Ak sa rozhodujete, aký druh okien zvolíte pre vašu stavbu, máte na výber hneď niekoľko možností. Každý, kto sa púšťa do zhotovovania domu či objektu, musí v prípade okien zobrať do úvahy niekoľko faktorov.
Výber okien najčastejšie podlieha cene, ale mal by vychádzať aj z toho, v akých podmienkach vám budú slúžiť a čo od nich očakávate – ak je to úspora, mali by ste sa pozerať na ich tepelnotechnické parametre. Rozhodujúci môže byť aj vkus majiteľa či jeho príklon k určitému materiálu. Pozrieme sa bližšie na to, aké výhody či nevýhody prinášajú rôzne druhy okien.
Plastové okná
Na prelome tisícročí zaznamenal tento druh materiálu obrovský rozmach. Móda sa vtedy dotkla aj okien a plastové okná sa využívali vo veľkom. Ich výhodou je dodnes dobrá kvalita za pomerne nízku cenu. Plastové okná sa môžu pochváliť dobrými tepelnoizolačnými i akustickými vlastnosťami. V porovnaní s drevom je plast ľahší a odolnejší voči rôznym podmienkam. Odpadávajú pri nich teda starosti s náročnou údržbou.
Dnes už plastové okná nájdeme v rôznych povrchových úpravách, ktoré na prvý pohľad môžu vyzerať ako drevené či hliníkové. Istou nevýhodou je však menšia farebná stálosť. Tento typ okien je možné využiť vo väčšine veľkostí, ich mechanická pevnosť však nepostačuje v prípade tých najväčších rozmerov, resp. veľkoformátových okien. Ak čakáte, že plastové okná vás prežijú, mýlite sa – ich životnosť je v porovnaní s inými materiálmi veľmi nízka, približne 20 až 35 rokov. Treba teda počítať s tým, že po uplynutí tejto doby budete musieť investovať do nových okien.
Vedeli ste, že?
Ak vás trápi otázka ekológie plastových produktov, v prípade okien sa dnes už nemusíte obávať. Výrobcovia myslia aj na to a vyrábajú plastové okná, ktoré možno recyklovať.
Drevené eurookná
Drevo sa pri výrobe okien používa celé stáročia. Tento typ okien nájdeme už na hradoch či zámkoch. Aj súčasná moderná doba využíva drevené okná, prezývané eurookná, ktoré však postupom času prešli výraznými technologickými zmenami a zodpovedajú dnešným nárokom na energetickú efektívnosť.
Napriek tomu, že drevo je drahšie než napríklad plast, zachováva si viaceré výhody. Medzi hlavné patrí estetická stránka dreva. Atmosféra, ktorú do stavieb prináša, vytvára pocit spojenia s prírodou. Životnosť kvalitného dreveného rámu je aj sto rokov. Drevo má tiež skvelé tepelnoizolačné vlastnosti a je vhodné pre pasívne a energeticky úsporné domy. Oproti plastovým oknám si však vyžaduje oveľa náročnejšiu údržbu. Starostlivosť a povrchovú úpravu je nutné pravidelne opakovať počas celej životnosti okien. Ak ju majiteľ podcení, okná stratia svoje estetické a postupom času i tepelnoizolačné či protihlukové vlastnosti.
Tip
Vlastnosti jednotlivých eurookien sa môžu líšiť. Závisia napríklad od druhu dreva, z ktorého je zhotovený rám. Vo všeobecnosti platí: Čím tvrdšia drevina, tým vyššia životnosť. Profil eurookna, tzv. hranol, môže byť zlepený aj z niekoľkých druhov dreva, ale nemal by pozostávať z masívneho hranola či nelepeného dreva – neplatí to v prípade eurookien, ktoré sú replikou pôvodných starých rámov. Vlastnosti dreveného rámu môže vylepšovať izolačná vrstva či vonkajšie, trebárs hliníkové opláštenie. Použité drevo by malo byť dôkladne vysušené, jeho vlhkosť by mala byť 10 – 14 % a hustota minimálne 450 kg/m3.
Hliníkové okná
Hliník samotný je v súčasnosti trendovým a moderným materiálom. Hliníkové okná majú štýlový vzhľad, pevnosť a tiež dlhú životnosť. Práve tento druh okien je vhodné využívať pri veľmi veľkých zasklených plochách či presklených fasádnych systémoch, keďže si zachovávajú pevnosť aj pri veľkých rozmeroch. To platí aj v prípade, že ide o subtílnejšie profily – hliníkové okná sú tak vhodnou voľbou pre moderné minimalistické stavby. Hliník má pre svoju vysokú vodivosť síce horší index prestupu tepla cez rám okna, súčasné technológie výroby však riešia aj tento problém, takže hliníkové okná sa z hľadiska tepelnej izolácie plastovým bez problémov vyrovnajú. Navyše, väčšinou umožňujú zaskliť aj hrubšie izolačné sklá.
Dobré tepelnoizolačné vlastnosti sa v prípade hliníkových okien dosahujú správnou voľbou profilu, zasklenia a dištančného rámika. Kupujúci má zvyčajne na výber z mnohých farebných variácií hliníkových rámov, vďaka čomu ich môže zladiť s farbou fasády. Na rozdiel od plastových okien, pri hliníkových je možné zvoliť si hociktorý odtieň celého spektra RAL vzorkovnice, ponúkajú teda väčší výber povrchových úprav než plastové okná. Životnosťou tento typ okien prekonáva svoju konkurenciu. Vydrží dlhšie ako drevo či plast a má len minimálne nároky na údržbu. Je však, samozrejme, podstatne drahší.
Tip
Ak máte malý rozpočet, ale chcete odolnejšie okná, prípadne sa vám páči vzhľad, aký oknu prepožičiavajú hliníkové okná, môžete využiť tzv. hliníkový klip, ktorý chráni plastový profil zvonka.
Drevohliníkové okná
Tento druh okien spája výhody dreveného a hliníkového materiálu. Je však zároveň najdrahší spomedzi všetkých spomenutých typov okien. V praxi drevohliníkové okná vyzerajú tak, že klasické drevené okná sú z vonkajšej strany opláštené hliníkovým krytom. Táto kombinácia nám ušetrí množstvo údržby, ktorú by si inak drevo vyžadovalo, a zároveň si zachováva pôvodnú hrejivú atmosféru, akú do interiéru vnáša drevo. Drevo-hliník má tiež jedinečný vzhľad a využíva sa na stavbách, ktoré majú vysoké nároky na dizajn.
Samozrejme, výsledný výber takmer vždy závisí hlavne od celkového rozpočtu. Nezabudnite však, že investovať do kvalitných okien sa určite oplatí, už len vzhľadom k tomu, že okná sú akousi Achillovou pätou celej obálky domu. Kvalitné okno tak nepovýši len estetický vzhľad samotnej stavby, ale aj jej celkové tepelnoizolačné vlastnosti.
Zhrnutie
Je dôležité vedieť, že výber materiálu je len jednou časťou skladačky. Pri výbere okna by vás mali zaujímať ďalšie parametre, ako súčiniteľ prestupu tepla (a to rámom, sklom i celým oknom), akustické vlastnosti, resp. index vzduchovej nepriezvučnosti, svetelná pohoda, systém vetrania, kvalita tesnenia a kovania, počet skiel, stavebná hĺbka či trieda odolnosti proti vlámaniu.
Čo pri výbere okien považujte za podstatné vy? Ak máte konkrétne skúsenosti, podeľte sa s nami.
Zdieľať obsah