Nových majiteľov pozemkov neraz čakajú pri ich podrobnom skúmaní poriadne prekvapenia. Niekto objaví zaujímavé rastliny, iný vybetónované plochy, niekto zasypané jazierko a niekto, žiaľ, aj menšie či väčšie smetisko. No nie je výnimkou, keď sa na pozemku nájde stará pivnica. Niekedy celá a funkčná, inokedy nie. V každom prípade bude potrebné okamžite začať s riešením otázky: Čo s ňou?
Sú aj takí, ktorí starú pivnicu, prípadne jej časti objavia až pri kopaní základov. Čo s takýmto nečakaným odhalením? Takáto pivnica môže byť polorozpadnutá, čiastočne zasypaná, zanedbaná, no v určitom prípade môže ísť doslova o skrytý poklad, ktorý sa pričinením kreatívnych majiteľov môže stať útulným a funkčným priestorom. Práve ona raz možno zvýši hodnotu samotného domu či životného štýlu jeho obyvateľov.
Raďte sa s odborníkmi, nie iba s kamarátmi
Prvé kroky po objave pivnice na pozemku by mali viesť za odborníkmi. Určite neodporúčame nijaký svojpomocný prieskum s kamarátskou výpomocou.
Stará pivnica môže byť zdrojom viacerých nebezpečenstiev – od statických problémov spojených s rizikom zasypania samotnej pivnice (v horšom prípade aj s málo znalými prieskumníkmi) až po hrozbu prenikania nebezpečných plynov do vzduchu a prostredia, čo dokáže odhaliť a správne identifikovať naozaj len profesionál.
Odborník bude vedieť posúdiť statiku objavenej pivnice, zistí, či do nej presakuje voda a odkiaľ aj to, ako je umiestnená voči hladine spodnej vody. Budú ho zaujímať aj výškové pomery dna pivnice a jej stropu voči terénu. Po podrobnom preskúmaní bude vedieť navrhnúť spôsob jej sanácie a ďalšieho využitia.
Ak zasypať, tak určite nie odpadom
Možno chcete starú pivnicu zlikvidovať alebo odstrániť z pozemku. Zasypanie je len jedným z možných riešení tejto nečakanej a neraz aj nechcenej komplikácie pri výstavbe rodinného domu. Nie je však jedno, akým materiálom to urobíte. A ak majiteľ pozemku použije na zasypanie stavebný odpad, ktorý patrí na skládku alebo si vyžaduje špeciálne nakladanie, môže ísť o veľmi nešetrný, možno až barbarský počin.
Určite nezmeňte pozostatky objektu, ktorý ľudia pred vami využívali na skladovanie potravín či krmiva pre domáci statok, na skládku starého eternitu, obalov zo stavebných materiálov, lepidiel, farieb a náterov či kusov prebytočných asfaltových izolácií. Zabudujete si do záhrady alebo pod dom časovanú hrozbu, ktorá skôr či neskôr vo väčšej alebo menšej miere zamorí pôdu i vodu práve na mieste, ktoré ste si zvolili na svoj život. Nerobte to ani v prípade, ak nehnuteľnosť staviate na predaj či prenájom.
Stará pivnica môže dostať jedinečný účel
Priestory objavenej pivnice sa dajú využiť pomerne kreatívne. Azda najjednoduchšou možnosťou je pivnicu opäť využiť na skladovanie úrody ovocia a zeleniny, prípadne domácich produktov z nich vyrobených. Na tomto mieste je dobré uvedomiť si, že druhy skladovaných produktov bude potrebné prispôsobiť vlhkostným a teplotným podmienkam v pivnici, ktoré sa dajú ovplyvňovať počas prevádzky len obmedzene. Buďte pripravení na to, že prvé roky si budete musieť odskúšať takpovediac na vlastnej koži, ktorým produktom sa vo vašej pivnici bude dariť a ktorým nie.
Nájdená pivnica môže byť niekedy ideálnym miestom na umiestnenie riadenia závlah alebo filtračného zariadenia pre bazén. Svoje miesto v nej môže nájsť aj vodomer, čím ušetríte za vybudovanie vodomernej šachty.
