Stavať dom je ako skladať obrovské puzzle. Veľké časti ako strecha, okná a podlahy sú nepochybne dôležité, no práve drobnosti a detaily, ktoré sú často prehliadané, dokážu z vášho domova vytvoriť miesto, kde sa budete cítiť skutočne pohodlne. Prinášame vám prvé štyri tipy, ktorých použitie neoľutujete. Akurát na ne treba myslieť už počas výstavby.
Predstavte si, že každý deň otvárate dvere do svojho domu a všetko je presne tak, ako ste si vysnívali. Váš domov je pohodlný, funkčný a praktický. To všetko vďaka drobnostiam, ktoré ste naplánovali už počas výstavby. Možno si ich na prvý pohľad nevšimnete, ale bez nich by každodenný život nebol taký príjemný. Ktoré nenápadné vychytávky sa dokážu postarať o veľkú spokojnosť? Poďte sa spolu s nami pozrieť na niektoré z nich.
1. Neviditeľní, a predsa hrdinovia
Hlboké montážne škatuľky na vypínače a zásuvky
Pripravujete rozostavaný dom na smart domácnosť? Alebo ešte váhate, či sa vydáte za modernými technológiami, ktoré sú trendom budúcnosti? V oboch prípadoch je rozumné myslieť na hlboké montážne škatuľky na vypínače, zásuvky a elektrickú inštaláciu.
Prečo venovať pozornosť práve im? Klasické škatuľky často nezvládnu všetky potrebné prvky, čo môže komplikovať montáž smart technológií. S hlbokými montážnymi škatuľkami tento problém mať nebudete. Ponúknu vám dostatok priestoru na všetko, čo potrebujete – a nielen to.
Aké sú ďalšie benefity týchto neviditeľných pomocníkov?
- Koniec zakopávaniu a vyčnievaniu. Všetky káble a moduly budú skryté, takže už o ne nebudete zakopávať ani ich vidieť vyčnievať z rôznych kútov miestnosti.
- Zbohom neporiadku zo sekania. Pri plánovaní stavby domu je nevyhnutné myslieť na budúcnosť. Hlboké montážne škatuľky umožňujú jednoduché rozšírenie smart domácnosti bez nutnosti búrania a sekania do stien a ďalších stavebných zásahov.
Praktické tipy pre vás
- Pred plánovaním si premyslite rozmiestnenie smart zariadení, aby ste mali jasno v tom, kde všade budú potrebné hlboké škatuľky.
- Rozmiestnenie konzultujte s odborníkom. Odporučí optimálne riešenia a zabezpečí, že všetko bude správne nainštalované.
- Nezabúdajte na flexibilitu. Aj keď momentálne neplánujete využívať smart technológie, hlboké škatuľky vám otvoria dvere k budúcim možnostiam bez nutnosti veľkých zásahov.
2. Teplo pod nohami
S elektrickou rohožou do kúpeľne
Predstavte si, že vchádzate do kúpeľne počas chladného zimného rána. Chcete cítiť pod nohami teplo, nie studenú dlažbu? Máme pre vás tip.
Temperovaná elektrická rohož do podlahy v kúpeľni, známa aj ako teplá dlažba, je riešenie, ktoré oceníte práve v takýchto chvíľach. Nezabezpečuje vykurovanie celej miestnosti, ale ponúka príjemný pocit tepla pod nohami. A vy po vyjdení z horúcej sprchy nebudete cítiť šok z dotyku studených obkladov. Jemné teplo rovnomerne rozložené po celej podlahe spríjemní pobyt v kúpeľni.
Myslite na ňu už počas výstavby
Aj inštalácia elektrickej rohože je krok, ktorý treba zahrnúť do stavebných plánov. Rohož sa totiž inštaluje priamo pod dlažbu, čo znamená, že jej neskoršia montáž by bola nielen komplikovaná, ale aj nákladná. Myslením v predstihu zabránite zbytočným prerábkam a dodatočným nákladom pri zariaďovaní novej alebo rekonštrukcii staršej kúpeľne.
Vedeli ste?
Vykurovaciu rohož je možné nainštalovať aj do sprchovacieho kúta. Musí však spĺňať určité podmienky. Dôležitá je bezpečnosť a certifikácia produktu na túto inštaláciu. Pre zónu 0 (vnútro vane alebo sprchovacej vaničky) je potrebné zvoliť zariadenie s minimálnym stupňom ochrany IPX7, čo zabezpečuje vodotesnosť a odolnosť voči ponoreniu do vody.
3. Odkladacieho priestoru nikdy nie je dosť
Do sadrokartónových stien patria niky
Azda všetci sa zhodneme na tom, že odkladacieho priestoru nikdy nie je dosť, preto naň myslite už počas výstavby. Jednoduchým a lacným riešením môžu byť sadrokartónové police či výklenky, ktoré sú skvelým spôsobom, ako premeniť aj tie najmenšie miesta na praktický a štýlový odkladací priestor. Tieto riešenia šetria miesto a interiéru dodávajú aj jedinečný charakter a štýl.
