nízkoenergetické montované domy na kľúč
Zdroj: Mirano

Nielen v zámorí, ale aj v Nemecku a v škandinávskych krajinách sa nízkoenergetické montované domy na kľúč tešia značnej obľube. Stavebníci tam totiž oceňujú rýchlosť výstavby, nižšie účty za energie a takisto nižšie investičné náklady v porovnaní s klasickými domami. Zatiaľ, čo napr. v Kanade je viac ako 80 % novostavieb rodinných domov montovaných, u nás na Slovensku je to iba okolo 10 %. Treba však aj povedať, že percento montovaných drevostavieb na kľúč aj u nás pomaly rastie.

Aké typy stavieb poznáme, aká je ich životnosť a energetická náročnosť

Dnes sa na Slovensku stavajú v prevažnej miere murované stavby. Ich základným stavebným materiálom je buď veľkoformátová tvárnica, alebo brúsená voštinová tehla. Protipólom týchto konštrukcií sú nízkoenergetické drevostavby sendvičového typu. Zatiaľ, čo pri tehle a tvárnici hovoríme o mokrom procese výstavby, pri montovaných stavbách hovoríme o procese suchom. Už to je jedným z dôvodov, prečo je možné montovaný rodinný dom nielenže postaviť, ale aj zobytniť doslova za niekoľko týždňov.

Životnosť objektov, bez ohľadu na technológiu výstavby, je priamo závislá na starostlivosti o ne. Ako tehlová, tak aj drevená stavba pri dostatočnej starostlivosti môže pokojne slúžiť aj 100 a viac rokov. Otázkou je tu skôr morálne opotrebovanie, keďže isté komponenty treba rekonštruovať alebo ich meniť (kotol, čerpadlo, sanita, rozvody, podlahy, okná…), a to nezriedka už po 20 rokoch. Čo sa týka energetickej náročnosti, montované drevostavby jednoznačne predbiehajú vývoj a sú spravidla minimálne 5 až 10 rokov popredu pred klasickou výstavbou mokrým procesom. Pred cca 25-timi rokmi, keď sa na Slovensku murované domy ešte len začínali zatepľovať polystyrénom v hrúbke 5 cm a ročná spotreba energií predstavovala u nich viac ako 100 kWh/m2, bola väčšina montovaných domov postavená už v nízkoenergetickom štandarde, teda so spotrebou energií pod hranicou 50 kWh/m2 za rok. A tento technologický náskok si vďaka využívaniu inovatívnych riešení väčšina montovaných nízkoenergetických domov udržiava dodnes.

Trocha teórie

Pri výstavbe nízkoenergetických montovaných objektov sa využívajú viaceré spôsoby výstavby. U nás sú však v prípade rodinných domov najrozšírenejšie tieto dve:

  • Prvý pozostáva z výstavby zo sendvičových panelov, zhotovených v montážnej hale, pričom hotové steny sa následne dovážajú na stavenisko, vykladajú sa žeriavom a kotvia o základovú dosku.
  • Druhý spôsob pozostáva z realizácie kompletnej stavby priamo na stavenisku. Tento spôsob je vhodnejší najmä pre stavby, pri ktorých je obmedzená možnosť prístupu ťažkej techniky k základovej doske. Prístup býva často problémom, preto je praktickejšia druhá z uvedených technológií: montážnici si priamo na základovú dosku kotvia drevené stojky, z ktorých vytvoria rám a montáž sendvičovej konštrukcie sa môže začať.
nízkoenergetické montované domy na kľúč
Zdroj: Mirano

V tomto ohľade je výstavba svojím spôsobom veľmi podobná výstavbe murovaného domu, ibaže rýchlosť je omnoho vyššia, keďže sa využívajú veľkoformátové komponenty a pracuje sa suchým procesom. Konštrukcia je pod strechou do cca 2 až 3 týždňov. A pokračuje sa vo finalizácii.

nízkoenergetické montované domy na kľúč (1)
Zdroj: Mirano

Prierez panelom ukazuje, že všetky komponenty sú ekologické, pričom najdominantnejším prvkom obvodovej steny je tepelná izolácia, ktorej hrúbka môže v dvoch vrstvách dosahovať až 30 cm, takže tepelný odpor takejto obvodovej steny je minimálne R = 8,5 (m².K)/W, čo bohato prekračuje tepelnotechnickú normu STN, ktorá bude od 1.1.2021 požadovať hodnotu R = 6,5 (m².K)/W. Niektorí zhotovitelia uprednostňujú difúzne otvorenú, iní zase difúzne uzavretú stenu, čo však na tepelný odpor nemá prakticky vplyv. V každom prípade platí: nízkoenergetický dom = nízke prevádzkové náklady.

