Bude minimalistické bývanie trendom budúcnosti?

V materiálnej dobe posledných desaťročí, keď majú ľudia všetkého dostatok, získava filozofia minimalizmu stále viac priaznivcov – objavuje sa v móde, umení a najnovšie aj v oblasti bývania. Pozrime sa na verzie minimalistických obydlí, ich prednosti i prípadné nedostatky.

Modulárne stavby – trendové minimalistické skladačky

Signifikantnou črtou modulárneho domu je jeho zloženie z viacerých kusov, tzv. modulov, ktoré sa najskôr vyrobili vo fabrike, doviezli na pozemok a na mieste zmontovali. Na prvý pohľad človek ani nezistí, že ide o „skladačku“, jednotlivé kusy (drevocementové dosky, polystyrénové panely vystužené oceľovými uholníkmi, panely z PVC či prefabrikovaný železobetón) do seba harmonicky zapadajú.

Plusom je, že v prípade potreby možno dom zväčšiť, a to tak, že sa pridá ďalší modul, čo je oveľa jednoduchšie, rýchlejšie a praktickejšie ako murovaná prístavba, ktorú zväčša sprevádzajú búracie práce. V našich končinách sa najčastejšie stretávame s modulárnymi drevodomami, no ani kontajnerové stavby nie sú pre Slovákov úplnou neznámou.

Zdroj: VIPP

Kontajnerové domy a ich (ne)výhody

S kontajnerovými domami sa možno spájajú skôr negatívne než pozitívne asociácie, vyplývajúce z chladného materiálu a neútulnosti, no dnešné možnosti a schopnosti architektov zmenili i studené plechové bývanie na štýlový domov. Tento typ obydlí sa buduje z nákladných lodných kontajnerov, v ktorých sa predtým prevážal tovar – vyradené kontajnery takto našli ďalšie využitie.

Dnes sa však na stavbu kontajnerových domov vyrábajú špeciálne nové moduly z oceľových konštrukcií, v ktorých sú rovno zabudované rozvody a ktoré ponúkajú väčšiu kvalitu, ako aj variabilnejšie dispozičné riešenia. Zatiaľ čo tzv. upcyklácia vyradeného nákladného kontajnera (čiže recyklácia s cieľom dať produktu alebo materiálu vyššiu hodnotu, než akú mal počas svojho prvého životného cyklu) mala jasný ekologický rozmer, ktorý k minimalistickej životnej filozofii patrí, fakt, že na účely bývania už vyrábajú čisto nové kontajnery, tento aspekt stráca.

Výsledkom kontajnerového bývania môže byť domček tvorený jediným kontajnerom – ide o skutočne minimalistickú, skromnú verziu bývania, ktorá však dokáže obsiahnuť všetko, čo domov potrebuje. Zakomponovaním veľkých sklenených plôch do stien kontajnera získava, inak neveľký priestor, charakter vzdušnosti a otvorenosti.

Jednotlivé kontajnery možno navzájom pospájať a kreovať vertikálne bývanie alebo príbytok rozličných tvarov. Rozhodne nemusia vyzerať len ako oceľové búdy, na fasádu môžu byť použité rôzne obkladové materiály, napríklad drevo.

Vedeli ste, že…?

Odborníci konštatujú, že kombinácia oceľových prvkov a prírodných materiálov robí z kontajnerového bývania výborné prostredie pre alergikov. Okrem toho, ku kontajneru môže byť pristavaná vonkajšia terasa, ktorá rozširuje „obytný“ priestor domu.

Výhodou kontajnerových domov je oveľa menší čas realizácie ako pri murovaných obydliach. Stavebné povolenie je však povinné – výnimkou sú len tzv. mobilheimy, t. j. kontajnery prenášané na prívesoch. K ďalším výhodám patria úspornosť a nižšia cena. Nevýhodami sú riziko opotrebovanosti a korózia, takže je potrebné investovať do kvalitných izolačných materiálov zvnútra i zvonka.

Modulárny drevodom

Ak hovoríme o modulárnom drevodome, na mysli máme typ drevostavby postavený z konkrétne definovaných modulov, ktoré boli pripravené vo výrobnej hale, a teda nezávisle od poveternostných vplyvov, ročných období a zlého počasia. Životnosť takejto stavby je rovnaká ako životnosť murovaného domu (záruku dáva výrobca zväčša na 30 rokov) a navyše sú energeticky nenáročné, dokonca môžu byť realizované aj v aktívnom energetickom štandarde. Cena je síce porovnateľná s murovanou stavbou, no na vytvorenie svojho domova nemusíte čakať roky, domček môže byť hotový zhruba za 4 mesiace.

Zdroj: Koto

Mobilné minidomy – eko bývanie na kolesách

Mobilný minidom je ekologickým variantom moderného bývania – znamená menšiu plochu aj menšie výdavky. Takýto dom je nízkoenergetický a nenáročný na údržbu. Myšlienka vzniku takejto minimalistickej verzie bývania vyplynula z faktu, že rodina sa v dome najčastejšie zdržuje v kuchyni a v obývačke, resp. v priestore, kde kuchyňa a obývačka tvoria jednu „miestnosť“, a ostatné priestory, ako chodby a spálne, sa využívajú málo.

Ekologický = ekonomicky výhodný

Prívlastok eko v sebe nezahŕňa len pozitívny vzťah k životnému prostrediu, ale aj ekonomickú výhodnosť. A čo sa dizajnovej stránky týka, mobilný minidom nemusí mať vždy podobu obyčajného kvádra či kocky, môže to byť malý útulný domček so šikmou strechou, vikiermi a malou terasou či predzáhradkou.

Minimalistické bývanie je v severských krajinách úplnou samozrejmosťou – jeho hlavnou devízou je energetická sebestačnosť a rýchla realizácia. Budú však montované minidomy, drevodomy, prenosné stavby či kontajnerové domy globálnym trendom budúcnosti? Čo si o tom myslíte vy?

Zdieľať obsah

Vložiť komentár