zena-spanok-vankus-oddych-postel-ticho-sny-odpocinok

Ticho je na nezaplatenie. Je to komodita v súčasnosti čoraz vzácnejšia. Myslite na zvukovú izoláciu v dome už počas výstavby. V byte na ňu myslite skôr než sa definitívne nasťahujete. Je to lacnejšie ako dodatočná prerábka. Nadmerný hluk má negatívny vplyv na ľudské zdravie, dokonca i na dĺžku života.

Prečo je dôležité myslieť na zvuk?

Najčastejšími zdrojmi hluku vnútri domov a bytov sú samotní ľudia. Potom je to chod technických zariadení, ktoré pre komfortné bývanie nutne potrebujú. Hluk sa šíri vzduchom a stavebnými konštrukciami, ktorými prechádza alebo sa od nich odráža. Ak teda posudzujeme stavby z hľadiska zvukovej izolácie, hovoríme o zvukovej nepriezvučnosti,ku ktorej patrí aj kroková nepriezvučnosť – klopkanie podpätkov a šírenie zvuku po páde predmetov na podlahu. Myslieť na ne musíme už vo fáze projektovania budúceho bývania, a to nielen kvôli požiadavkám legislatívy a stavebných noriem.

Hluk nám neprospieva

Ľudský sluch sa vyvíjal tisícky rokov a prispôsobil sa vonkajšiemu prostrediu, ktoré bolo bez neprirodzených zvukových odrazov. V súčasnosti však trávime 90 percent času v interiéroch. Najrôznejšie zvuky z vnútra či okolia budov narúšajú komunikáciu, ale i relax, rodinnú pohodu či, naopak, sústredenosť a pracovný výkon. Najostrejšie a neustávajúce zvuky útočia priamo na zdravie a pokojné susedské i medziľudské vzťahy.

Kto je však odborníkom zodpovedným za to, že aj ako stavebník – laik budete mať rodinný domček zodpovedajúci akustickým normám? Jednoznačne projektant stavby. On je osobou, ktorá definuje konštrukčné riešenia a ich zvukovo-izolačné vlastnosti, a po konzultácii so stavebníkom (a s ohľadom na jeho finančné možnosti) navrhuje konkrétne stavebné materiály a prvky.

zena-vystavba-domu-stavebny-material-dosky-nepriezvucnost-ticho-okno-vodovaha
Zdroj: Saint-Gobain Rigips, dosky Habito

Čo hovoria odborníci?

Ak chceme zvýšiť tzv. nepriezvučnosť stien, treba ich opatriť vrstvou, ktorá pohlcuje široké spektrum zvukových vĺn. K najúčinnejším a cenovo najprijateľnejším možnostiam patrí obklad zo sadrokartónu s dvojitým opláštením vyplnený minerálnou vlnou. Minerálna vlna pohlcuje najmä zvuky vyššieho zvukového spektra. Sadrokartón tlmí nižšie frekvencie.

Všetky profily potrebné na vytvorenie stenovej či stropnej konštrukcie treba podlepiť tesnením. Inak nezabránia prenosu zvukov. Dôležité tiež je, aby v konštrukcii nezostali medzery. Práve pružnosť a stlačiteľnosť sklenených vlákien dokáže zaistiť dokonalé vyplnenie voľného priestoru a tesný kontakt so všetkými konštrukciami a susednými stenami.

Ale pozor: na utlmenie neželaných zvukov nestačí „odhlučniť“ iba jednu, konkrétnu, „problémovú“ stenu. Zvuk, ktorý sa šíri vzduchom, môže prostredníctvom konštrukcií rozvibrovať ďalšie časti budovy. Dôležité je teda odizolovať všetky steny a stavebné konštrukcie, ktoré s ňou súvisia – teda aj podlahy, strop, podhľad, dvere, okná či elektrické zásuvky.

