Zdroj: Wienerberger

V minulosti sa zvyklo hovoriť: Cól sem, cól tam, malta pritiahne. Dnes sa však muruje mimoriadne presne a s maltou sa narába veľmi úsporne, pretože samotná malta je vnímaná ako tepelný most. Mohli by sme ju prirovnať ku kuchynskej soli. Bez nej to nejde, ale vo väčšom množstve narobí viac škody než osohu. Prezradíme vám, ako na to.

Založenie prvého radu

Ak realizujeme hrubú stavbu domu a nesprávne založíme prvý rad, môžeme si byť istí, že chyby sa nám budú už len kopiť. Aby sme tomu predišli, musíme prvý rad založiť presne. Začíname so založením rohov. Najprv si musíme premerať výšky po celom obvode stavby a rohové tehly osadiť do malty tak, aby boli vyššie ako najvyšší bod podkladu, na ktorý budeme murovať. Napriek tomu, že ďalšie rady tehál budeme už len doslova lepiť 3 – 6 mm hrubou vrstvou lepiacej malty, prvý rad osádzame do hrubšieho zakladacieho lôžka z klasickej malty, aby sme vyrovnali nerovnosti. 

Tip

Pod tehlou (tvárnicou), pod ktorou je najvyšší bod podkladu, musí byť aspoň 1 cm klasickej malty. Prvý rad tehál (tvárnic) musí byť dokonale rovný.

Zdroj: Heluz

Kladenie ďalších radov

V minulosti bolo bežné, že hrúbka malty bola 2 – 4 cm a dávala sa nielen na hornú plochu tehly, ale aj na jej ukončovacie okraje. Takto aplikovaná malta však spôsobovala tepelné mosty. Dnes sa ukončovacie okraje prikladajú zásadne nasucho, pričom na hornú plochu tehly dávame lepiacu maltu doslova vo forme „blany“ s hrúbkou 3 – 6 mm. Pokiaľ si zvolíme túto technológiu, na aplikáciu lepiacej blany by sme jednoznačne mali použiť nanášací valec.

Vedeli ste, že…?

Valcom nanesená „blana“ má jednotnú hrúbku a nielenže zlepí tehly, ale súčasne uzatvorí aj všetky otvory v tehle.

Zdroj: Porfix

Omietanie a sieťkovanie

Sieťkovať alebo nesieťkovať? Pokiaľ omietame steny z tehál, vystačíme si s maltou bez ohľadu na to, či je nahadzovaná ručne alebo strojovo. V prípade omietania muriva z veľkoformátových pórobetónových tvárnic by sme sieťku použiť mali, ak chceme predísť možným estetickým chybám. Keď sa veľkoformátové pórobetónové tvárnice začali u nás používať vo zvýšenej miere, stavebníci si ich obľúbili vzhľadom na rýchlosť, presnosť a jednoduchú opracovateľnosť. Aké však bolo ich prekvapenie, keď sa na takýchto múroch (stenách) objavili pukliny. Ide viac-menej o estetickú chybu spôsobenú dilatačným pnutím, ktorú možno zamaskovať, ak pórobetónové murivo pred omietnutím presieťkujeme.

Spájanie priečok

Tehlové steny je potrebné spájať tak, že tehly navzájom preväzujeme. Podporuje sa tým aj stabilita celej konštrukcie. Pórobetónové priečky však zásadne nepreväzujeme. Práve preväzovanie a spájanie natesno (bez dilatačných medzier) býva príčinou zvýšeného praskania pórobetónového muriva. Pórobetónovú priečku k nosnej pristavujeme tak, že nechávame dilatačnú medzeru asi 1 cm a vyplníme ju odrezkom z lisovanej minerálnej vlny. Na pripojenie použijeme výrobcom predpísané antikorové spojky. Takto fixovaná priečka bude mať priestor na dilatáciu a murivo nebude mať tendenciu praskať.

Pripájanie pórobetónovej priečky k stropu

Aj v prípade pripájania k stropnej konštrukcii musíme zachovať dilatačnú medzeru. Ak sa pýtate, prečo je to v prípade použitia súčasných pórobetónov potrebné, tu je odpoveď: Pórobetón je na rozdiel od tehly pomerne nasiakavý, a teda aj rozmerovo menej stály. Navyše v súčasnosti sa nepoužívajú 2 – 4 cm vrstvy malty, ale 3 – 6 mm lepiacej malty. Aby takto natesno lepený materiál mal priestor dilatovať, je potrebné nechať aj v napojení na stropnú konštrukciu medzeru minimálne 1 cm. Aby sme spojenie konštrukcií spevnili, takisto používame výrobcom predpísané antikorové spojky v tvare písmena L.

Tip

Medzery nevypĺňame ani maltou, ani penou, ale napríklad odrezkami z lisovanej minerálnej vlny.

Správne kladenie tehál (tvárnic) pri murovaní

Vieme, že tehly (tvárnice) kladieme na seba s presahom, aby boli previazané. Bežným postupom murárov bolo položenie tehly na nanesenú vrstvu malty a dotlačenie na správne miesto posunom doboku. Takto sa to bežne robilo, keď sa používali 2 – 3 cm malty. Dnes, keď sa dáva ultratenká vrstva lepiacej malty, je potrebné položiť tehlu rovno na miesto bez zbytočného posúvania.

Vedeli ste, že…?

Posunom smerom doboku nielenže narúšame tenkú lepiacu blanu, ale lepidlo nahŕňame do styčných škár medzi tehly, ktoré by následne nemohli k sebe tesne priľnúť.

Aké sú vaše skúsenosti so svojpomocným murovaním? Na aké chyby by ste si nabudúce dali najväčší pozor? Neváhajte sa s nami podeliť o svoje skúsenosti.

Problematike stavebníctva a architektúry sa venuje od roku 1996. Jeho srdcovými témami sú najmä obnoviteľné zdroje energie, úspory energií, zatepľovanie, rekonštrukcie, nízkoenergetické a pasívne domy, architektúra, obnova kultúrneho dedičstva, podpora bývania, dotácie a hypotéky. Je členom Slovenského syndikátu novinárov. V priebehu rokov 1997 až 2010 vytvoril približne 200 televíznych programov o výstavbe a bývaní (Môj dom – môj hrad a Stavajme s LeonarDOM). Na ich príprave sa podieľal ako autor, resp. spoluautor, redaktor, moderátor a približne polovicu odvysielaných relácií zastrešil aj ako režisér.

DISKUSIA

Prosím vložte váš komentár
Please enter your name here