzduch, ktorý dýchame, či už výparmi alebo uvoľňujúcimi sa časticami. Stavebné materiály by mali byť navrhované s ohľadom na ich neutrálny vplyv na človeka. Určite neurobíte chybu, ak pri výbere uprednostníte materiály na prírodnom základe s čo najmenším prídavkom chemických látok. Samozrejme, tým sa vám úplne vyhnúť nepodarí, pretože mnohé z nich sú v stavebných hmotách nezastupiteľné, keď upravujú napríklad horľavosť materiálov.

Ako sa postarať o zdravé bývanie v dome
Foto: David Pisnoy/Unsplash

Podstatne väčšie možnosti rozhodovania budete mať pri výbere ekologických interiérových farieb a náterov. Ponuka podlahových krytín takisto poskytuje viacero možností výberu takých riešení, ktoré v budúcnosti nebudú zaťažovať ovzdušie v obytných priestoroch škodlivými látkami. Spoľahnúť sa môžete na keramické dlažby, drevené podlahy, krytiny na báze lisovaného korku a mnohé ďalšie.  

Treba len sledovať aktuálne trendy a nakupovať výrobky overených výrobcov. Prírodným materiálom je dobré dať prednosť aj pri výbere nábytku a všetkých bytových textílií. Tieto majú obvykle vyššiu cenu, avšak, ide o materiály, ktoré majú veľmi dobré úžitkové vlastnosti aj po rokoch ich používania. A navyše, obvykle pochádzajú z obnoviteľných zdrojov

Namiesto záveru

Pri 14 – 16 nádychoch a výdychoch za minútu v pokojnom režime vdýchne a vydýchne zdravý dospelý človek asi 7,5 l vzduchu. Pri telesnej námahe, keď je potrebné väčšie množstvo kyslíka, sa dýchanie prehĺbi. Človek tak vdýchne väčší objem vzduchu s vyššou frekvenciou. Celkový minútový objem vdýchnutého a vydýchnutého vzduchu sa značne zväčší. Myslite na to a zabezpečte si zdravé prostredie s dostatočnou výmenou vzduchu. Nech je vzduch, ktorý dýchate, čerstvý a čo najmenej znečistený cudzorodými látkami. 

Predchádzajúci článokČo potrebujete vedieť pri budovaní žumpy na pozemku?
Ďalší článokChystáte sa postaviť drevenú terasu? Aký typ materiálu zvoliť?
Ing. Jana Hodúrová
Sústredí sa na všeobecné témy z oblasti stavebníctva, strešné plášte, rozpočty a reality. Vzdelanie získala na Strojníckej fakulte Slovenskej vysokej školy technickej v Bratislave. Môže sa pochváliť 25-ročnými skúsenosťami v oblasti striech a strešných konštrukcií, je dlhoročnou členkou Cechu strechárov Slovenska. Venovala sa vzdelávaniu v rámci odborného školstva, ako aj edukácii dospelých v rámci celoživotného vzdelávania. Pôsobila v stavebninách ako obchodná zástupkyňa, v realitnej kancelárii na pozícii realitnej maklérky. V súčasnosti pracuje v stavebno-obchodnej spoločnosti ako rozpočtárka. Svoje povolanie nezaprie ani vo voľnom čase – medzi jej záľuby patrí dom, byt, záhrada, bytová a záhradná architektúra.

DISKUSIA

Prosím vložte váš komentár
Please enter your name here