Aj svetom stavebníctva hýbu myšlienky o záchrane prírody a životného prostredia pre ďalšie generácie. Najväčší výrobcovia stavebných materiálov spolu s univerzitami a mladými inovátormi zakladajú po celom svete výskumné ústavy, v ktorých vyvíjajú materiály pre budúce generácie.
Vo výskumných ústavoch si kladú rôzne otázky: „Vedeli by sme efektívne a vo veľkom využívať vytriedený odpad z domácností na vývoj nových stavebných materiálov? Dokázali by sme stavať a rekonštruovať budovy bez háld špecifických odpadkov, ktoré končia na skládkach – neraz, navyše, nelegálnych? Môžeme zminimalizovať kolobeh energetickej náročnosti, ktorý súvisí s výstavbou a následne používaním hotových budov?“ Kladiete si občas podobné otázky? Predstavujeme vám niekoľko materiálov budúcnosti, ktoré sa tieto problémy snažia riešiť.
Atómy ako stavebný materiál
Všetky materiály, ktoré máme momentálne k dispozícii, pochádzajú buď spod zeme, alebo sú vyvinuté v laboratóriách. Na dohľad je vraj deň, v ktorom dokážeme akýkoľvek stavebný materiál vyrobiť z atómov a molekúl. Nazýva sa to nanotechnológia a stavebníctvo má byť odborom, v ktorom budú jej výsledky prekvitať veľmi skoro – možno ešte za života súčasných päťdesiatnikov. Áno, nanočastice sa už dnes začínajú objavovať – najmä ako prímesi do náterov s cieľom zabezpečiť ich trvalú čistotu, nemennú farbu či stálu odolnosť voči vode. No zatiaľ sú neprimerane drahé.
3D tlačiareň pre všetkých hobby majstrov a svojpomocných stavebníkov
Nepáčia sa vám náročné a zdĺhavé stavebné postupy klasických stavieb? Čo keby ste si mohli zhotoviť dom podľa vlastných predstáv a takmer na počkanie? Presne toto môže priniesť do stavebníctva trojrozmerná tlač. 3D tlačiareň funguje ako obyčajná počítačová tlačiareň, avšak na podklad nanáša mäkký plast alebo iný využiteľný materiál. Nanáša ho postupne, vo vrstvách, až kým nevytvorí želaný predmet. Predstava, že takto si raz „postavíte“ dom, znie ako sci-fi. No celé tímy vedcov dnes krôčik po krôčiku pracujú na tom, aby sa raz pojmy ako 3D tlačiareň, nové bývanie a zdravá recyklácia plastov, starého betónu a iných, zatiaľ ťažko zužitkovateľných nepotrebných materiálov, spojili do logického celku. V Číne dokonca za 45 dní už postavili dom pomocou 3D tlačiarne.
Kovy s vlastnosťami, o akých sme nepočuli
Keďže vedci a inžinieri vyvíjajú nové postupy kombinovania atómov, môžeme očakávať, že k dispozícii bude stále viac materiálov. Jednou z oblastí, v ktorej sa začínajú črtať prvé reálne výsledky, sú kovy. Môžu plávať na vode, alebo sa správať ako penový molitan. Kovová pena s drobnými bublinkami plynov poslúži ako ľahký a zároveň výborne tesniaci materiál. Takéto peny majú byť pevné, dokonca ohňovzdorné a predovšetkým jednoducho recyklovateľné. Pôjde o materiály, ktoré budú pri rekonštrukciách budov s nadšením oddeľovať od ostatných aj zarytí odporcovia triedenia odpadov, pretože rokmi nestratia svoju hodnotu. Predpokladá sa, že ich budeme vkladať do stien a elektricky zohrievať, takže nám dokážu vykurovať miestnosti aj zelenou energiou.
Inteligentné, ale nie viac než ľudia
Najzaujímavejšie je, že vďaka inteligencii budú mnohé nové materiály meniť svoje vlastnosti. Pri stavbe budov bude možné využívať hliník, ktorý sa dokáže stať priehľadným. Kto bude chcieť okná pevnejšie než sklenené – nech sa páči! Tento hliník spriesvitnie vplyvom svetla alebo tepla a znova matným sa stane po stlačení obyčajného vypínača. Dodať treba, že tento kov už dnes reálne existuje. Vedci však pripomínajú, že najdôležitejšie pri vývoji všetkých nových materiálov s inteligenciou je dodržať starú zásadu: inteligentné áno, ale múdrejšie než človek v nijakom prípade nie.
Betón, ktorý si sám „zahojí“ praskliny
Viete si predstaviť betón, ktorí si sám „zahojí“ praskliny, ktoré sa v ňom vplyvom času, nepriaznivých poveternostných podmienok alebo aj nesprávneho pracovného postupu vytvoria? Presne na tomto nápade vedci už celé desaťročia intenzívne pracujú. Fungovať by mal vďaka špecifickým baktériám, ktoré ho osídlia, zostanú v ňom prebývať a pracovať budú podobne ako bunky v ľudskom tele, keď zaceľujú zlomenú kosť. Odborníci z oblasti stavebníctva sa zhodujú, že takýto betón považujú za jeden z najviac zmysluplných a v praxi najlepšie využiteľných nápadov pre stavebníctvo blízkej budúcnosti.
Cesty z plastov vyčistia oceány
Prvých tridsať metrov cesty z plastu bolo tohto roku v Európe položených v Holandsku. Nápad sa pôvodne zrodil v Indii – v krajine s absolútnym nedostatkom infraštruktúry a enormným prebytkom plastových odpadkov – skúsili do asfaltu pridávať drvený plast. Začali tak šetriť peniaze a upratovať neporiadok. Európske plastové cesty však majú byť dômyselnejšie: neobmedzene recyklovateľné, vyrábané z plastu, piesku a drveného kameňa metódou dutého prefabrikátu, ktorý sa len položí na miesto určenia a spojí s ďalším dielom. Vnútorným priestorom prefabrikátu pôjdu všetky potrebné potrubia a rozvody. Plány sú veľkolepé: plastové budú chodníky, cyklistické chodníky, cesty, diaľnice i pristávacie dráhy na letiskách. A odkiaľ vziať toľko plastu? Niečo z domácností, ale väčšinu z oceánov, na dne ktorých sa plasty katastroficky kopia a usádzajú.
Stavebné a zvukovo izolačné dosky zo škatúľ od mlieka
Viete o tom, že v súčasnosti sa už vyrábajú stavebné výplne, stavebné a zvukovo izolačné dosky z tzv. tetra pakov? Škatule od mlieka a džúsov sú cenným materiálom – obsahujú viac než 70 percent papiera. Žiaľ, mnoho ľudí ich odmieta vytriediť z bežného odpadu len kvôli skepticizmu – neveria, že skončia inde, než na skládke či v spaľovni. Výsledkom súčasných výskumov a snáh sú špičkové stavebné dosky na stropy a steny, ktoré majú podobné využitie ako sadrokartón. Výrobcovia takto reagujú na negatívne javy konzumnej spoločnosti. S materiálmi, ktoré už doslúžili svojmu pôvodnému účelu, objavujú stále nové možnosti. Momentálne takto možno recyklovať dokonca autosedačky, z ktorých sa vyrábajú zvukovo a tepelnoizolačné pásy určené do podláh.
Zdieľať obsah