Chystáte sa stráviť letnú dovolenku v pohodlí domova? Domáca dovolenka pri bazéne je snom nejedného dovolenkára domaseda. Prvým predpokladom pre príjemné strávený čas doma – na dvore je čistý bazén a hygienicky nezávadná voda. Adekvátne postupy pri starostlivosti o bazén vám dokážu ušetriť nielen peniaze, no hlavne zminimalizovať čas na jeho údržbu.
Kde teda začať a postupovať pri správnej prevádzke bazéna? Začnite príslušenstvom! Lidl zľavový kód a výpredaj Merkury Market vám ich prinášajú za naozaj výhodné ceny.
Všeobecné zásady
Leto je už doslova v plnom prúde, no vy ste nemali čas na vyčistenie bazéna? Po dlhej prestávke počas zimy venujte pozornosť najmä 3 zásadám čistenia bazéna:
- Spustite filtráciu na 24 hodín hneď pred zahájením sezóny.
- Použite bazénový vysávač, pretože ani tá najúčinnejšia filtrácia neodstráni usadeniny či šmykľavý povlak v rohoch a na stenách. Na výber máte z množstva druhov mechanických, poloautomatických alebo robotických vysávačov.
- Použite chémiu na odstránenie všetkého, čo filtrácia nedokázala vyčistiť.
Kontrola PH
Ideálna hodnota pH by sa mala pohybovať niekde okolo 7,1 až 7,4 pH. Udržanie tejto hodnoty je zásadné pre zdravie kúpajúcich i dlhej životnosti bazéna. Čo v prípade, že hodnota nezodpovedá norme?
• pH vyššie ako 7,5 – spôsobuje nielen pálenie očí, ale aj podráždenie pokožky i slizníc. Takisto môže byť dôvodom mliečneho zákalu vody a môže obmedziť účinnosť chlóru.
• pH nižšie ako 7,0 – spôsobuje predčasnú koróziu kovových častí bazéna. Taktiež môže zakaliť vodu alebo spôsobiť blednutie materiálov.
Pozor však na správnu hodnotu pH, pretože na trhu nájdete prípravky na reguláciu smerom nahor i nadol. Ako určiť, či je potrebné pH upraviť na pH+ alebo pH-? Pohľadom to teda nepôjde. Radšej si zadovážte pH testery.
Hodnotu pH vody by ste v hlavnej sezóne mali kontrolovať minimálne dvakrát týždenne.
Dezinfekcia vody
Bazénová filtrácia je naozaj účinná v odstránení rôznych nečistôt. Avšak, nie dokonalá. Vodu nedokáže zbaviť všetkých baktérií, kovov, minerálov, vplyvom vonkajšieho prostredia ani prítomnosti ľudí vo vode.
Práve preto potrebujete vodu v bazéne dezinfikovať aj pomocou chlórovej dezinfekcie. Základom je však dôkladne si naštudovať pomer dávkovania. Aktívny chlór sa pri styku s vodou rozkladá na kyslík a kuchynskú soľ a zneškodňuje baktérie, vírusy a plesne. Postupne stráca účinok, až sa z neho stáva iba kuchynská soľ.
Nezabudnite sa však kúpať až 30 minút po aplikácii chlóru. V opačnom prípade nemusí byť kúpanie úplne bezpečné.Testovacími prúžkami tiež zistíte, či je hladina chóru vo vašom bazéne v norme. Mali by ste udržiavať v intervale od 0,3 do 0,6 mg/l.
TIP:
Ak máte problém s chlórom a vaša pokožka je priveľmi citlivá, existujú aj bezchlórové čistiace prípravky. Fungujú na báze aktívneho kyslíka a sú menej iritujúce.
Kontrola vlastností vody
Čo v prípade, že sa vám niečo na vode v bazéne nezdá? Existuje niekoľko základných parametrov, podľa ktorých odhalíte problém a nájdete správne riešenie. Toto je niekoľko z nich:
Zelená voda = premnoženie vodných rias:
- urýchlene zmerajte hodnotu pH,
- použite algicídny prípravok (dávkovanie na obale),
- povysávajte nečistotu z dna bazéna,
- použite vločkovač,
- zapnite filtráciu,
- dopustite vodu,
- opätovne zmerajte pH,
- a aplikujte dezinfekciu.
Mliečna voda = vysoké pH:
- upravte pH na spomínané hodnoty,
- použite vločkovač alebo prejasňovač.
Hnedá voda = pravdepodobne obsahuje veľa železa:
- upravte pH,
- použite špeciálny prípravok,
- pustite filtráciu,
- po 24 hodinách pridajte vločkovač (vypnite filtráciu),
- na druhý deň povysávajte dno.
Mazľavá/mastná voda = signalizuje problém s filtráciou:
- skontrolujte filtračný systém.
Ste už pripravení na letnú sezónu s krištáľovo čistou vodou v bazéne? Dúfame, že naše cenné rady vám pomohli a starostlivosť o bazén bude pre vás odteraz hračkou.
ZDROJ: Natívny článok spoločnosti vasekupony.sk
Zdieľať obsah