Ako zhotoviť komín

Výstavba komína si vyžaduje precíznosť. Komínové teleso musí spĺňať požiadavky požiarnej odolnosti a musí sa postarať o bezpečné a pohodlné bývanie.

Spodná stavba

Na stavbu komína treba myslieť od začiatku výstavby. Keďže komín tvorí osamelé zaťaženie, musíme naň myslieť už pri budovaní základov. Pod komín je vhodné zhotoviť základovú pätku. Základová pätka by mala byť širšia minimálne o 150 mm, než je pôdorysná plocha komína. Aj pri komíne je potrebné samotnú konštrukciu odizolovať proti zemnej vlhkosti. Hydroizolácia sa môže vykonať klasicky – ako pri nosných múroch.

zaklady-dom-ytong-komin-stavba-novostavba
Zdroj: Xella Group, Ytong

Samotné teleso komína

V súčasnosti sa pri bežnej výstavbe väčšinou používajú vložkové komíny. Presný postup, ako stavať konkrétny typ komína, uvádza každý výrobca. Komínové systémy sa oplatí kupovať od renomovaných výrobcov, ktorí ponúkajú certifikované výrobky. Prvým krokom je vytvorenie ďalšieho stupňa betónovej pätky. Táto pätka môže mať buď samotné pôdorysné rozmery komína, alebo môže byť o pár centimetrov širšia. Podstatná je jej výška. Tá by mala dosiahnuť výšku budúcej podlahy. V praxi to znamená, že samotné tvárnice komína začíname ukladať od výšky podlahy. Je to z toho dôvodu, že do prvej tvárnice vytvárame otvor na odvod kondenzačnej vody a vody, ktorá sa dostane do komína.

Celý obsah článku je dostupný pre čitateľov s aktivovaným predplatným. Pokiaľ už ste aktívnym predplatiteľom, pre zobrazenie celého obsahu je potrebné prihlásenie do účtu. Balíky predplatného si môžete do konca júla zakúpiť s uvítacou zľavou 50%.

Zdieľať obsah

Diskusia je prístupná pre čitateľov s aktivovaným predplatným.