Akú podobu môže mať bývanie v nízkoenergetickom štandarde? Architekti ukazujú, že pri návrhu originálnych riešení nemajú vôbec zviazané ruky. Nasledujúce stavby sú teda inšpiratívne nielen z hľadiska rozumnej energetickej spotreby, ale aj z pohľadu estetického stvárnenia.

Prefabrikát do každého ročného obdobia

Keď si architekt stavia dom pre seba, často z toho vzíde veľmi zaujímavý počin. Kompaktná drevená „chatka“ holandského architekta Jorisa Verhoevena je miestom, kde si možno naplno vychutnať každé obdobie roka. Dom Four Seasons bol postavený v chránenej prírodnej rezervácii Drijflanen pri meste Tilburg na juhu Holandska. Objekt nemá záhradu, je však navrhnutý tak, aby dokonale zapadol do okolitého prírodného rámca.

Zdroj: John van Groenedaal

Ide o udržateľnú prefabrikovanú stavbu vybudovanú z drevených kaziet, ktoré sú vyplnené ľanovou izoláciou. Zo strany interiéru ich pokrýva dekoračný obklad z brezovej preglejky. Túto skladbu, ako aj celú prefabrikovanú konštrukciu navrhol samotný architekt.

Zdroj: William van der Voort

Výhodou je, že súčasťou obvodových priečok, resp. stavebných panelov je rovno aj povrchová úprava stien. To značne znížilo nielen čas výstavby a zrenia objektu, ale aj celkový rozpočet. Po vybudovaní základov vztýčili hrubú stavbu domu do troch dní.

Zaujímavosť

Drevená fasáda je ošetrená špeciálnou hubou, ktorá ju chráni pred nepriazňou počasia namiesto klasických náterov. Ak dôjde k poškodeniu povlaku na fasáde, zabezpečí jeho obnovu tak, že jednoducho dorastie. Pravidelne ju však treba vyživovať ľanovým olejom.

Zdroj: William van der Voort

Premysleným využitím malého množstva materiálov z miestnych zdrojov a vďaka výstavbe suchou cestou (bez použitia vody) dosiahol architekt nulovú uhlíkovú stopu svojho obydlia. Navyše k udržateľnej povahe stavby a k nízkej spotrebe energie prispievajú aj solárne panely, ktoré sa starajú o jej termálnu sebestačnosť.

Zdroj: William van der Voort

Dom, ktorý ustupuje zeleni

Ak si myslíte, že dosiahnuť energeticky efektívny koncept je najvyššou métou, veľmi sa mýlite. Jeho nadstavbou môže byť udržateľný a ohľaduplný prístup voči samotnému prostrediu, v ktorom sa stavba nachádza. Oceňovaný a navyše mimoriadne fotogenický dom od britských tvorcov z kancelárie DLM Architects patrí do tejto kategórie stavieb.

Zdroj: Peter Landers

Dom Glade (čistinka) je navrhnutý tak, aby minimalizoval zvedavé pohľady okolia, no zároveň maximalizoval prísun prirodzeného svetlapasívne solárne zisky. To však nebolo také jednoduché, pretože pozemok v meste St. Peter Port, na ktorom stojí dom, bol z veľkej časti zarastený množstvom vegetácie vrátane niekoľkých chránených stromov. Výzvou pre architektov teda bolo zachovať pri návrhu čo najviac existujúcej zelene.

Zaujímavosť

O náročnosti projektu svedčí aj fakt, že architekti sa s miestnym oddelením územného rozvoja dohadovali na optimálnom riešení stavby takmer štyri roky.

Zdroj: Peter Landers

Ako suterén využili architekti už jestvujúci výkop, pri výstavbe sa zužitkoval aj kameň zo stavebnej parcely, ktorý vytvára obklad fasády. Jej východnú časť pokrýva zelený závoj pozostávajúci z viac ako 4 000 rastlín. Pôsobí ako dokonalá prírodná kamufláž. Nielenže pomáha stavbe ešte viac splynúť s okolitými stromami, ale funguje aj ako akustická a zvukovoizolačná vrstva.

Zdroj: Peter Landers

Architekti zároveň využili veľké bezrámové rohové zasklenia, ktoré umožňujú vpustiť do interiéru slnečné lúče, ale takisto uľahčujú asimiláciu stavby v prostredí. Na týchto miestach totiž interiér prirodzene prestupuje do exteriéru.

Zdroj: Peter Landers

Dom odolávajúci mrazu a snehu

Postaviť nízkoenergetický dom v severnom Nórsku je určite komplikovanejšie než realizovať takýto projekt kdesi v miernom pásme. Tamojší architekt Snorre Stinessen však dokázal, že dom v tejto lokalite môže byť nielen energeticky úsporný, ale aj pôsobivo stvárnený.

Zdroj: Steve King

Moderná chata pri Narviku na ostrove Hallvardøy, ktorá pripomína umeleckú skulptúru, je vysnívaným útočiskom jedného manželského páru. Chata Efjord však nemusela zdolať iba schvaľovací proces miestnej samosprávy (keďže sa nachádza v lokalite s veľmi malou výstavbou), náročným orieškom bolo aj neľútostné nórske počasie, ktorému vládnu silné mrazivé vetry a obrovské snehové nádielky.

