Fasáda rodinného domu môže vypovedať o majiteľovi. Prezentuje jeho štýl, vkus aj zmysel pre estetiku. V prvom rade však musí byť zhotovená tak, aby plnila najdôležitejšiu funkciu – ochranu samotnej nosnej konštrukcie pred vonkajšími vplyvmi.

Ponuka fasád je nesmierne široká a niekedy je naozaj zložité správne sa zorientovať. Súčasné trendy vyzdvihujú najmä nadčasovosť, kombinácie materiálov, ale aj originalitu. Pri výbere fasády sa nebojte presadiť svoj štýl, ale myslite na to, že svoj dom „oblečiete“ na desiatky rokov. Preto dbajte na kvalitné materiály i vyhotovenie.

Otázky na úvod

Ak začnete skúmať svoje možnosti, zistíte, že máte na výber z dvoch druhov fasád: kontaktných a odvetrávaných. Kým si vyberiete ten najvhodnejší, zamyslite sa nad nasledujúcimi otázkami:

 • Aký typ muriva ste použili na stavbe? Tehlu, pórobetón, staré murivo, kombinované murivo, difúzne otvorená alebo uzatvorená drevostavba?
 • Je vaša fasáda zateplená? Ak áno, aký typ tepelnej izolácie ste aplikovali?
 • Aký je charakter počasia, resp. aké klimatické podmienky prevládajú vo vašej lokalite?
 • Čo sa vám páči? Ste zástancami klasickej omietky alebo máte radšej kameň, drevený obklad či zaujímavé moderné stvárnenie fasád?
 • Do akej miery ste ochotní venovať čas údržbe? Drevená fasáda napríklad vyžaduje väčšiu starostlivosť.
 • Neprekáža vám, keď materiál časom získa prirodzenú patinu, alebo si želáte čo najdlhšie zachovať pôvodný vzhľad novej fasády?

Kontaktné fasády

Ide o tradičný spôsob, ako možno vytvoriť ochranný plášť domu. V tomto prípade sa materiál nanáša na samotné murivo alebo na murivo doplnené izoláciou. Môžeme hovoriť o rôznych druhoch omietok (minerálne, vápenné, sadrové, akrylátové a ďalšie), ale aj o obkladoch, ktoré sa lepia priamo na fasádu – drevo, kameň či tehla. Najpoužívanejšou fasádou vôbec je práve omietka. Jednotlivé druhy omietky sa od seba líšia, preto je pri výbere dôležité zohľadniť aj ďalšie skutočnosti, napríklad prostredie, v ktorom sa dom nachádza (radová zástavba, prašné prostredie, v blízkosti vody alebo lesa atď.), či tvar strechy – rovná alebo šikmá. Strecha s dostatočným presahom napríklad zabraňuje stekaniu vody po fasáde.

Od klasiky až po nanotechnológie

Niekto uprednostňuje akrylátové omietky, hoci sa ľahko špinia a ich nevýhodou je aj ťažšia údržba. Iní stavebníci zas uprednostňujú silikónové, ktoré sú odolné voči znečisteniu, alebo silikátové, ktoré si najlepšie zachovávajú stálu farebnosť. Veľkým hitom sú aj samočistiace fasády, ktoré využívajú nanotechnológie, takže jednak lepšie odolávajú nečistotám, jednak sa ich dokážu zbavovať prirodzeným spôsobom, napríklad pôsobením dažďa, vetra alebo UV žiarenia.

Ak sa v tomto sortimente produktov neviete zorientovať, nechajte si poradiť od svojho zhotoviteľa alebo projektanta. On vám odporučí, aký druh omietky (štruktúra, materiál, farba) bude pre váš dom najvhodnejší. Ponúknuť vám však môže rôzne návrhy fasád, od klasických jednofarebných až po štýlové kombinácie farieb a štruktúr. V súvislosti s tým je kľúčová aj voľba farebnosti fasády, resp. jej konečného vzhľadu. Mnohé domy sú nešťastným príkladom toho, ako majitelia túto časť vôbec nezvládli. Ak chcete predísť farebnej pohrome, venujte pozornosť nasledujúcim piatim zásadám:

 • Myslite na to, že farba vo vzorkovnici pôsobí vždy tmavšie než na samotnej fasáde.
 • Neutrálne odtiene sú bezpečnou voľbou aj pre tých, ktorí veľmi nerozumejú estetike farebnosti. Pôsobia prirodzene a dávajú fasáde „ľahký“ vzhľad.
 • Poobzerajte sa po okolí a prispôsobte farbu fasády vlastného obydlia odtieňom, ktoré sú na okolitej zástavbe. Ak ide o prírodné, napríklad vysokohorské prostredie, voľte tóny farieb, vďaka ktorým dom ľahšie splynie s okolitým prostredím.
 • Živé, žiarivé odtiene môžu zbytočne pútať pozornosť a pôsobiť v zástavbe rodinných domov nepatrične.
 • V prípade štruktúr, ako sú kamene alebo tehly, veľmi nekombinujte. Buď nechajte dom kompletne odetý do jedného materiálu, alebo si štruktúrované povrchy vyberajte len ako akcenty v kombinácii s neutrálnymi odtieňmi omietky.

