Prehľad stavebných lepidiel na obklady a dlažbu

Lepenie patrí k efektívnym spôsobom spájania stavebných materiálov. Či už rekonštruujete interiér, exteriér, alebo staviate nový dom, kvalitné lepidlo na dlažbu a obklady vám dokáže výrazne uľahčiť prácu. Ako sa však zorientovať v širokej ponuke rozličných typov stavebných lepidiel?  

Stavebné lepidlo na dlažbu a obklady podľa zloženia  

V súčasnosti sa môžete stretnúť s viacerými typmi stavebných lepidiel, ktoré sa líšia chemickým zložením ovplyvňujúcim aj ich štruktúru a spôsob nanášania. Prinášame vám prehľad najpoužívanejších druhov.  

Práškové lepiace zmesi 

Ide o najpoužívanejší typ stavebných lepidiel. Pred aplikovaním je potrebné prášok v správnom pomere zmiešať s vodou, na základe čoho vznikne mazľavá zmes. Tá sa následne pomocou stierky nanáša na lepené povrchy. Obľúbenou voľbou sú cementové práškové lepidlá. Používajú sa na lepenie rôznych druhov podláh a obkladov, pričom sa využívajú aj v náročnejších podmienkach. Ich benefitom je dlhá životnosť.  

Cenové rozpätie: 4 až 34 EUR za balenie 

Polyuretánové lepidlá  

K ich plusom patrí veľmi dobrá húževnatosť, pružnosť a schopnosť vypĺňať škáry. Výsledný spoj je odolný voči poveternostným vplyvom a rôznym chemikáliám, preto sú polyuretánové lepidlá vhodné aj do vonkajšieho prostredia. Uplatnenie nájdu pri lepení drevených podláh či keramickej dlažby. Využívajú sa aj na utesňovanie rozličných medzier. Obvykle sú predávané v plastových tubách, z ktorých sa priamo dávkujú.  

TIP:

Pokiaľ plánujete lepiť kovové povrchy, ideálnou voľbou sú dvojzložkové polyuretánové lepidlá.

Často sa môžete stretnúť aj s polyuretánovými penami, ktoré sa predávajú vo forme sprejov. Tie sú používané na vypĺňanie dutín a montážnych priestorov, prípadne na utesnenie montážnych škár zárubní či okenných rámov. Poskytujú dobrú tepelnú a zvukovú izoláciu. V žiadnom prípade si ich nemožno zamieňať s polyuretánovými lepidlami. 

Cenové rozpätie: 6 až 81 EUR za balenie 

Akrylátové lepidlá  

Akrylátové lepidlo sa najčastejšie predáva balené v plastových tubách, z ktorých sa jednoducho vytláča a aplikuje na lepené povrchy. Obvykle je používané v interiéri, pričom vytvára pevné spojenie medzi rôznymi materiálmi. Prilepiť ním môžete okenné parapety aj plastové či drevené prvky. Akrylátové lepidlá sú vhodné aj na tesnenie pórovitých podkladov, rôznych trhlín a škár. 

Cenové rozpätie: 5 až 319 EUR za balenie 

Tip: Silikónové tmely ako pomocník pri lepení

Pokiaľ inštalujete kúpeľňové obkladačky, vaňu či umývadlo, silikónový tmel bude vaším verným pomocníkom. Používa sa na utesňovanie škár medzi kachličkami alebo jednotlivými kusmi vybavenia, a to najmä vo vlhkom prostredí. Benefitom je jeho výborná odolnosť voči plesniveniu a pôsobeniu vody a chemikálií. Predáva sa v plastových tubách, z ktorých sa dá ihneď aplikovať.

Naša rada: Pri kúpe sa môžete stretnúť s neutrálnymi a kyslými silikónovými tmelmi. Pokiaľ ich plánujete použiť na utesňovanie škár v kúpeľni, odporúčame voliť neutrálne. Majú totiž lepšiu priľnavosť k polyakrylátovým materiálom, z ktorých sa vyrábajú umývadlá či vane.

Cenové rozpätie: 3 až 35 EUR za balenie

Rozdelenie lepidiel podľa vlastností 

O niečo viac než chemická štruktúra vás pri výbere lepidla pravdepodobne budú zaujímať jeho vlastnosti. Jednou z najdôležitejších je odolnosť voči mrazu. Tá predurčuje, či bude dané lepidlo vhodné aj na použitie v exteriéri. Všímajte si však aj vodoodolnosť. A to nielen pri aplikácii vo vonkajšom prostredí, ale napríklad aj v kúpeľni.  

Kódové označenie lepidiel   

Lepiace zmesi sa obvykle označujú špeciálnymi kódmi, ktoré pozostávajú z písmen a čísel. Podľa nich viete určiť typ lepidla, a to nasledujúco:

  • písmeno C označuje cementové lepidlá a malty, ktoré sa miešajú s vodou;
  • písmeno D označuje disperzné lepidlá pripravené na okamžité použitie, bez miešania s vodou;
  • písmeno R označuje dvojzložkové lepidlá.

Za označením lepidla sa následne nachádza číslo, ktoré vyjadruje, ako dobre lepidlo drží na podklade. Číslica 1 reprezentuje pevnosť aspoň 0,5 MPa, číslo 2 zase pevnosť minimálne 1 MPa.

V kódovom označení sa môže vyskytovať aj písmeno S, ktoré hovorí o tom, že lepidlo obsahuje flexibilné plastické zložky. Aj v tomto prípade môže byť doplnené číselné označenie 1 alebo 2, pričom 1 vyjadruje štandardnú plastickosť a 2 reprezentuje vysoko plastické lepidlá.

Rýchlosť tuhnutia lepidla vyjadruje písmeno F (rýchlotuhnúce zmesi) alebo E (dlhší čas tuhnutia). No a v neposlednom rade sa môžete stretnúť aj s písmenom T, ktoré reprezentuje znížený sklz. 

Príklad: Kódové označenie C2TE vyjadruje, že dané lepidlo má lepšiu únosnosť, znížený sklz a dlhšie tuhne. Vhodné môže byť napríklad na podlahy a steny, ktoré sú viac zaťažované.

Prehľad použitia lepidiel v interiéri a exteriéri: 

Práškové lepiace zmesi Akrylátové lepidlá Polyuretánové lepidlá
Keramické kachličky v interiéri Áno (C1) Nie Áno
Pokládka dlažby z dreva v interiéri Áno (C1) Nie Áno
Obklady a dlažby ťažších formátov v interiéri Áno (C1T) Nie Nie
Kachličky v exteriéri na vertikálnu alebo šikmú plochu Áno (C2T) Nie Nie
Pokládka dlažby a lepenie obkladov s väčším mechanickým zaťažením Áno (C2TE) Nie Nie
Nalepenie veľkoformátového zrkadla na stenu v interiéri Áno (C1T alebo C2T) Nie Nie
Lepenie ľahšieho obrazu na stenu v interiéri Nie Áno Áno
Ukotvenie izolácie na exteriérovú stenu Áno (C2T) Nie Áno
Ľahké drevené obklady v interiéri Áno (C1) Áno Áno
Škáry medzi kachličkami a vybavením v kúpeľni Nie Nie Nie
Podlahy a dlažby veľkých formátov, s vysokým zaťažením Áno (C2TFS1 alebo C2TES2) Nie Nie
Zdieľať obsah