Prístavba domu: aké sú jej výhody a nevýhody?

Zohnať pozemok alebo novú nehnuteľnosť za prijateľnú cenu je v dnešnej dobe takmer nemožné. Čoraz viac ľudí sa teda prirodzene rozhodne pre rekonštrukciu. V tomto smere je obľúbeným riešením prístavba domu. Prináša síce mnoho nesporných benefitov, no treba brať ohľad aj na určité negatíva. Čo všetko by ste o nej mali vedieť?

Prístavba domu a stavebné povolenie

Zákon hovorí, že pred realizáciou prízemných stavieb nižších ako 5 m, ktorých zastavaná plocha nepresahuje 25 m2, netreba žiadať o stavebné povolenie. To by znamenalo, že prístavbu stačí len jednoducho ohlásiť príslušnému stavebnému úradu. Stavebné povolenie je však potrebné, keď objekt mení svoj objem.

A keďže aj prístavba domu do 25 m2 spôsobuje zväčšenie objemu nehnuteľnosti, logicky si vyžaduje stavebné povolenie. Vyhnete sa mu len vtedy, keď nebude priamo napojená na pôvodný objekt.

Možnosti prístavby k rodinnému domu

Nehnuteľnosť sa dá rozšíriť rozličnými spôsobmi. Obľúbenou voľbou je prístavba izby k domu, napríklad ak chcete zariadiť samostatnú miestnosť pre deti. Samozrejme, prístavba môže mať aj podobu viacerých izieb. Dokonca v niektorých prípadoch dokáže byť aj poschodová.

Prístavba garáže k domu

Častým riešením je aj prístavba garáže k domu. Jej výhodou je skutočnosť, že z garáže sa môžete jednoducho dostať dovnútra bez toho, aby ste vychádzali von. Nehovoriac o tom, že do takýchto priestorov jednoducho dotiahnete či už elektrinu, alebo aj vodu.

Prístavba rodinného domu svojpomocne vs. na kľúč

Pri návrhu prístavby rodinného domu odporúčame využiť služby profesionálov. Skúsený architekt vám poradí nielen postup, ale aj to, či vlastne prístavba dáva vo vašej situácii zmysel, prípadne aké rozmerové a koncepčné riešenie sa oplatí zvoliť. Každá prístavba je totiž jedinečná musí byť teda navrhnutá na mieru. A nezabúdajte, že po dizajnovej stránke by mala plynulo nadväzovať na pôvodný objekt.

TIP:

Spolupráca so skúseným projektantom je dôležitá aj z hľadiska vypracovania projektovej dokumentácie, rozpočtu, analýzy nosných prvkov a správneho nadimenzovania jednotlivých častí prístavby. Okrem toho, odborník vám poradí aj vo veci vykurovania a energií.

Cena alebo bezstarostnosť?

Po vytvorení projektu prístavby sa môžete rozhodnúť, či sa pustíte do svojpomocnej realizácie alebo si všetko dáte urobiť na kľúč. Prvé spomenuté riešenie prináša jednoznačný benefit v podobe nižšej investície. Musíte sa však pripraviť na samostatné vyriešenie búracích a stavebných prác, inštaláciu rozvodov, správne napojenie na pôvodnú stavbu a podobne. Ak v tejto oblasti nemáte dostatok skúseností, využitie služieb profesionálov sa vám pravdepodobne vyplatí viac.

Murovaná alebo montovaná prístavba domu?

Murované aj drevené prístavby domu majú svoje špecifiká. Ktoré riešenie bude lepšie pre vás?

Zdieľať obsah