Prečo sa na Slovensku nestavia viac montovaných drevostavieb

Tým najznámejším predsudkom Slovákov je, že montovaný dom vydrží maximálne 40 až 50 rokov, čo je však holý nezmysel. Veď v zámorí stoja drevené montované domy, postavené pred viac ako 100 rokmi. Ďalej majú mnohí obavu, že v montovanom dome musí byť všetko počuť, lebo steny sú tenké a veľkoplošné dosky pomáhajú šíriť nielen hluk vznikajúci pri chôdzi, ale aj ten všeobecný. Aj s týmto sa už konštruktéri vysporiadali a šírenie hluku dnes zodpovedá všetkým existujúcim normám. A do tretice si pomenujme ešte jednu (skrytú) príčinu: Slováci radi stavajú svojpomocne a ešte radšej „hurá systémom“: Dáme dokopy 10- až 20-tisíc eur, kúpime si pozemok. Po čase rodičia prispejú 5- až 6-tisícami, urobíme platňu a v lete uvidíme… Požičiame 20-tisíc, kúpime tehly, škridlu a budeme po víkendoch robiť brigády… A takto sa stavia nezriedka aj 5 rokov. Pri montovanom dome netrvá celý proces (od základovej dosky po kolaudáciu) ani 5 mesiacov. A na to sa treba mentálne nastaviť – a to je to, čo mnohí, konzervatívne zmýšľajúci Slováci, ešte nedokážu stráviť. Aj preto sa zatiaľ na Slovensku stavia menej montovaných stavieb, než by sa mohlo.

Ako sa býva v nízkoenergetickom drevodome

Tak, ako môže byť nízkoenergetický drevodom na nerozoznanie od klasického murovaného domu, tak aj bývanie v ňom môže byť viac než podobné. A predsa sú tu isté rozdiely. Drevodom má menšiu tepelnú zotrvačnosť, takže sa rýchlejšie vykúri. Ale takisto nám môže aj rýchlejšie vychladnúť. Preto nie je na škodu, ak využijeme akúkoľvek možnosť zvýšenia akumulačných vlastností objektu.

Existuje napríklad možnosť rozhodnúť sa pre podlahové akumulačné kúrenie, zaliate v 5 cm poteri. Na škodu určite nie sú ani strešné presahy, ktoré nám v čase letných horúčav dokážu vytvoriť tieň a odfiltrovať nežiaduce prehrievanie interiéru cez obloky. Preto je dôležité, aby sme sa zamerali aj na typy striech a orientáciu na svetové strany. Ale toto všetko sa týka aj klasických stavieb, takže vidíme, že v montovanom drevodome sa býva ako v každom inom dome, akurát o voľačo lacnejšie a neporovnateľne rýchlejšie.

5 dobrých rád, ako vyberať miesto, projekt a typ objektu:
– Stavebný pozemok kupujte radšej so všetkými inžinierskymi sieťami.
– Nevyberajte projekt len s ohľadom na dispozičné riešenie, ale aj s ohľadom na orientáciu objektu na svetové strany.
– Pokiaľ ste v časovej tiesni, snažte sa vybrať si z ponuky projektov domov daného zhotoviteľa, pretože tvorba individuálneho projektu by mohla celý proces časovo natiahnuť.
– Nezabudnite už vo fáze projektovej prípravy na tienenie. Prehrievanie a následné chladenie objektov sa stáva drahším, než samotné vykurovanie.
– Ak je to možné, okná obytných izieb neorientujme na sever. Ale okno potravinovej komory, naopak, pokojne môžeme.

Hlavné prednosti montovaných nízkoenergetických drevodomov

Najväčšou prednosťou je určite rýchlosť realizácie, takže nemáme v stavbe umŕtvenú investíciu. Nie, že by výstavba nízkoenergetických domov bola jednoduchou záležitosťou, skôr opak je pravdou, ale výstavbu realizujú zohrané tímy suchým procesom podľa pevného manuálu. Keďže tímy sú zabehnuté a postupy preverené, otvára sa priestor aj pre variabilitu dispozičných riešení pri zachovaní kvality. Ďalšou prednosťou sú omnoho nižšie prevádzkové náklady. Ani obmedzené alebo stiesnené podmienky staveniska nie sú prekážkou, pretože pri kompletnej montáži na stavenisku možno použiť postupy, umožňujúce presuny a montáž materiálu priamo k základovej doske. O 3 až 4 mesiace je možné bývať v kompletne zariadenom dome.

Čo je dobré si zapamätať
– Montované nízkoenergetické domy stavajú profesionáli – svojpomocne ich stavať neradno.
– Stavať rodinný dom niekoľko rokov je nezmysel, pretože v rozostavanom dome máme umŕtvené peniaze.
– Montovaný dom sa rýchlo stavia – a rýchlo aj platí. Akcia musí byť preto investične dobre zmenežovaná.
– Aj keď si necháte postaviť dom na kľúč, nie je od veci mať svoj vlastný stavebný dozor.

ZDROJ: Natívny článok spoločnosti Mirano s.r.o.

Tím Odzákladov.sk pozostáva z odborníkov a novinárov, ktorí pôsobia vo sfére stavebníctva a architektúry, živo sa zaujímajú o stavebné dianie a prinášajú svoje praktické skúsenosti aj teoretické poznatky z rôznych oblastí tohto segmentu.

DISKUSIA

Prosím vložte váš komentár
Please enter your name here