Omietka je povrchovou ochranou konštrukčných prvkov, ktorá má zároveň aj estetickú funkciu. Keďže na trhu existuje nespočetné množstvo omietok a omietkových zmesí, ich výber nie je práve jednoduchou záležitosťou.
Voľba správnej omietky závisí v prvom rade od typu podkladu, čiže muriva, ktoré môže tvoriť napríklad tehla, betón, sadrokartón či iné materiály. V prípade vonkajšej fasády zohráva podstatnú úlohu aj typ použitého zatepľovacieho systému. Ak je murivo s vylepšenými tepelnoizolačnými vlastnosťami alebo paropriepustné zateplenie (napríklad izolácie z minerálnej vlny či drevných vlákien), bude potrebné aplikovať paropriepustnú fasádnu omietku.
Koľko vrstiev použiť?
Omietky sa delia do viacerých skupín. Základné členenie hovorí o exteriérových a interiérových. Zatiaľ čo fasádne omietky musia dobre odolávať vrtochom počasia, interiérové by mali mať čo najlepšie difúzne vlastnosti, aby dovoľovali vnútorným priestorom „dýchať“.
Omietky sa ďalej členia podľa počtu vrstiev na jednovrstvové, dvojvrstvové či viacvrstvové. Klasické omietky sa skladajú z podkladovej vrstvy (takzvaného prednástreku alebo postrekovej malty), jadrovej, resp. vyrovnávacej omietky, ktorá sa môže nanášať aj v niekoľkých vrstvách, a štuky (zmes vápna/sadry a jemného piesku na vrchné omietky). Poslednú vrstvu, ktorá predstavuje základ pre fasádnu farbu, môže okrem štukovej omietky tvoriť aj dekoratívna štruktúrovaná omietka.
Jednovrstvové omietky sú tenšie, rýchlejšie sa realizujú a nepotrebujú štukovú vrstvu. Ako základ vyžadujú kontaktný náter, prípadne regulátor nasiakavosti. Na niektoré druhy muriva, napríklad na tehlu, sa aplikujú priamo.
Nakúpite pohodlne aj online
Na trhu sa ponúka veľa možností. Vybrať si môžete zo širokej palety fasádnych omietok.
Ručné alebo strojové?
Omietky sa líšia aj formou nanášania – možno ich striekať, natierať či nahadzovať. Podľa spôsobu omietania rozoznávame ručné a strojové omietky. Ručné omietky majú svojich priaznivcov najmä medzi remeselnými majstrami a ľuďmi, ktorí si omietky realizujú sami. Strojové omietky sa hodia tam, kde je potrebné omietnuť väčšie plochy a vyžaduje sa vysoká precíznosť spracovania. Receptúra takýchto omietok je vytvorená tak, aby mala optimálnu spotrebu materiálu, vyššiu výdatnosť i želaný efekt. Veľkej obľube sa tešia napríklad sadrové či vápenno-cementové strojové omietky.
Aj výrobcovia omietok inovujú
Čoraz viac ľudí kladie dôraz na trvácnosť a čo najefektívnejšiu údržbu omietaných povrchov. Týka sa to najmä fasád, ktoré sú vystavené znečisteniu i vplyvom počasia. Najprogresívnejšie fasádne omietky využívajú ochranu pred biologickým znečistením na fyzikálnom princípe fotokatalýzy. Vylepšené vlastnosti dávajú omietkam aj nanotechnológie, ktoré sa starajú o samočistiaci efekt fasády. Aktívne pôsobia nielen v kontakte s dažďovou vodou, ale aj so vzdušnou vlhkosťou, vďaka čomu zostávajú dlhodobo čisté a vzhľadné.
Donedávna boli veľkým problémom aj tmavé farby, ktoré prispievali k prehrievaniu povrchu a zvyšovali tak riziko poškodenia zatepľovacieho systému pod omietkami. V súčasnosti sú dostupné povrchové úpravy so špeciálnymi pigmentmi, ktoré odrážajú infračervenú zložku slnečného žiarenia, a tak bránia veľkému prehrievaniu povrchov.
Materiál je dôležitý
Pri výbere omietky rozhoduje druh použitého materiálu. Závisí len od investora, ktoré vlastnosti omietkovej zmesi uprednostní. Niektoré prispievajú k zdravšiemu prostrediu v domácnosti, iné omietky majú ľahšiu aplikáciu a väčšiu škálu farieb. Ďalšie vynikajú vysokou mechanickou odolnosťou.
Minerálne omietky
Ich základom je cement a vápenný hydrát. Sú pružné, mechanicky odolné, vysoko paropriepustné a majú dobrú priľnavosť aj pri zvýšenej vlhkosti. Možno ich použiť na akýkoľvek druh muriva, resp. na rozličné typy tepelnej izolácie. Kúpite ich vo vreciach vo forme zmesi, ktorú stačí v odporúčanom pomere zmiešať s vodou. Istou nevýhodou môže byť menší výber farebných úprav či zložitejšia aplikácia, najmä v porovnaní s pastóznymi, čiže napríklad silikátovými alebo silikónovými omietkami. Veľkou prednosťou je však prirodzená regulácia vlhkosti vzduchu.
Vápenné omietky
Patria k tradičným druhom omietok, ktoré sa často využívali aj v minulosti. Výhodou vápna je, že znižuje podiel škodlivých látok v interiéri, pretože má dezinfekčné účinky. Na trhu môžete nájsť hrubé vápenné omietky, ktoré sa nahadzujú v jednej vrstve, či hladké vápenné omietky, ktoré fungujú ako dvojvrstvové.
