Presvetlenie podkrovných priestorov – na čo pri ňom nezabudnúť?

S tendenciou lepšieho využívania zastavanej plochy nehnuteľností na bývanie pribúdajú podkrovia, ktoré prinášajú pomerne veľa obytného priestoru za relatívne malé peniaze. Priestory vzniknuté zobytnením podkroví mávajú netradičné proporcie kopírujúce tvary krovu a strechy. Dajú sa všestranne využiť – do podkrovia je možné zakomponovať izby, kuchyne i kúpeľne. Nech sa využijú na akýkoľvek účel, dôležité je, aby boli pod strechou dostatočne osvetlené prirodzeným svetlom a dobre vetrateľné.

Ako zabezpečiť presvetlenie podkrovia?

K dispozícii máte v podstate tri základné možnosti:

  1. vybudovanie vikierov,
  2. zabudovanie strešných okien,
  3. osvetlenie podkrovia svetlovodmi.

Obľúbené vikiere

Vikiere sú takpovediac klasikou v presvetlení podkrovných priestorov a dodnes majú množstvo prívržencov, ktorí by ich nevymenili za žiadnu alternatívu. Vikiere si vyžadujú stavebný zásah do konštrukcie krovu, keď časť z neho je potrebné rozobrať a nahradiť konštrukciou budúceho vikiera. Táto býva vybudovaná najčastejšie zo stavebného reziva.

Čelná strana vikiera slúži na zabudovanie klasického fasádneho okna alebo, pri priestorovo náročnejšom riešení, presklených dverí slúžiacich ako výstup na balkón alebo terasu. Konštrukcia vikiera ako súčasť obvodového plášťa stavby musí byť zateplená. Strecha vikiera sa pokrýva krytinou ladiacou so zvyškom strechy. Boky a priečelie sa omietnu alebo oplechujú technológiou drážkovanej (falcovanej) krytiny.

Moderné strešné okná

Ak sa chce stavebník z akýchkoľvek dôvodov vyhnúť zložitejším stavebným úpravám spojeným s vybudovaním vikiera, môže podkrovie presvetliť strešnými oknami. Správne zvolená veľkosť strešného okna či výška jeho osadenia dokáže priniesť denné svetlo aj do najtmavších kútov podkrovia. Vďaka rôznym typom a spôsobom otvárania je zaručená komfortná manipulácia, a to bez ohľadu na vzdialenosť okna od podlahy. 

Vedeli ste, že:

Aj keď sa mnohým zdá, že strešné okná sú na strechách novinkou posledných desaťročí, nie je to pravda. Možno aj vás prekvapí skutočnosť, že história strešných okien siaha do 19. storočia, keď sa presklené plochy na šikmých strechách dostali aj na plátna niektorých maliarov, napríklad Vincenta van Gogha (Statky u Auvers) alebo do literárnych diel (Hans Christian Andersen: Holubník). Skutočným prelomom v tejto oblasti bol rok 1942 a riešenie dánskeho vynálezcu Villuma Kann Rasmussena v podobe konštrukcie pántu pre kyvné okná, ktorá umožnila jednoduché ovládanie strešného okna. To potom bolo možné nielen ľahko otvárať, ale aj umývať. Od tohto roku sa na strešných oknách objavovalo množstvo noviniek, ktoré uľahčovali ich ovládanie a neustále vylepšovali ich vlastnosti.

Súčasné strešné okná sú veľmi spoľahlivé, majú vynikajúce tepelnoizolačné vlastnosti, odolávajú nepriazni počasia, dokážu samé reagovať na prichádzajúci dážď, vyhodnotiť kvalitu ovzdušia v interiéri a vyvetrať. Majú tiež množstvo doplnkov, ktoré prispievajú k zvýšeniu komfortu bývania v podkroví. Dokážu chrániť pred slnečnými lúčmi, neželanými pohľadmi alebo aj krúpami. Zdá sa, že v oblasti strešných okien nič nie je nemožné, a tak je dnes možné zabudovať ich do manzardových zlomov, alebo využiť také, ktoré sa v priebehu niekoľkých sekúnd premenia na balkóny.

Zaujímavé svetlovody

Zdalo by sa, že pri možnostiach, ktoré ponúkajú strešné okná, už ďalšie produkty na presvetlenie podkrovia nebudú potrebné. A predsa len… Sú prípady, keď použitie strešných okien nie je vhodné. V takom prípade prichádzajú na rad svetlovody, ktoré, ako už z ich názvu vyplýva, privádzajú svetlo z exteriéru do obytných priestorov. Sú to veľmi dômyselné konštrukcie ukončené na streche sklenenou kupolou, ktorá je akýmsi zberačom slnečných lúčov. Tie sú následne prostredníctvom vysokoodrazivého tubusu privádzané do interiéru, kde z difúzorov žiaria ako žiarovky.

Výhodou svetlovodov je, že dĺžka difúzorov vybraných výrobcov môže presahovať aj 20 m. Difúzory sú uzatvorené stĺpce vzduchu, takže nevedú teplo. Neprispievajú tak k prehrievaniu osvetľovaných priestorov v letnom období ani k ich ochladzovaniu v zime. Aby nadbytok svetla v podkroví neobťažoval, difúzory je možné doplniť žalúziami. Pre opačný prípad je vhodné žiadať od výrobcu difúzory doplnené zdrojom svetla. Určitou nevýhodou svetlovodov je, že neumožňujú vetranie priestorov. Nie sú na tento účel určené.

Dajte na rady odborníkov

Možností presvetlenia podkrovia existuje skutočne veľa. O žiadnej z nich nemožno prehlásiť, že je najlepšia, každá má svoje prednosti i nedostatky. Optimálne riešenie? Ich kombináciu pre konkrétne obytné priestory by mal navrhnúť odborník – projektant, ktorý tak zabezpečí, že vo vašom podkroví budete mať nielen dostatok denného svetla dôležitého pre zdravé bývanie, ale aj možnosť obytné priestory perfektne vetrať.

Zdieľať obsah

Vložiť komentár