Ako si vybrať vhodnú farebnosť fasády

S výberom farby fasády je to ako s výberom životného partnera. Všetci vieme, ako by mal vyzerať, ale keď príde na lámanie chleba, všetky objektívne zásady idú bokom a my pri rozhodovaní sa tápame, pretože nad vecou nemáme dostatočný nadhľad. Spravidla ho však má odborník – v tomto prípade architekt, dizajnér, kreatívny pracovník fasádneho štúdia či jednoducho skúsený poradca v špecializovanej predajni.

Aké jednoduché 

Teda mohlo by byť, keby ste zašli za odborníkom a nechali si poradiť. A to je aj rada č. 1: Vyhľadajte človeka, ktorý tomu rozumie, ktorý sa tým živí. Na základe hlavných indícií – či už dávate komplet novú fasádu, a teda omietku (v súvislosti napríklad so zateplením objektu), alebo mienite len oživiť vzhľad už existujúcej fasády novým farebným náterom – vám fundovane poradí.

Nie každý preferuje takýto postup a spoľahnutie sa na skúsenosti odborníkov. Pokiaľ z akéhokoľvek dôvodu nechcete k rozhodovaniu o farebnosti fasády prizvať špecialistu v danom odbore (a teda ani využiť možnosť vytvorenia počítačovej vizualizácie), rada č. 2 znie: Nechoďte do zbytočnej konfrontácie so svojím okolím, respektíve snažte sa fasádu voliť vo farbách, ktoré sa vyskytujú vo vašom bezprostrednom okolí. 

Fasádna omietka verzus fasádna farba 

Možno by ste boli prekvapení, koľko ľudí v tom nemá jasno. A to často aj z odboru stavebníctva. Pokiaľ staviate, pristavujete alebo zatepľujete už existujúci objekt, finálnu povrchovú úpravu realizujete fasádnou omietkou, ktorá môže mať rôznu hrúbku zrna. Čím jemnejšie zrno, tým elegantnejší výsledok. Ale čím jemnejšie zrno chcete použiť, tým dokonalejší musí byť podklad.

Čo je však z hľadiska našej témy dôležitejšie – fasádne omietky sa predávajú už napigmentované v požadovanom odtieni, čiže dodatočne sa nefarbia. Nanášajú sa pomocou hladidla, pričom o hrúbke omietky rozhoduje práve hrúbka jej zrna.

Farby nanášate na už existujúce fasádne omietky. Dôvodov môže byť niekoľko, najčastejším je zmena účelu stavby alebo majiteľa stavby a prezentovanie jeho názoru na farebné riešenie objektu. Farby na fasádu sa nanášajú štetcom, valcom alebo aj striekaním. Zjednodušene povedané: nová omietka je aj o stavebnej činnosti, nová farba je len zmenou, respektíve oživením farebného riešenia existujúcej fasády.  

Ako postupovať 

Tou najjednoduchšou radou, radou č. 3, je: Posaďte sa do auta a prevezte sa po existujúcich obytných štvrtiach, aby ste sa inšpirovali tým, čo je atraktívne, ale aj originálne a pritom akceptovateľné aj pre váš dom. Zároveň sa tak uistíte, do čoho, naopak, nejsť, čo by pôsobilo nevkusne (tým si veľmi rukolapne overíte aj radu č. 2 – ísť do veľkého kontrastu s fasádou okolia sa nevypláca). Navyše farebné riešenia harmonicky zasadené v lokalite A nemusia byť v súlade s okolitou zástavbou v lokalite B. Aj toto treba mať na zreteli.

Pred časom v televízii ukazovali napríklad istého hrdého majiteľa domu, ktorý si v lokalite vinárskych pivničiek na Záhorí postavil originálnu oravskú drevenicu. Akokoľvek bola pekná, pôsobila tam ako päsť na oko. Pri výbere fasády obzvlášť platí, že to, čo sa vám páči, nemusí napokon na takej veľkej ploche (alebo v danom priestore) pôsobiť vkusne. Preto nezabúdajte, do akého prostredia je zasadený váš dom a takisto v akom štýle je postavený. Aj podľa toho si vyberajte farebnosť fasády. 

