Nezabudli ste riešiť zvukovú izoláciu v dome či byte?

Ticho je na nezaplatenie. Je to komodita v súčasnosti čoraz vzácnejšia. Myslite na zvukovú izoláciu v dome už počas výstavby. V byte na ňu myslite skôr než sa definitívne nasťahujete. Je to lacnejšie ako dodatočná prerábka. Nadmerný hluk má negatívny vplyv na ľudské zdravie, dokonca i na dĺžku života.

Prečo je dôležité myslieť na zvuk?

Najčastejšími zdrojmi hluku vnútri domov a bytov sú samotní ľudia. Potom je to chod technických zariadení, ktoré pre komfortné bývanie nutne potrebujú. Hluk sa šíri vzduchom a stavebnými konštrukciami, ktorými prechádza alebo sa od nich odráža. Ak teda posudzujeme stavby z hľadiska zvukovej izolácie, hovoríme o zvukovej nepriezvučnosti,ku ktorej patrí aj kroková nepriezvučnosť – klopkanie podpätkov a šírenie zvuku po páde predmetov na podlahu. Myslieť na ne musíme už vo fáze projektovania budúceho bývania, a to nielen kvôli požiadavkám legislatívy a stavebných noriem.

Hluk nám neprospieva

Ľudský sluch sa vyvíjal tisícky rokov a prispôsobil sa vonkajšiemu prostrediu, ktoré bolo bez neprirodzených zvukových odrazov. V súčasnosti však trávime 90 percent času v interiéroch. Najrôznejšie zvuky z vnútra či okolia budov narúšajú komunikáciu, ale i relax, rodinnú pohodu či, naopak, sústredenosť a pracovný výkon. Najostrejšie a neustávajúce zvuky útočia priamo na zdravie a pokojné susedské i medziľudské vzťahy.

Tento obsah je súčasťou prémiového obsahu pre čitateľov s aktivovaným predplatným. Pokiaľ už ste aktívnym predplatiteľom, pre zobrazenie celého obsahu je potrebné prihlásenie do účtu.

Zdieľať obsah