Kedysi sa šalovalo, dnes sa dební. A na to, aby sa debnilo rýchlo, presne a kvalitne, máme dnes k dispozícii debniace tvárnice. Ich najväčšou prednosťou je, že pomocou nich možno rovno vytvárať stratené debnenie, čiže odpadá debnenie na báze dreva či kovu. Vďaka rozmerovej presnosti dokáže zručný majster vytvoriť múr, ktorý znesie aj náročné estetické kritériá.

Hlavné využitie

Debniace tvárnice (ľudovo stále nazývané aj šalovacie debnice alebo šalovačky) sú spravidla odliate z prostého betónu a používajú sa na výstavbu múrov, oporných múrov, múrikov, základov, stien bazénov a takisto stien suterénov. Tvárnice sú, samozrejme, duté (preto sa zvyknú nazývať aj dutinové debniace tvárnice) a obvykle majú aj drážku na uloženie armovacej výstuže. Výhodou takýchto tvárnic je jednoduchá suchá montáž, úspora materiálu i času. Navyše debniace tvárnice sa dajú sekať, vŕtať i frézovať.

Po položení niekoľkých radov nalejeme do dutín betón, ktorý je dôležité vystužiť betonárskou oceľou a zhutniť. Takto pomerne rýchlo a efektívne staviame betónový múr (stenu), ktorý podľa ďalšieho určenia môže byť ešte omietnutý, obložený alebo zaizolovaný proti zemnej vlhkosti a prihrnutý zeminou do potrebnej výšky.

Ako postupovať pri výstavbe

Debniace tvárnice ukladáme na základové pásy. Tie musia byť uložené v nemrznúcej hĺbke – podľa miestnych klimatických pomerov –, čiže minimálne v hĺbke 80 cm. Základový pás je nutné podsypať štrkovým lôžkom v hrúbke asi 20 cm. Základ odporúčame aj vybetónovať do výšky približne 10 cm nad úroveň terénu. Pred samotným zaliatím základu treba mať rozmeraný múrik, plot, resp. jednotlivé stĺpiky, a do betónu ukotviť prúty výstuže tak, aby vyčnievali asi 60 cm.

Medzi základy a murivo sa odporúča naniesť hydroizoláciu vo forme náteru alebo lepenky. Na takto pripravený základ začíname klásť debniace tvárnice. Ak sa chceme vyhnúť zbytočným problémom, nasucho kladieme na seba tri (maximálne však štyri) rady tvárnic a zalievame betónom. Pri práci nezabúdajme na presnosť a preväzovanie oceľovou výstužou.

Dobrý základ a dobre položený prvý rad sú podmienkou, aby stavba bola rýchla, jednoduchá a aj esteticky zvládnutá, t. j. bez defektov. Debniace tvárnice zalievame vždy po položení niekoľkých radov – tu je najlepšie pridržiavať sa odporúčania výrobcu.

Dobrá rada

Niektoré betónové výrobky sú lacnejšie a tolerancia presnosti je pri nich omnoho väčšia než v prípade výrobkov drahších, avšak omnoho presnejších. Nešetrime na nesprávnom mieste, najmä ak ideme stavať steny a múriky, ktoré budú viditeľné voľným okom.

Okrasné múriky, plotové stĺpiky, pohľadové steny

Betónové debniace tvárnice dnes neslúžia len na budovanie strateného debnenia, ale aj priznaných pohľadových stien. Výrobcovia v súčasnosti ponúkajú tvárnice, ktorých jedna alebo aj obe krajné steny sú z okrasného betónu. Trendom sú najmä tzv. štiepané betónové prvky, z ktorých je možné stavať okrasné steny, múry, ploty či stĺpiky. Hlavná výhoda je zrejmá – múr postavený z okrasných debniacich prvkov už netreba povrchovo upravovať. Staviame prakticky systémom „dva v jednom“.

Zdroj: Citystonedesign.sk

Čo je dobré zapamätať si

  • Práca s debniacimi tvárnicami nám šetrí čas aj peniaze. Musíme však pracovať precízne a pri kúpe výrobku si všímať aj jeho rozmerovú presnosť.
  • Pri práci sa riadime pokynmi výrobcu tvárnic.
  • Pred výstavbou múrikov si musíme pripraviť podložie. Najideálnejšie sú klasické základové pásy.
  • Výrobcovia odporúčajú klásť na seba nasucho spravidla tri, maximálne však štyri rady tvárnic, ktoré sa následne zalievajú betónom.
  • Tvárnice na seba kladieme zásadne „na strih“, pričom na horný rad tvárnic je v prípade múrika ideálne položiť betónové zákrytové dosky.

Problematike stavebníctva a architektúry sa venuje od roku 1996. Jeho srdcovými témami sú najmä obnoviteľné zdroje energie, úspory energií, zatepľovanie, rekonštrukcie, nízkoenergetické a pasívne domy, architektúra, obnova kultúrneho dedičstva, podpora bývania, dotácie a hypotéky. Je členom Slovenského syndikátu novinárov. V priebehu rokov 1997 až 2010 vytvoril približne 200 televíznych programov o výstavbe a bývaní (Môj dom – môj hrad a Stavajme s LeonarDOM). Na ich príprave sa podieľal ako autor, resp. spoluautor, redaktor, moderátor a približne polovicu odvysielaných relácií zastrešil aj ako režisér.

2 KOMENTÁRE

    • Dobrý deň, Matúš,

      štrkové lôžko (a jeho hrúbka) má svoj význam najmä tam, kde je nepriepustné podložie. Pokiaľ je podložie priepustné, je to v poriadku, avšak, pokiaľ nie je a okolo základu sa nám má hromadiť voda, môže objem vody (zamrznutej v betóne) spôsobiť následkom rozpínania pohnutie, resp. prasknutie základu. A to má zase vplyv na následnú deštrukciu muriva.

      Prajeme všetko dobré!
      Dáša z tímu Odzákladov.sk

DISKUSIA

Prosím vložte váš komentár
Please enter your name here