Neutíchajúci trend výstavby drevodomov so sebou prirodzene prináša aj kopiace sa otázky týkajúce sa ich zateplenia. Ako najlepšie zatepliť drevený dom? Nuž, odpoveď nie je jednotná ani jednoznačná. Závisí totiž od viacerých faktorov.
Faktory ovplyvňujúce zateplenie drevodomov
Bude váš drevodom založený na betónovej základovej doske podobne ako klasický murovaný dom alebo dáte prednosť založeniu na pätkách?
Pôjde o difúzne uzavretú konštrukciu alebo difúzne otvorenú konštrukciu?
Materiály na zateplenie drevodomov
Vo všeobecnosti sa na zateplenie drevodomov používa viacero kvalitných a spoľahlivých materiálov. Dá sa povedať, že tým najbežnejším je minerálna vlna. Sekundujú jej však striekaná aj fúkaná izolácia, prípadne PIR izolácia či ekologické izolácie – napríklad dosky na báze drevených vláken. Tieto izolačné materiály sa ďalej kombinujú s inými. Zoberme to však pekne poporiadku.
Izolácia sokla
Aby vám nebola v drevodome zima „odspodu“, nesmiete zabudnúť na zateplenie sokla. Ako najvhodnejšia alternatíva sa v tomto prípade javí izolácia z tvrdeného extrudovaného polystyrénu. Ideálna hrúbka sa odvíja od toho, či má ísť vo výsledku o nízkoenergetický alebo pasívny dom. Štandardne však ide o rozmedzie približne 120 až 200 mm.
Izolácia podlahy
Zvýšenú pozornosť je nutné venovať aj zatepleniu podlahovej časti. Tá sa odvíja od založenia drevodomu. V prípade objektov postavených na pätkách sa nemusia používať nenasiakavé izolácie, akými sú napríklad extrudované alebo perimetrické polystyrény. V každom prípade sa však odporúča vyplniť podlahové rošty minerálnou vlnou.
Izolácia obvodovej konštrukcie
Tutovkou na zateplenie obvodovej konštrukcie drevodomov je opäť minerálna vlna, prípadne jej „vylepšení príbuzní“. Skvelým príkladom sú čadičové kamenné vlny, ktoré sa vyznačujú pevnosťou a dobrou spracovateľnosťou. Vďaka svojej hustote sa dajú výborne rezať a zároveň pohodlne ukladať medzi jednotlivé drevené stĺpiky.
Chýba vám náradie?
Elektrické, motorové, pneumatické, hydraulické, stavebné aj maliarske. Široký výber kvalitného náradia.
Náš tip
Pri používaní izolácie z čadičových vláken na vyplnenie obvodovej konštrukcie odporúčame rezať jednotlivé kusy približne o 1 cm širšie v porovnaní so vzdialenosťou medzi drevenými stĺpikmi. Vďaka tomu izolácia dobre vyplní celý priestor.
Izolácia vnútorných priečok
Pri zatepľovaní vnútorných priečok sa môžete rozhodovať medzi minerálnou vlnou alebo striekanou či fúkanou izoláciou. Majte však na pamäti, že hrúbka izolácie vnútorných priečok by nemala prekročiť 25 % z celkového zateplenia vášho dreveného domu. V opačnom prípade by mohlo dôjsť ku kondenzácii vlhkosti v konštrukcii.
Izolácia stropov a šikmín
Aj v tomto prípade máte plné právo dumať nad výberom materiálov. Vo svojej podstate nič nepokazíte ani minerálnou vlnou, ani striekanou či fúkanou izoláciou. Napovedať, ktorá alternatíva bude pre vás najideálnejšia, vám môžu ich výhody,prípadne cenové ponuky od dodávateľov.
Svoju úlohu tu dozaista zohrá aj skutočnosť, či sa chystáte na svojpomocné zatepľovanie alebo to plánujete nechať na profesionálnu firmu. Zatiaľ čo so zatepľovaním minerálnou vlnou sa môžete potrápiť aj svojpomocne, striekaná a fúkaná izolácia vyžadujú odborníkov.
Najväčšie výhody jednotlivých izolačných materiálov
Na záver pridávame niekoľko výhod každého izolačného materiálu, ktorý je možné použiť v určitých fázach zateplenia drevodomu. Pri zápolení s otázkou Ako zatepliť drevodom? vám odporúčame, aby ste si dali vypracovať viacero cenových ponúk od rôznych firiem a mohli tak začať postupne porovnávať. Navyše pri výbere dodávateľa sa oprite o pozitívne recenzie, prípadne odporúčania od známych.
Minerálna vlna
- Výborné tepelnoizolačné schopnosti
- Spoľahlivá akustická nepriezvučnosť
- Vysoká požiarna odolnosť
- Paropriepustnosť – stavba bude „dýchať“
Striekaná penová izolácia
- Uzatvorenie stavby súvislou vrstvou
- Dosiahnutie vynikajúcej vzduchotesnosti
- Rýchla aplikácia
Fúkaná izolácia
- Eliminácia medzier a tepelných mostov
- Paropriepustnosť – stavba bude „dýchať“
- Rýchla realizácia
PIR izolácia
- Vysoký tepelný odpor pri minimálnej hrúbke
- Skvelé úžitkové vlastnosti – super voľba pre nízkoenergetické domy
Ekologická izolácia
- Ekologické materiály bez pridaných látok
- Šetrnosť k životnému prostrediu
Expandovaný polystyrén (EPS)
- Veľmi dobré tepelnoizolačné vlastnosti
- Nízka hmotnosť
- Vysoká odolnosť voči vlhkosti
Extrudovaný tvrdený polystyrén (XPS)
- Veľmi dobré tepelnoizolačné vlastnosti
- Extrémne nízka nasiakavosť
- Výborná pevnosť
Pre aké zateplenie drevodomu by ste sa rozhodli? Ak máte skúsenosti s konkrétnym typom izolačného materiálu v drevostavbe, podeľte sa s nami o svoje skúsenosti.
Zdieľať obsah