Ako delíme fasádne omietky/farby

Akrylátové. Majú veľmi dobrú farebnosť, sú cenovo dostupnejšie a aj preto obľúbené. Ale pozor! Majú vyšší difúzny odpor, a preto by sa nemali aplikovať na stavby, ktoré by mohli mať problémy s vlhkosťou, a takisto na stavby zateplené minerálnou vlnou.
Silikátové. Majú najlepšiu paropriepustnosť, a preto sú vhodné na všetky druhy stavieb (aj tie s rizikom vyššej vlhkosti) aj všetky typy zateplenia. Majú však obmedzenú farebnú škálu, pretože ich zloženie nedovoľuje ísť do sýtejších tónov. Sú drahšie než akrylátové.
Silikónové. Majú o niečo horšiu paropriepustnosť ako silikátové, ale vo všeobecnosti sú najkvalitnejšie a aj najdrahšie. K ich prednostiam okrem širokej farebnej škály a dlhej životnosti patrí okrem iného aj to, že na seba neviažu prach a špinu a dokonca majú samočistiacu schopnosť (za pomoci dažďa).

Nápadito, ale s citom 

Ak sa pozrieme, ako zdobili fasády svojich obydlí naši predkovia, musíme skonštatovať, že farebnosť a nápaditosť nám nikdy neboli cudzie. Napriek tomu k výberu musíme pristupovať vždy s citom. Nedá nám nezacitovať architekta Štefana Moravčíka, držiteľa viacerých prestížnych ocenení: „Za veľa peňazí sa dá aj veľa pokaziť.“

Ak sa teda – s citom – rozhodnete, že niektorú z fasádnych stien budete riešiť v kontrapunkte, napríklad ako tehlové murivo, môžete tento efekt dosiahnuť aj pomocou šablóny a dvojfarebného riešenia fasádnej omietky (červená tehla, sivá škára). Pre modernejšie stavby s odkazom na prírodné riešenia je tu napríklad možnosť vytvárania trendovej fasádnej štruktúry vo forme dekoru dreva. Je to práca pre zručného majstra, avšak výsledok stojí skutočne za to.  

Pre súčasné stavby v minimalistickom duchu je veľmi zaujímavým doplnkom omietka v dizajne jemný betón či hrdzavý plech. Jednotlivé plochy fasády domu je možné akcentovať aj dvojfarebným riešením. Pokiaľ riešite rodinný dom (nie predajné priestory alebo ponúkajúce služby), vyhnite sa krikľavým kontrastným kombináciám. Určite nič nepokazíte kombináciou svetlej a tmavšej sivej. V prípade starších domov so sedlovou alebo valbovou strechou môžete siahnuť napríklad po dvoch odtieňoch svetlejšej hnedej alebo jemnejšej žltej farby (nie citrónovožltej). Vyberajte si skôr zemitejšie tóny.  

Ak kupujete farby, respektíve farebnú omietku v kamennej predajni, dajte si vytvoriť vizualizáciu. Aj pri tom si však dajte pozor – na veľkých plochách budú farby pôsobiť omnoho sýtejším a tmavším dojmom ako na ploche malého vzorkovníka v predajni. Preto jedna zásadná rada: Požiadajte o zapožičanie vzorkovníka aspoň na jeden deň. Vyhliadnite si fasádu nejakého domu, ktorej farba sa vám pozdáva, a porovnajte ju s referenčným odtieňom vo vzorkovníku, aby ste boli v obraze, aká je realita a aký odtieň budete v skutočnosti objednávať. A opäť rada architekta Štefana Moravčíka: „Ak nemáš možnosť porovnania s realitou, objednaj si aspoň o dva stupne svetlejšiu farbu, než aká sa ti páči vo vzorkovníku.“ Nuž, smelo do toho, ale s citom. 

Čo je dobré zapamätať si

• Najlepším riešením je, ak farebnosť fasády navrhuje profesionál, ktorý určí aj čísla farieb podľa vzorkovníka RAL.

• Pokiaľ si dáte spraviť vizualizáciu farebného riešenia, majte na pamäti, že nie každý monitor verne zobrazuje farby.

• Snažte sa zapožičať si vzorkovník a ten si prehliadať na dennom svetle a porovnávať s reálnymi fasádami – za denného svetla. Až potom si definitívne vyberajte.

• Tmavšie fasády majú v lete tendenciu prehrievať sa, čo môže vyvolávať tlak na dodatočné chladenie objektu. Riešením môže byť omietka s použitím tzv. cool pigmentov.

• S riešením farebnosti fasády sa zbytočne neponáhľajte a nezabúdajte, že na veľkých plochách pôsobia farby omnoho tmavšie než na pásikoch v malom farebnom vzorkovníku.

Zdieľať obsah

Vložiť komentár