Plánovanie stavby a výstavba domu sú dlhodobým procesom, ktorý si vyžaduje vybavovanie množstva povolení, dohadovanie spoľahlivých dodávateľov a správne načasovanie.
Odhliadnuc od všetkých náležitostí spojených s výberom a kúpou pozemku, tento beh na dlhú trať sa začína zaobstarávaním projektovej dokumentácie. Následne prichádza na rad vybavovanie stavebného povolenia a iných potrebných povolení. Až potom sa môžete pustiť do samotnej výstavby domu. V súvislosti s touto problematikou sa nám však odkrýva otázka, kedy je vlastne ideálny čas na plánovanie stavby a výstavbu rodinného domu. Súčasne s tým treba vedieť, na čo si dať pozor.
Kedy začať s plánovaním stavby?
Plánovanie stavby je procesom, ktorý sa väčšinou začína entuziazmom a zanietením stavebníka. Odhodlanie však môže pomerne rýchlo vystriedať demotivácia a znechutenie z nedostatočnej pripravenosti či informovanosti.
Rada odborníka
Pred plánovaním stavby sa informujte o všetkých úkonoch na konkrétnom stavebnom úrade. Zodpovední úradníci by vám mali poskytnúť dôležité informácie o potrebných vyjadreniach a povoleniach k začatiu stavebného konania a k úspešnému vydaniu stavebného povolenia.
Myslite na to, že okrem pozemku potrebujete v prvom rade projektovú dokumentáciu, ktorá nesmie byť staršia ako jeden rok. Na výber máte z dvoch možností: Buď sa rozhodnete pre katalógový projekt, alebo dáte prednosť projektu na mieru, ktorý je však o čosi drahší. Ďalším krokom je získavanie vyjadrení a povolení od správcov inžinierskych sietí a iných úradov, ktorých platnosť je takisto ohraničená individuálnym termínom.
Zapamätajte si
Čím detailnejšie je vypracovaný projekt a čím jasnejšie je všetko zaznamenané na výkresoch, tým ľahšie bude prebiehať celý proces výstavby. Projektovú dokumentáciu treba vnímať ako nástroj, ktorý má pomáhať všetkým zúčastneným dotiahnuť projekt do zdarného konca, venujte jej preto náležitú pozornosť.
Stavebné povolenie – koľko času naň potrebujeme?
Nedá sa presne určiť, koľko času uplynie od zadováženia projektovej dokumentácie po vydanie stavebného povolenia. V každom prípade sa pripravte na to, že väčšina úradov a inštitúcií si uplatňuje zákonnú lehotu na vydanie vyjadrení, resp. povolení, ktorá sa v jednotlivých prípadoch líši. Niekto si tak dokáže vybaviť stavebné povolenie za pár týždňov, no ďalšiemu to môže trvať pokojne aj rok.
Upozornenie
Dajte si pozor na aktuálnosť a platnosť všetkých získaných vyjadrení a povolení. Rovnako odporúčame, aby ste sa o každom pracovnom úkone, ktorý je spojený s vaším pozemkom, informovali na pridelenom stavebnom úrade ešte pred vydaním stavebného povolenia.
Kedy začať s výstavbou domu?
Začiatok výstavby domu nie je vždy možné naplánovať na presný termín. Tento míľnik sa u každého staviteľa totiž odvíja od úspešného vybavenia stavebného povolenia. Avšak, za predpokladu, že sa vám podarí vybaviť všetky povolenia podľa predstáv, je dobré začať s výstavbou domu na jar, keď sa nočné teploty prehupnú cez hranicu 5 °C.
Ak to do jari nestihnete, nemusíte zúfať. Pokojne môžete začať s výstavbou v letných či jesenných mesiacoch. Dajte si však pozor na prípadné jesenné mrazy. Pri nižších, resp. mínusových teplotách sa totiž neodporúča realizovať mokré technologické procesy. Výnimkou sú špeciálne materiály a stavebné postupy, ktoré je možné realizovať aj v zimnom období.
Všeobecné pravidlo
Vo všeobecnosti platí pravidlo, že základová doska a hrubá stavba (ideálne zakrytá strechou) by mali cez zimu vymrznúť, aby sa ukončili všetky procesy schnutia. Zimné obdobie je tak ideálnym časom, kedy sa pustiť do prác vo vnútri stavby.
Odporúčanie na záver
Pokiaľ vás netlačí čas, zbytočne sa neponáhľajte a procesy plánovania stavby a výstavby domu si starostlivo premyslite a rozložte. V opačnom prípade dbajte na kvalitné hydroizolačné riešenia. Je totiž faktom, že súčasný trend rýchlej výstavby rodinných domov nedovoľuje stavbám prirodzené vysychanie.
Zdieľať obsah