Aký by mal byť moderný dom? Čo všetko by nám mal ponúkať, aby sme sa z práce tešili domov? Na čo by sme mali klásť väčší dôraz: na jeho energetickú bilanciu, dizajn či dispozičné riešenie? Doba sa mení a s ňou aj pohľad na to, čo všetko by mal moderný dom spĺňať. Aký by teda mal byť?
Harmonizujúci
Ak sa pozrieme na to, aké objekty sa dnes stavajú, musíme konštatovať, že investori často nerešpektujú danosti okolitej zástavby, charakter danej lokality a dokonca ani terénne podmienky. Ako hovorí architekt Igor Krpelán, oravský drevený zrub patrí na Oravu. Ak ho postavíme na Záhorí, bude pôsobiť absolútne nesúrodo, hoci samotná stavba môže byť remeselne aj štýlovo zvládnutá dobre. Moderný rodinný dom síce môže provokovať a trochu „vyčnievať“, ale mal by harmonizovať s okolitou zástavbou a takisto zapadať do kontextu daného regiónu.
Praktický
Rodinný dom by mal byť určite aj praktický. V minulosti bola hlavným obývacím priestorom kuchyňa. To sa časom menilo, avšak už minimálne posledných 25 rokov je tu opäť jasný príklon k priestoru, v ktorom je obývačka prepojená s kuchyňou, kde je čitateľná snaha zachovať fyzický kontakt matky, resp. človeka pracujúceho v kuchyni, so zvyškom rodiny alebo domácnosti.
Ďalším praktickým prvkom moderného domu je oddelenie dennej a nočnej časti. Pokiaľ rodičia pozerajú večer v obývačke televíziu, deti by mali mať podmienky na nerušený spánok. Existujú rôzne experimentálne stavby, kde je dispozícia absolútne otvorená. Takýto dom je síce efektný, ale nie je praktický. Praktický dom by mal mať aj dostatok odkladacích priestorov. Šikovne koncipovaný projekt dokáže pracovať s dispozíciou tak, aby vznikali prirodzené výklenky na zabudované (šatníkové) skrine. Prakticky riešený dom počíta aj so samostatnou miestnosťou na šatník. A na nezaplatenie je aj samostatná potravinová komora (špajza) s vlastným oknom orientovaným na sever. O dvoch toaletách či kúpeľniach je už hádam aj zbytočné hovoriť, pretože tie sa dnes stávajú štandardom.
Nezaťažujúci životné prostredie
To, že dnešné novostavby by mali byť energeticky nenáročné, je všeobecne známe. Základným meradlom je spotreba energie na štvorcový meter za rok. Už od roku 2016 bolo na Slovensku povinnosťou stavať rodinné domy energetickej triedy A1 so spotrebou primárnej energie do 108 kWhm2/rok a od roku 2021 je to už energetická trieda A0 s polovičnou spotrebou primárnej energie, teda nižšou ako 54 kWhm2/rok.
Čo je vlastne primárna energia?
Martin Mihál, predseda Združenia výrobcov murovacích materiálov, vysvetľuje: „Primárna energia sa vypočítava tak, že spotrebovaná energia sa vynásobí takzvaným transformačným faktorom, ktorý stanovuje vyhláška. To číslo, zjednodušene povedané, zohľadňuje, aký dosah na životné prostredie má konkrétny zdroj energie, teda plyn, elektrická energia či drevo.“
Možno vás prekvapí fakt, že výroba elektrickej energie – napriek tomu, že kúrenie ňou je ekologické – najviac zaťažuje životné prostredie. Preto sa pri kúrení elektrickou energiou prepočítava spotreba tzv. primárnej energie najvyšším transformačným faktorom. V praxi to teda znamená, že od roku 2021 neprejdú schvaľovacím procesom novostavby vykurované čisto elektrinou, akokoľvek kvalitne by boli zateplené. A pokiaľ v stavebnej lokalite nebude plyn, stavebník bude nútený kúriť napríklad pecou na drevo (drevné pelety) alebo tepelným čerpadlom. Moderný dom jednoducho nesmie neúnosne zaťažovať životné prostredie.
Inteligentný
Inteligentný dom – čiže smart home – nie je iba otázkou užívateľského komfortu, ale aj bezpečnosti a znižovania nákladov na jeho prevádzku. Medzi najjednoduchšie funkcie patrí monitorovanie domu pomocou jednoduchého kamerového systému. Pokročilejšie funkcie dokážu simulovať našu prítomnosť v dome, keď sme napríklad na dovolenke. Môžeme si naprogramovať, že sa občas rozsvieti v niektorej miestnosti alebo sa spustí televízor, čo môže potenciálnych zlodejov skutočne odradiť.
Medzi mimoriadne užitočné funkcie inteligentných domov patrí optimalizácia a časové zónovanie vykurovania. Po našom odchode do zamestnania (školy) môže vykurovanie prejsť automaticky do útlmového režimu. Áno, toto dokázali aj bežné nástenné riadiace jednotky pred 30 rokmi. Ale tie neriadila umelá inteligencia. Mechanicky ste nastavili niekoľko časových pásem a to bolo všetko. Jednotlivé smart funkcie dokážu navzájom spolupracovať a fungovať tak, aby rozmýšľali za nás. V prípade prudkého zhoršenia počasia dokáže systém vyhodnotiť situáciu a v adekvátnom predstihu aktivovať vykurovanie, v prípade silného žiarenia zasa zatiahnuť exteriérové žalúzie a podobne.
S pridanou hodnotu
Prečo dva približne rovnako veľké domy na približne rovnako veľkých pozemkoch, navyše v približne rovnakej lokalite nemajú takú istú cenu? Nuž, jeden z nich má asi vyššiu pridanú hodnotu ako ten druhý. Mário Polóny, finančný poradca v oblasti hypotekárnych úverov, vysvetľuje: „Pridanou hodnotou môže byť tichá ulica, dobrá infraštruktúra, moderná architektúra, možnosť bezproblémového parkovania aj pre návštevy…“ A, samozrejme, pozemok s okrasnou záhradkou a parkovými úpravami či bazénom, hoci aj malým nadzemným, aby sa deti mohli počas horúceho leta vyšantiť. Moderný dom by nemal byť nocľahárňou, mal by ponúkať čo najväčšie prepojenie exteriéru s interiérom a možnosti odreagovania sa na pozemku pri drobných prácach okolo domu.
Čo je dobré si zapamätať:
- Moderný dom by mal upútať svojím zjavom, avšak mal by aj harmonizovať s okolitou zástavbou.
- Nezabúdajme na to, že v dome by sa malo príjemne bývať a mal by byť aj praktický.
- Pred výberom koncepcie vykurovania si overme, aké zdroje energie sú dostupné v danej lokalite, a podľa toho zvoľme konečné riešenie.
- Pokiaľ sa rozhodneme pre bohaté zasklenie s výhľadmi na krajinu, počítajme aj s nutnosťou tienenia. Ideálne je riešiť kúrenie aj tienenie v rámci funkcií inteligentného domu.
- Rodinný dom by nemal byť iba bytom na vlastnom pozemku. Počítať by sme mali aj s odkladacími a skladovými priestormi, dielničkou či domčekom na kosačku. A takisto s plochou na detské aktivity.