Špeciálna tehla

Vo fáze kompletnej rekonštrukcie možno na odhlučnenie stien medzi bytmi použiť aj špeciálnu akustickú tehlu. Pozor však na jej hmotnosť – je niekoľkonásobne ťažšia než klasická tehla. Rozhodnúť sa pre ňu možno za predpokladu, že nosné konštrukcie sú jej hmotnosti prispôsobené.

akusticka-stena-ticho-sadrokarton-technologia-material-vystavba
Foto: Skladba akustickej steny; Zdroj: Saint-Gobain Rigips

Z praxe

Problém:

Roman a Lenka sa rozhodli radikálnou rekonštrukciou prebudovať na moderný domov klasickú „tehlovú kocku“ v radovej zástavbe pochádzajúcu ešte z čias socializmu. Neodolali priestoru a možnostiam, ktoré ponúkala. Až neskôr zistili, že medzi jednotlivými domami chýbajú dvojité steny. Večer čo večer zaspávali so zvukom špliechajúcej vody, ktorý sa prenášal zo susedovej kúpeľne. Žiaľ, nachádzala sa za priečkou tesne za ich hlavami. Nepríjemný hluk znásobovala vŕzgajúca stará armatúra a trúbky zasekané v spoločnom múre. Čo s tým?

Riešenie:

Najskôr sa zdalo, že riešenie je v nedohľadne. Veď suseda nemôžete prinútiť, aby zrekonštruoval svoju kúpeľňu, keď to práve nemá v pláne. Roman a Lenka sa však neželaného hluku zbavili. Po kompletnej rekonštrukcii ich domu – pri ktorej boli izolované všetky podlahy, stropy, okná i vonkajšie obvodové múry – zostalo urobiť posledné: „predsadenú“ sadrokartónovú stenu v spálni s výplňou z minerálnej vlny, ktorá nahradila chýbajúci dvojitý múr a odbúrala zvuky od susedov. A keďže veľkorysá výmera miestnosti to dovolila, ticho si „poistili“ ešte dobudovaním šatníka medzi ich spálňou a kúpeľňou susedov.

obytny-dom-bytovka-balkony-okna-vyhlad-sidlisko

Naše tipy

Riešite nový dom?

Nový dom musí byť naprojektovaný podľa platných noriem, a teda aj zhotovený z konštrukcií, ktoré spĺňajú požiadavky na zvukovú nepriezvučnosť. Na výber je dnes široká škála zaujímavých riešení.

Na čo si treba dať pozor:

  • Ukotvenie schodiska – pri nesprávnom kotvení do stien obytných miestností hrozí prenos zvuku do dotknutých izieb cez neželanú zvukovú membránu.
  • Podlahy a betónový poter – podlahy musia byť odizolované jednak od nosnej konštrukcie podláh, jednak od všetkých okolitých stien. Tu skutočne nestačí položiť podložku pod dosky plávajúcej podlahy.
  • Technické zariadenia v dome – kotol, klimatizačná jednotka, tepelné čerpadlo… Všetky zariadenia treba umiestniť tak, aby pri prevádzke neodovzdávali hluk do okolitých konštrukcií. Ideálne sú pružné podložky.
  • Riešenie rozvodov – ak je to možné, vyvarujte sa vedeniu vodovodných potrubí vnútri stien obytných miestností. Nečudujte sa, že vaše malé dieťa popoludní nespáva, keď mu v stene vedľa postieľky vedú prívody vody do práčky, drezu i umývačky riadu.

Máte hlučný byt či dom?

Zaujímavým a rýchlym riešením môžu byť akustické panely. Nový dom by zbytočne predražili. Tu však ponúkajú ideálny pomer medzi hrúbkou materiálu a jeho schopnosťou utlmiť neželaný hluk, takže sú vhodné na dodatočné doizolovanie existujúcich stavieb. Atraktívne sú obzvlášť v priestoroch, kde si nemôžete dovoliť búrať steny, ale nechcete ani zbytočne strácať z výmery miestností.

DISKUSIA

Prosím vložte váš komentár
Please enter your name here