Sadrokartónové výklenky poslúžia na odkladanie kníh, dekorácií, elektroniky. V kuchyni sa dajú použiť na odkladanie koreničiek, hrnčekov a iných kuchynských predmetov, takže budete mať viac miesta na varenie. V kúpeľni využijete niky na odkladanie kozmetiky či čistiacich prostriedkov. Praktické kúpeľňové niky v tzv. predsadenej sadrokartónovej stene môžu mať v sebe zabudované zrkadlá, svetlo, zásuvky na nabíjanie alebo skryté koše na uteráky či bielizeň. Vrcholom dokonalosti je, ak ich obložíte tým materiálom, ktorý je použitý na okolitých stenách alebo nábytku.
Neobmedzujte sa len na klasické riešenia
Myslite kreatívne a využite práve tie plochy a centimetre svojho budúceho domova, ktoré sa na prvý pohľad vôbec nezdajú využiteľné. Práve tam môže byť odkladací priestor nielen funkčný, ale aj vysoko estetický a absolútne originálny. Postará sa o jedinečnosť interiérového dizajnu.
Náš tip:
Čaro ník spočíva v pedantnom zhotovení aj v ich počte. Netreba ich priveľa, dôležité je rafinované umiestnenie a dôsledná remeselná práca. Veľkorozmerné niky môžu vymedziť priestor vstavanému nábytku, sedačke či manželským posteliam.
Nezabudnite na tieto prvky už pri výstavbe alebo rekonštrukcii. Dodatočná práca môže aj v tomto prípade prinášať zbytočný neporiadok, búranie a prach.
Tipy na inštaláciu:
- Na ľahké predmety, ako sú fotografie alebo suveníry, postačí bežná ľahká konštrukcia a jedna vrstva sadrokartónu.
- Ak tvoríte nikou priestor na ťažšie veci, ako sú knihy alebo akvárium, budete potrebovať oceľovú konštrukciu s vyššou nosnosťou a pri extrémnych záťažiach aj viac vrstiev sadrokartónu.
Niečo pre minimalistov
Prekážajú vám viditeľné garnižové tyče či koľajničky na vešanie záclon? Aj tu ponúka sadrokartón riešenie. Pri realizácii konštrukcie sadrokartónového podhľadu vytvorte 10 až 12 cm širokú a 6 až 8 cm hlbokú niku na mieste stretu s oknom. Vznikne tak neviditeľný priestor na vedenie koľajničiek na záclony i závesy. Týmto šikovným a cenovo nenáročným spôsobom elegantne skryjete garniže a vytvoríte čistý, minimalistický vzhľad interiéru.
Do takto pripraveného priestoru môžete šikovne ukryť aj efektné podsvietenie obývačky či spálne, ideálne so smart ovládaním.
4. Prirodzené tienenie s trochou filipa
Presahy strechy znížia náklady na prevádzku
Rímsy a presahy strechy sú prvkami, na ktoré mnohí laici pri plánovaní vysnívaného domu nemyslia. Vedeli ste, že môžu mať veľký vplyv na pohodlie a energetickú efektivitu chodu domácnosti? Tieto architektonické prvky zabezpečujú prirodzené tienenie a pomáhajú predchádzať prehrievaniu interiéru, čím znižujú potrebu klimatizácie i náklady na prevádzku.
Trendom sú jednoduché tvary domov a hladké fasády s minimom hrán aj výčnelkov. Súčasná architektúra toto všetko uprednostňuje. Takéto stavby sú vysoko estetické a zároveň minimalistické, no ich dôsledkom je vyššie prehrievanie izieb v interiéri, obzvlášť ak sú fasády bohato presvetlené veľkoformátovými oknami a iným zasklením. Preto je dôležité, aby aj moderné domy zahrňovali prvky, ktoré môžu byť elegantne a efektívne zakomponované do celkového dizajnu. A čo je najdôležitejšie? Myslieť na tieto prvky už v počiatočných fázach plánovania výstavby a prípravy projektu.
Mimochodom, o význame strešných presahov a prekrytí sa moderná architektúra opätovne zmieňuje čoraz viac. Nebojte sa ich – ak túto požiadavku zveríte do kreatívnych rúk architekta, istotne si nepostavíte „nemoderný dom“.
Vedeli ste?
Rímsy, presahy, výklenky a iné zmysluplné druhy vystúpených horizontálnych konštrukcií sú zároveň dôležitým ochranným článkom stavby. Priestory pod sebou chránia pred vodou a teplotu v miestnostiach môžu podľa odhadov znížiť až o 7 °C. Je to vďaka tieňu, ktorý vrhajú na okná a steny a chránia ich tak pred priamym slnečným žiarením. Podľa rôznych prepočtov to môže znížiť spotrebu energie na chladenie o 12 až 20 % v závislosti od veľkosti a umiestnenia domu.
Príklad z praxe
Uveďme si jednoduchý príklad. Ak vaše ročné náklady na chladenie predstavujú 500 eur, úspora 12 až 20 % by znamenala úsporu 60 až 100 eur ročne. Ak vezmeme do úvahy dlhodobé zlepšenie účinnosti chladenia, po 15 rokoch by ste mohli ušetriť až 1 500 eur len na nákladoch na chladenie vďaka dobre premysleným rímsam a konštrukčným presahom.
Veríme, že naše vychytávky vás inšpirujú a niektoré z nich si zakomponujete do počiatočných fáz výstavby. Tak neváhajte, investujte do menších či väčších detailov, aby ste si mohli užívať každý deň v novom domove s maximálnym komfortom.
Nezabúdajte, každý detail sa počíta a v konečnom dôsledku prispieva k vysnívanému a vysoko funkčnému bývaniu.
Zdieľať obsah