Predstavte si, že na váš pozemok pristavia veľké zariadenie, ktoré vám v priebehu niekoľkých dní doslova ako z kopírky vytlačí váš rodinný dom do jeho finálnej podoby. Jednoducho, rýchlo a bez zbytočného stavebného odpadu. Utopická predstava? Potom by ste mali vedieť, že v niekoľkých krajinách sa pomaly mení na realitu.
Vývojári stavebnej 3D tlače (nazývanej aj aditívna výroba) veria, že táto revolučná technológia od základov zmení proces výstavby. Nejde však o novú myšlienku. Stavebný priemysel už dlhé roky hľadá spôsoby, ako zabezpečiť výstavbu bytov rýchlejšie a efektívnejšie. Ak by sa táto technológia ujala, okrem radikálneho zníženia odpadu na stavbe by podľa odborníkov pomohla riešiť i nedostatok kvalifikovanej pracovnej sily.
Najväčší „tlačený“ obytný dom v Európe
V Európe je žiarivým príkladom vývoja pokrokovej technológie Nemecko, ktoré v novembri 2020 ohlásilo výstavbu v poradí už druhého bytového domu pomocou 3D tlače, a to s potrebnými stavebnými povoleniami a pod záštitou Technickej univerzity v Mníchove. Stavebná firma tvrdí, že ide o najväčší rezidenčný projekt v Európe vybudovaný 3D technológiou. Bytový dom, ktorý navrhla architektonická kancelária Mühlich, Fink & Partner, pozostáva z piatich bytových jednotiek s celkovou podlahovou plochou 380 štvorcových metrov.
Vedeli ste, že…?
Úplne prvú rezidenčnú stavbu v Európe za pomoci 3D tlače postavili už v roku 2015, a to v ruskom meste Jaroslavľ. Stavba má podlahovú plochu takmer 300 štvorcových metrov.
Ako to funguje?
Na výstavbu sa využívajú veľké tlačiarne, ktoré cez svoje trysky dokážu vytlačiť betón, plast či iný stavebný materiál. Betón sa vyrába zo špeciálnej cementovej zmesi, jej súčasťou však môžu byť aj rôzne recyklované materiály.
Stavebnú tlačiareň, ktorá buduje domy v Nemecku, možno na parcele nainštalovať za menej ako 48 hodín. Na jej obsluhu sú nutní iba dvaja operátori. Trojosová hlava tlačiarne sa pohybuje v bezpečnostnej kovovej mriežke a postačuje jej jediná kalibrácia (optimalizácia tlačiarne na dosiahnutie čo najväčšej kvality a presnosti tlače), vďaka čomu investorom šetrí čas aj náklady.
Zariadeniu trvá len päť minút, kým vytvorí jeden štvorcový meter dvojplášťovej konštrukcie obvodovej steny. Pri svojej práci dokonca zohľadňuje existenciu budúcich potrubí, napojení na vodu, elektrinu či ďalších súčastí TZB. Manuálne inštalačné práce pre technické zariadenia pritom môžu prebiehať súčasne s 3D tlačou.
Waldemar Korte, partner v kancelárii MENSE-KORTE ingenieure+architekten, ktorá stojí za architektúrou úplne prvej tlačenej rezidenčnej budovy v Nemecku, hovorí: „Proces betónovej tlače dáva architektom a dizajnérom oveľa viac slobody pri navrhovaní budov. V prípade konvenčných stavebných systémov by sa to dalo realizovať len s obrovskými finančnými nákladmi. Vďaka bytovému domu v meste Beckum sa nám podarilo demonštrovať, aký potenciál má 3D tlač v stavebníctve.“
Vedeli ste, že…?
Inovácie sa netýkajú iba 3D tlače. Len nedávno prišla austrálska spoločnosť FastBrick Robotics s prevratným nápadom „steny ako služby“, ktorý by mal uľahčiť prácne, nebezpečné alebo fyzicky náročné stavebné práce. Základom systému je gigantické robotické rameno, ktoré dokáže stavať budovy priamo zo súboru CAD. Nespornou výhodou inteligentného ramena je rýchlosť a presnosť výstavby, minimalizovanie odpadu a v konečnom dôsledku aj znižovanie nákladov.
3D tlač aj v ďalších krajinách
V Amerike pomocou trojrozmernej tlače vybudovala prvé obytné domy nezisková organizácia New Story v spolupráci s firmou Icon a so švajčiarskym dizajnérom Yvesom Béharom, ktorý celý projekt inicioval. Akúsi „demoverziu“ predstavoval dom v texaskom Austine, na základe ktorého vznikol súbor 50 malých domov v Mexiku určených pre rodiny s mesačným príjmom nižším ako 200 amerických dolárov. Zásadné je, že hrubú stavbu jedného obydlia dokázala 3D tlač vybudovať do 24 hodín.
Pomocou 3D tlače možno veľmi ľahko vytvárať aj prefabrikované domy. Dôkazom je projekt autonómnej inteligentnej stavby PassivDom House od americkej startupovej spoločnosti haus.me, ktorý vznikol v roku 2016. Prvotným zámerom bolo vytvoriť sebestačný mobilný dom schopný odolávať aj extrémnym klimatickým podmienkam. Prvý projekt domu s plochou necelých 40 štvorcových metrov, ktorý využíva výlučne solárnu energiu, realizovali na Ukrajine.
Ani Taliansko sa v „pretekoch“ výstavby prostredníctvom tlačiarní nedalo zahanbiť. Ekologické domy od spoločnosti Wasp majú veľkosť približne 30 štvorcových metrov a veľmi nezvyčajný stavebný materiál – tlačiarňový betón obsahuje napríklad bahno, plevy či ryžovú slamu. Vďaka tomu je nielen ľahko biologicky rozložiteľný, ale v každom ročnom období si zachováva aj príjemnú mikroklímu bez obrovských nákladov na vykurovanie či chladenie.
Environmentálne východisko majú aj tlačené mikrodomy v Amsterdame. Útulné mestské chatky Urban Cabin s podlahovou plochou iba osem štvorcových metrov však disponujú dokonca vlastnou vaňou. Biologický „stavebný“ materiál v spojení s technológiou 3D tlače navyše umožňuje kreatívnym spôsobom stvárniť fasádu týchto pozoruhodných futuristických objektov.
Čaká stavebníctvo nová budúcnosť?
Podľa americkej firmy Icon môže výstavba pomocou 3D tlače znížiť celkové náklady na budovanie objektov, ale takisto vyriešiť svetový problém týkajúci sa bytovej krízy. Až jedna miliarda svetovej populácie totiž nemá vhodné podmienky na bývanie, a to hlavne pre nedostatok financií. Prelomová technológia síce momentálne nedokáže vytvárať obrovské stavebné komplexy, môže však bývanie urobiť lacnejším, rýchlo dostupným aj udržateľnejším.
Čo si myslíte o technológii 3D tlače? Budeme mať v budúcnosti na pozemkoch namiesto stavebných strojov veľké kopírovacie zariadenia? Dali by ste si postaviť dom takýmto inovatívnym spôsobom? Budeme radi, keď sa s nami podelíte o svoje názory.
Zdieľať obsah