Strecha je investícia na mnoho rokov. Ako si ju správne vybrať?

Počuli ste už o tom, že strecha je korunou každého domu? Prípadne že strecha je štítom a korunou každého domu? Obe tieto prirovnania hovoria jednoznačne o ochrannej a estetickej funkcii strechy. Estetická stránka strechy je pomerne zaujímavá kategória, ale ochranná funkcia je z hľadiska fungovania celej nehnuteľnosti a pokojného bývania predsa len dôležitejšia.

Keď sa šetriť nevypláca

Strecha môže perfektne chrániť váš dom len vtedy, keď je dobre navrhnutá a vybudovaná precízne a z kvalitných materiálov. Všetky tieto podmienky musia byť nutne splnené. Žiadnu nemožno podceniť. A práve tu je kameň úrazu, s ktorým sa stretáme pri realizácii striech na Slovensku. Firiem, ktoré sú ochotné pustiť sa do budovania striech, je pomerne veľa, avšak je len veľmi málo takých, ktoré to naozaj vedia.

Dôkazom tohto tvrdenia je množstvo striech, ktoré majú len dva až tri roky, ich majitelia ešte zaručene nestihli poplatiť úvery, avšak strechy už vykazujú také nedostatky, že obvykle je potrebné od základu ich prebudovať. Od prípadu k prípadu ide o mimoriadne nešťastné situácie, keď majitelia nehnuteľnosti nevedia pochopiť, ako je možné, že práve oni sa stali obeťou stavebných postupov amatérov.

Občas sa do nich dostanú úplne nevinne – kúpou novostavby a celkom logickým očakávaním, že stavba bude roky bez problémov slúžiť. Občas sú si strojcami svojho nešťastia sami, lebo to boli práve oni, kto chcel ušetriť peniaze a rekonštrukciu alebo zhotovenie strechy zveril do rúk najlacnejšej firmy v okolí a za málo peňazí bolo len málo muziky.

Strecha je citlivý mechanizmus

Strecha je investícia na desaťročia. Bude chrániť celý váš dom a pokojný spánok v ňom. Zaslúži si preto obrovskú pozornosť, kvalitné materiály a dôslednosť pri ich zabudovávaní.

Strecha je mimoriadne citlivý mechanizmus. Nejde len o krov, laty a strešnú krytinu, ktorú dokáže pekne položiť veľa zručnejších majstrov. Dnes klasickú šikmú strechu okrem jej nosnej časti – krovu – tvorí strešný plášť, chrániaci stavbu pred únikmi alebo účinkami tepla a poveternostných vplyvov. Strešný plášť pozostáva z viacerých vrstiev – z tepelnej izolácie, ktorá môže byť inštalovaná vo viacerých vrstvách, a z rôznych materiálov a fólií, ktoré chránia tepelnú izoláciu pred vniknutím vlhkosti produkovanej v domácnosti alebo pred prenikaním vetra a vlhkosti z exteriéru.

Cesty k úsporám

Rastúce ceny materiálov, ale aj stavebných prác tlačia investorov do úspor nákladov na výstavbu. Snahy o úsporu financií sú opodstatnené. Šetriť sa dá, ale treba to robiť na správnom mieste. Jednou z ciest je výber vhodného tvaru a sklonu strechy.

Tvarovo jednoduchšie strechy sú obvykle aj lacnejšie. Preto sa ploché, pultové a sedlové strechy tešia takej obľube, a to zvlášť vtedy, keď je na nich minimálne množstvo prestupov. Menej prestupov a menej rôznych detailov predstavuje nielen menšiu prácnosť pri realizácii strechy, ale aj nižšie riziko vzniku porúch. Správne zvolený sklon strechy vám navyše môže ušetriť slušnú sumu peňazí. Pri nízkych sklonoch sa totiž môžu navýšiť náklady na vytvorenie vodotesného podstrešia a aj výber strešných krytín je obmedzený.

Ďalšou cestou k úsporám je výber kvalitnej realizačnej firmy. Problémy so strechami, ktoré sme už naznačili, hovoria o tom, že je lepšie investovať do kvality realizácie, ktorá, samozrejme, niečo stojí. Takto zhotovená strecha vám však následne bez potreby ďalších investícií bude slúžiť dlhé roky. A keď sa rozhodnete pre kvalitnú realizačnú firmu, neváhajte nakúpiť pre vašu strechu tie najlepšie materiály a výrobky, ktoré si v danom okamihu môžete dovoliť. Len tak vaša strecha dokáže držať krok s dobou aspoň v prvej polovici svojej životnosti.

Pri výbere strešnej krytiny sa oplatí skontrolovať ponuku popredných výrobcov. Napríklad Blachotrapez.

Zelené strechy

Aj keď sa zdá, že sa venujeme predovšetkým šikmým strechám, všetky spomenuté zásady platia v rovnakej miere aj pre ploché strechy. Ide totiž o veľmi populárny typ. Zvlášť v poslednom čase ich obľúbenosti nahráva aj možnosť využitia plochy na zelené strechy alebo priestory na voľnočasové aktivity.

Zelené strechy sa zrejme budú v blízkej budúcnosti budovať čoraz častejšie. Svedčí o tom aj legislatíva, ktorú prijímajú v mnohých západoeurópskych krajinách, keď sa zelené strechy musia budovať viac-menej povinne. V čase meniacich sa klimatických podmienok iná cesta pravdepodobne ani neexistuje. Prínos zelených striech ku kvalite bývania pod nimi, ale aj k zlepšenej klíme v ich okolí je dôkazom.

Strešná krytina

Strešná krytina je pomyselnou čerešničkou na torte, ktorá dáva ráz celej streche. Na našom trhu je množstvo výrobcov, ktorí dokážu uspokojiť predstavy každého architekta a investora. V snahe vyhovieť aj menej solventným zákazníkom má takmer každý výrobca vo svojom portfóliu aj krytiny za ľudovejšie ceny. Ak však nie ste príliš tlačení do ich nákupu svojou finančnou situáciou, odporúčame vám siahnuť minimálne po krytinách v strednej triede cenového rozpätia. Sami zistíte, že cenový rozdiel neprevýši 10 – 15 % ceny krytiny a pri porovnaní s celkovou cenou za zhotovenie strechy pôjde o navýšenie len o 3 – 5 %, čo je vzhľadom na získané funkčné i estetické vlastnosti kvalitnejšej krytiny takmer zanedbateľné.

Nezabudnite, že aj keď je strecha korunou stavby, nemala by byť zbytočným pútačom. Mala by ladiť s celou stavbou, prostredím, ale aj s rázom stavieb v okolí. V tomto smere sa na Slovensku v rokoch po revolúcii stala obrovská chyba, ktorá sa bude naprávať desaťročia. Vystavalo sa množstvo stavieb, ktoré boli prejavom osobného vkusu mnohých amatérskych architektov a s architektúrou nemali nič spoločné.

Zdieľať obsah