Vápenno-cementové omietky
Majú vysokú odolnosť voči vlhkosti a patria k jedným z najobľúbenejších druhov omietok. Sú univerzálne, hodia sa totiž do interiéru aj exteriéru. Možno nimi omietať aj miestnosti so zvýšenou vlhkosťou, ako sú kúpeľne či kuchyne, kde sa zvyčajne aplikujú ako dvojvrstvové – v kombinácii: malta a vápenná štuka.
Sadrové omietky
Patria medzi ekologické a estetické materiály, ktoré sú bez zápachu. Sadra je prírodný produkt a vypaľuje sa pri nižších teplotách, takže pri jej výrobe sa zbytočne neplytvá energiou. Charakteristickou vlastnosťou sadrových omietok je pórovitosť, vďaka ktorej dokážu absorbovať zvýšenú vlhkosť a zároveň ju – ak je v miestnosti suchý vzduch – vrátiť naspäť do prostredia. Dodávajú stenám hladký povrch s antistatickým účinkom, vďaka čomu sa na plochách zbytočne nedrží prach. Pre alergikov sú preto ideálnym riešením. Na hladké plochy možno aplikovať plastické reliéfy alebo rôzne maliarske dekoračné techniky. Pozor, sadrové omietky zároveň ľahko absorbujú cigaretový dym.
Silikónové omietky
Uplatnia sa v interiéri aj na fasáde domu, majú dobrú paropriepustnosť, odolnosť voči mechanickým poškodeniam či oderom, ale zároveň spoľahlivo odpudzujú vodu. Ide o tenkovrstvové omietky, ktoré konzistenciou pripomínajú pastu. Vyrábajú sa z emulzie vody a silikónovej živice. V tomto prípade sa oplatí investovať do kvalitných produktov, pretože tie menej kvalitné obsahujú rôzne iné zložky na úkor silikónovej emulzie. Dobre si tiež rozmyslite, či v budúcnosti budete stenu či fasádu pretierať – s podkladom silikónovej omietky to pôjde ťažšie.
Silikátové omietky
Takisto ide o tenkovrstvové pastózne omietky, ktoré možno realizovať v interiéri aj exteriéri. Dávajú povrchu prírodný vzhľad a peknú štruktúru. Vyrábajú sa na báze vodného skla, ktoré má zásaditý charakter, a preto fasádu dobre chráni pred tvorbou plesní a machov. Silikátové omietky sú vodoodpudivé a majú vysokú paropriepustnosť, možno ich preto aplikovať na ktorýkoľvek zatepľovací systém. Sú však citlivejšie na výkyvy teplôt, preto pri ich aplikácii treba dôsledne dodržiavať technický postup. Ak to neurobíte, fasáda sa vám „odmení“ prasklinami či fľakmi.
Akrylátové omietky
Ide o tenkovrstvové omietky, ktoré majú kašovitú konzistenciu. Obsahujú akrylátové živice a kremičité piesky. Sú odolné voči mechanickým poškodeniam, oderom i klimatickým vplyvom. Veľkou prednosťou akrylátových omietok je to, že ponúkajú pestrú paletu odtieňov a stále farby. Negatívom je ľahšie znečistenie, ktoré však zmyjete tlakovou vodou. Nie sú paropriepustné, preto sa v prípade paropriepustných izolantov, ako napríklad minerálnej vlny, s nimi radšej rozlúčte.
Dekoratívne a dizajnové omietky
Ak vám záleží najmä na výslednom vzhľade a pátrate po niečom výnimočnom, môžete si vybrať zo sortimentu rozličných povrchových úprav omietky. Môžu fungovať aj ako kombinácia modelovateľnej omietky a dekoračného náteru. Omietky tak môžu mať nápaditú povrchovú štruktúru alebo imitovať iné materiály, napríklad odlievaný (pohľadový) betón, drevo, tehlu, granit či marmolit. Obľúbené sú aj metalické efekty, ktoré fasádu rozžiaria kovovými odleskami alebo flitrami.
Rozhodli ste sa?
Ak ste zistili, ktorý typ omietky je pre vás vyhovujúci, môžete si vybrať zo širokej škály fasádnych omietok. Hodiť sa vám pri práci bude aj kvalitné náradie. Pozrite si jeho ponuku.
Niekoľko rád na záver:
- Čím hrubšia je zrnitosť fasádnej omietky a čím kvalitnejšiu omietku použijete, tým dlhšie si bude vaša fasáda vyžadovať len minimálnu údržbu.
- Pred omietaním treba dôsledne ošetriť povrch muriva a vytvoriť homogénny podklad, inak hrozí opadávanie omietky. V prípade potreby, napríklad na styku dvoch rôznorodých materiálov, si môžete pomôcť výstužou.
- Podkladová vrstva potrebuje čas na dozretie, až potom možno nanášať ďalšie vrstvy omietky. Rovnako to platí pre fasádne nátery, aj tie možno aplikovať až po vyzretí samotnej omietky.
- Pri aplikácii omietky nesmie byť murivo nadmerne vlhké – v dôsledku čoho sa môžu tvoriť praskliny, trhliny, prípadne výkvety.
- Po celej ploche fasády či steny treba zachovať rovnakú hrúbku jednotlivých vrstiev omietky. Takto predídete vzniku vnútorného napätia medzi vrstvami, ktoré by mohlo spôsobiť trhliny.
- Problémom môže byť aj vysoký obsah spojiva v omietke či nedostatočná vrstva omietky – dôsledne si preto čítajte odporúčania výrobcu a dodržiavajte skladbu omietkového systému i technologický postup.