Ak budete mať šťastie a objavená pivnica bude dostatočne veľká a s peknými stavebnými detailmi, budete ju môcť využiť aj ako vínnu pivnicu určenú na stretnutia s rodinou a priateľmi. Neraz sa stalo aj to, že priestory nečakane objavené pri výstavbe nového rodinného domu sa po revitalizácii zmenili na ideálnu dielničku domáceho pána alebo na detský športovo-relaxačný kútik, z ktorého radostné výskanie a pokriky detí nerušili nikoho v okolí.
Dôležité informácie k výstavbe
- Pri samotnej rekonštrukcii bude potrebné zabezpečiť splnenie viacerých podmienok súvisiacich s bezpečnosťou výstavby a prevádzky samotnej pivnice, ako aj podmienok daných stavebnými predpismi.
- Takmer všetkým starým pivniciam chýba izolácia proti zemnej vlhkosti. V niektorých prípadoch je možné izoláciu dobudovať, v iných si budete musieť vystačiť len s využitím prirodzenej alebo nútenej ventilácie vzduchu. Pomôže udržať vlhkosť v rozumných hraniciach a predchádzať plesniam a hnilobe na uskladnených veciach a produktoch.
- Pri užívaní pivnice sa určite zíde elektrická inštalácia. Osvetlenie a zásuvky, prípadne aj niektoré elektrické zariadenia, však musia byť namontované v súlade s predpismi, pričom musí byť zohľadnená predovšetkým ich inštalácia vo vlhkom prostredí. Ich množstvo a rozmiestnenie plánujte s víziou variabilného využitia priestorov pivnice v bližšej i vzdialenejšej budúcnosti.
- Vo vybraných prípadoch sa v pivnici využije aj tepelná izolácia. Skladbu opláštenia pivnice či už z vonkajšej, alebo vnútornej strany by mal navrhnúť odborník tak, aby vaše úsilie a vynaložené finančné prostriedky nevyšli nazmar. Vhodne zateplená pivnica bude môcť slúžiť na dlhodobý pobyt ľudí vrátane bývania. Obmedzením tepelných strát ju bude možné pomerne jednoducho vyhriať.
Viac než užitočný tip:
Pri výbere zariadenia do pivnice postupujte s maximálnou obozretnosťou a rozvahou. Vzhľadom na očakávanú zvýšenú vlhkosť by mali všetky zabudované a vnesené predmety dlhodobo odolávať jej účinkom.
Na podlahy budú ideálne keramické alebo betónové dlaždice uložené tak, aby jej umožňovali dýchať. Rovnako keramické obklady alebo difúzne otvorené omietky na stenách spĺňajú túto požiadavku.
Na odkladanie predmetov najlepšie poslúžia otvorené drevené regály. Osvedčujú sa aj plasty, tie sú však v ostatnom období vzhľadom na zamorenie našej planéty a vôd právom v nemilosti. Nepoužívajte ich viac, ako je naozaj nutné. Ak uvažujete aj o ďalšom nábytku do pivnice, drevo bude dobrou voľbou i v prípade stolov, lavíc a stoličiek. Reč je o pravom dreve, nie o nábytku a zariadení z drevotrieskových materiálov.
Informujte sa o stavebnom povolení
Mnohých stavebníkov trápi otázka, či budú musieť podstúpiť tortúru s vybavovaním stavebného povolenia. Jednoznačnú odpoveď nevieme dať. Určite je potrebné obrátiť sa na príslušný stavebný úrad. Ak však plocha pivnice nepresiahne 25 m2 a výšku 3 m, s veľkou pravdepodobnosťou bude postačovať len ohlásenie tzv. drobnej stavby na stavebnom úrade.
Ak objavenie starej pivnice znamená zmenu projektu rodinného domu – napríklad preto, že sa stane jeho súčasťou –, pravdepodobne budete s projektantom a so stavebným úradom riešiť tzv. zmenu stavby pred dokončením.
Zdieľať obsah