Vedeli ste, že…?

Tmavé omietkové fasády sa dlho zaznávali najmä pre obavu z prehrievania. Najnovšie výskumy však ukazujú, že ani tmavých odtieňov sa netreba báť v prípade, že je fasáda kvalitne zateplená. Naproti tomu môže v lete tmavý obal domu bez zateplenia spôsobiť nárast teploty v interiéri aj o 5 °C.

Odvetrávané fasády

Pri odvetrávaných fasádach sa obklad nelepí priamo na murivo, ale je upevnený na hliníkovej alebo drevenej konštrukcii. Tak vznikne medzi stenou a obkladom vzduchová medzera – od toho je odvodený názov samotnej fasády. Poznáme rôzne druhy fasádnych obkladov; využíva sa napríklad drevo, kameň, keramika, kov, prípadne špeciálne materiály, ako HPL dosky, cementovláknité či kompozitné dosky. 

K výhodám odvetrávaných fasád patria predovšetkýmskvelé izolačné vlastnosti, vysoká odolnosť voči počasiu aj poškodeniam, moderný vzhľad, farebná stálosť, ale aj široká škála farieb, materiálov a zhotovení, resp. dekorov. Rovnako sa pri tomto type fasády obmedzuje zrážanie a vsakovanie vody, takže fasáde a ani domu nehrozí vlhnutie. Za nevýhodu možno považovať vyššiu cenu oproti klasickej omietke. 

V súčasnosti veľa ľudí siaha po drevenom obklade. Drevo je na fasádu ako stvorené, samozrejme, je dôležité použiť správny typ dreva. Na obklady sa vyberajú prevažne exotické dreviny, ktoré sú charakteristické pevnosťou a odolnosťou voči vplyvom počasia (napríklad céder), prípadne lokálne druhy dreva s vyššou odolnosťou. Drevený obklad dokáže dodať vášmu bývaniu rustikálny nádych, rovnako sa však hodí k modernej architektúre. Samozrejme, drevo je menej odolné voči poveternostným vplyvom, preto ho často nahrádzajú HPL dosky, čiže vysokotlakové lamináty, ktoré verne imitujú vzhľad tohto prírodného materiálu. Možno ich však zhotoviť aj v inej podobe, napríklad kovu.

Fasáda vás reprezentuje

Stále sa pri výbere fasády neviete rozhodnúť? Veľkým pomocníkom môže byť vizualizácia alebo rôzne farebné návrhy fasády.Často sa totiž stáva, že predstava sa nestretne s realitou a konečný výsledok nie je taký, ako by ste čakali. Fasáda domu je dôležitá a dotvára dojem o vašom bývaní, preto rozhodovanie nepodceňte a nechajte si poradiť od odborníkov. Pri vašej voľbe vám možno pomôže aj porovnanie výhod a nevýhod jednotlivých druhov fasád:

TYP FASÁDY Kontaktné fasády (omietky) Odvetrávané fasády
Zateplená fasáda Použitie možné aj na zateplenej fasáde Ak je fasáda domu už zateplená, použitie odvetrávanej fasády nie je vhodné.
Farebnosť Nesmierne široká škála tónov; závisí od kvalitnej tepelnej izolácie, v opačnom prípade môžu tmavé farby spôsobiť prehrievanie. Široké možnosti farebnosti, textúr a štruktúr
Údržba Bez údržby, existujú dokonca aktívne samočistiace fasády. V závislosti od použitého materiálu – HPL dosky sú bezúdržbové, niektoré druhy prírodného dreva si vyžadujú pravidelné pretieranie ochranným náterom.
Odolnosť voči počasiu *** *****
Odolnosť voči mechanickým poškodeniam *** *****
Tvar strechy Ovplyvňuje životnosť fasády – vhodný tvar strechy zabraňuje stekaniu vody po fasáde. Nezohráva žiadnu rolu.
Prostredie Môže ovplyvniť vzhľad fasády, napríklad prašné prostredie. Nemá veľký vplyv na vzhľad fasády.

Bol pre vás tento článok užitočný?

Tím Odzákladov.sk pozostáva z odborníkov a novinárov, ktorí pôsobia vo sfére stavebníctva a architektúry, živo sa zaujímajú o stavebné dianie a prinášajú svoje praktické skúsenosti aj teoretické poznatky z rôznych oblastí tohto segmentu.

DISKUSIA

Prosím vložte váš komentár
Please enter your name here