Zdroj: Steve King

Požiadavka na panoramatické výhľady cez veľkoryso zasklené steny bola pre architekta skutočnou výzvou. V tomto projekte sa však ukázalo, ako skvelo dokáže aj v náročných klimatických podmienkach fungovať kvalitné izolačné trojsklo, ktoré značne redukuje energetickú náročnosť stavby. Keďže architekt orientoval väčšinu sklených plôch strategicky na juh, dokáže dom výraznou mierou profitovať aj z pasívnych solárnych ziskov. Severná fasáda je pre zmenu úplne uzatvorená.

Zaujímavosť

Z hľadiska použitia sklených fasád uprostred mrazivej severskej krajiny je táto chata skutočným majstrovským kúskom. Trojsklo v celom dome váži spolu 14 ton.

Zdroj: Steve King

Ultramoderné architektonické stvárnenie má svoje opodstatnenie, reflektuje totiž okolitú krajinu, v ktorej sa striedajú rôzne kamenné vyvýšeniny. Aj preto je objekt rozdelený do dvoch hmôt, medzi ktorými – celkom zámerne – vznikli praktické kryté prístrešky, ktoré chránia pred vetrom. Čerešničkou na torte je využitie miestnych materiálov, ako sú prírodný kameň a drevo.

Zdroj: Eugeni Pons

Tradičný vidiecky dom s modernou dušou

Na opačnom konci Európy, v španielskej Kantábrii, pre zmenu vyrástol dom, ktorý sa musel vyrovnať predovšetkým s horúcimi letami. Architektka Laura Alvarezová však v tomto prípade nezvolila novostavbu, ale vdýchla život starej roľníckej usadlosti.

Zdroj: David Montero

Zatiaľ čo Villa Slow si navonok zachováva vidiecky ráz, vďaka technológiám funguje ako energeticky efektívny objekt. Využíva alternatívny zdroj v podobe tepelného čerpadla, ktoré je prepojené s nízkoteplotným podlahovým kúrením.

Zdroj: David Montero

Výraznejšou úpravou prešli okenné otvory. Dom získal veľké zasklenia po obidvoch stranách pozdĺžnej fasády, ktoré jednak zalievajú interiér teplými slnečnými lúčmi, a to najmä v chladnejších zimných mesiacoch, jednak umožňujú obyvateľom užiť si nádherné výhľady na okolie. Sú vyrobené z izolačného skla, ktoré bráni tepelným únikom. Pred nadmerným prehrievaním interiér chránia masívne drevené okenice.

Zdroj: David Montero

Hoci na prvý pohľad dom naozaj pôsobí ako nenápadná, vcelku obyčajná vidiecka stodola, vnútri prekvapí modernou dispozíciou s minimom priečok a so stropom otvoreným do krovu. Aj to pomáha lepšej cirkulácii vzduchu i tepla v celom interiéri.

Zaujímavosť

Pôdorys prízemnej stavby vcelku nečakane dopĺňa „skryté“ podlažie v mezanínovom podstreší, kde sú umiestnené ďalšie spálne.

Zdroj: David Montero

Dom prepojený s jazerom

Stavba rodinného domu v britskom Tivertone, ktorú navrhla kancelária David Sheppard Architects, vyvolala obrovskú vlnu záujmu najmä svojím originálnym vzhľadom, ktorý pripomína klin vrazený do krajiny alebo akýsi prírodný útvar.

Zdroj: Joakim Boren

Architektonické riešenie je dôsledkom komplikovaného pozemku so strmým svahom. Stavba je sčasti zapustená do terénu, na druhej strane sa však dvíha ako veža. Objekt pokrýva vegetačná strecha, ktorá plní funkciu prirodzenej izolácie chrániacej pred prehrievaním a zároveň prispieva k lepšiemu splynutiu stavby s okolitým prostredím. 

Zaujímavosť

Ohľaduplnosť voči životnému prostrediu vyjadrili architekti aj tak, že do fasády integrovali búdky pre netopiere.

Zdroj: Joakim Boren

Výrazným detailom objektu je pás zasklenia, ktorý sa tiahne celou prednou časťou stavby a pôsobí ako oko. Panoramatické okno ponúka výhľad na okolie na hlavnom podlaží s prepojenou kuchyňou, jedálňou a obývačkou.

Zdroj: Joakim Boren

Udržateľný a energeticky efektívny charakter domu podčiarkuje využívanie vody jedného z jazierok, ktoré sa nachádzajú nižšie pod ním. Funguje ako zdroj teplej vody, ale slúži aj na vykurovanie a chladenie. Dom zároveň zbiera dažďovú vodu zachytenú na vegetačnej streche a zásobuje ňou jazierko. Takto je zabezpečená nielen energetická sebestačnosť stavby, ale aj prirodzená cirkulácia vody v rámci ekosystému.

Zdroj: Joakim Boren

Rodinné domy a chaty, ktoré sme vám predstavili, sú živým dôkazom toho, že energetický štandard ani ekologicky udržateľný koncept neobmedzujú originalitu architektonického riešenia. Ktorá zo stavieb vás oslovila najviac? Vedeli by ste si predstaviť bývanie v niektorej z nich? Podeľte sa s nami o svoje dojmy a názory.

Tím Odzákladov.sk pozostáva z odborníkov a novinárov, ktorí pôsobia vo sfére stavebníctva a architektúry, živo sa zaujímajú o stavebné dianie a prinášajú svoje praktické skúsenosti aj teoretické poznatky z rôznych oblastí tohto segmentu.

DISKUSIA

Prosím vložte váš komentár
Please enter your name here