Vybrať si správne dvere je dnes doslova umenie, pretože ak navštívime hocijaký supermarket alebo špecializovanú predajňu so vzorkovňou, cítime sa ako dieťa, ktoré prišlo do hračkárstva plného všakovakých nádherných hračiek. Veľakrát ako tie deťúrence obraciame hlavu za tými najnápaditejšími tvarmi a farebnými kombináciami, a pritom stačí zachovať si chladnú hlavu a brať do úvahy praktickosť, spoľahlivosť a harmonické zladenie s ostatnými interiérovými prvkami.
Kam aké dvere a aký stavebný otvor k nim prislúcha
Šírka stavebných otvorov býva spravidla už daná (90, 80, 70, 60 cm), avšak pokiaľ prestavujete alebo revitalizujete interiér, a teda budete sami rozhodovať o šírke jednotlivých otvorov a dverí, myslite na to, že v rámci hlavných komunikačných a denných priestorov (chodba, izba, kuchyňa, jedáleň…) by ste mali počítať s dverami, ktorých svetlosť je 80 cm. Je to jednoducho štandard. Šírka dverí do kúpeľne alebo WC by mala byť 70 cm. V minulosti (najmä v súvislosti so „slávnymi“ umakartovými bytovými jadrami) sa na WC a kúpeľňu montovali aj dvere šesťdesiatky, avšak pokiaľ sa niektorý z členov rodiny ocitol na invalidnom vozíku, cez takéto dvere sa s ním už nedostal.
Dvere široké 60 cm sú vyslovene vhodné na šatníky alebo potravinové komory. Pokiaľ sa rozhodnete pre otočné (klasicky sa otvárajúce) dvere s pántmi a modernou obložkovou zárubňou, mali by ste mať na pamäti, že svetlosť samotného stavebného otvoru by mala byť až o 10 cm širšia a o 5 cm vyššia, než bude svetlosť (vnútorná šírka a výška) zárubne. K dverám osemdesiatkam je teda vhodné pripraviť otvor široký až 90 cm. Určite nespravíte chybu, ak sa už vopred a s dostatočným predstihom zastavíte po radu a užitočné informácie u predajcu interiérových dverí.
Klasické otočné alebo posuvné? Tak aké?
Keď prišla „nová trhová doba“, hádam nebolo človeka, ktorý by netúžil po rolovacích harmonikových koženkových dverách, ktoré sa vo veľkom nosili z poľských trhovísk. Ich charakteristickým znakom, a pravdepodobne jediným pozitívnym, bola inakosť. Samotná životnosť totiž bola žalostná a ich praktická stránka diskutabilná. V súčasnosti však pri posuvných dverách môžeme hovoriť o množstve výhod. Ak sú navyše dvojkrídlové a dokážu opticky prepojiť (a súčasne oddeliť) napríklad obývačku s jedálňou, vystupujú v úlohe vysoko funkčného interiérového prvku, často vizuálne dominantného.
Dnes sú na trhu takéto dvere so skrytým puzdrom a s mechanizmom zabudovaným v stene, ktorý pri posúvaní prakticky potláča fyzickú námahu pri ich otváraní, respektíve zatváraní. Na tento typ dverí je však potrebný špecifický priestor (a dosť komplikovaná stavebná príprava), preto by ste po nich mali siahnuť len v prípade, že ich prednosti skutočne využijete. Pri rozhodovaní sa netreba zabudnúť ani na to, že ich cena je niekoľkonásobne vyššia ako cena klasických otočných dvojkrídlových dverí.
Istým ekvivalentom dvojkrídlových dverí sú aj tzv. kyvné dvere, ľudovo nazývané lietačky. Tento typ dverí sa však využíva skôr vo verejnom sektore (reštaurácie, klubovne, knižnice…). Klasické otočné jednokrídlové dvere sú najbežnejšou voľbou pri zariaďovaní domácnosti. Pri nich sa naskytá otázka, či sa majú otvárať smerom k sebe alebo od seba. Interiérové dvere sa spravidla majú otvárať smerom do miestnosti, čiže ak vstupujete, tak od seba. Iba v niektorých špecifických prípadoch sa otvárajú smerom von.
Ďalšia otázka, ktorú potrebujete mať pri výbere dverí zodpovedanú, sa týka ich orientácie: ľavé alebo pravé? Mnoho ľudí si princíp jej určenia nedokáže zapamätať, ale je to vcelku jednoduché. Postavte sa k dverám tak, aby sa otvárali smerom k vám. Ak na kľučku siahate ľavou rukou (a aj pánty sú vľavo), ide o ľavé dvere.
TIP:
Najmä v dizajnovo progresívnych interiéroch sa presadzujú tzv. bezfalcové dvere. Ide o veľmi efektné vyhotovenie – dvere sú vsadené do zárubne v jednej línii a pánty sú opticky skryté. Dvere, zárubňa a stena tak vytvárajú jeden hladký celok bez akýchkoľvek rušivých elementov. Za moderné a pôsobivé dizajnové riešenie si, samozrejme, priplatíte.
Ako zladiť dekor dverí s podlahou?
Ak sú podlaha aj steny svetlé, môžete smelo siahnuť po sýtejšom odtieni dverí – či už v drevodekore, alebo v monochromatickom vyhotovení. Naopak, ak je podlaha dekoračne rôznorodejšia, dverám doprajte skôr svetlejšie jednofarebné vyhotovenie (biele alebo až sivé). Nie je nevyhnutné, aby mali podlaha a dvere rovnaký dekor. Ide skôr o harmóniu farieb ako o „dokonalé zladenie“.
K povrchovej úprave dverí a ku konštrukcii
Pri výbere dverí majte na pamäti dva hlavné aspekty: finančný limit a účel použitia dverí. Na kúpeľňu, saunu alebo do iných vlhkých priestorov si predsa nebudete vyberať materiály, ktoré sa nemajú rady s vlhkom. Ako všade, aj tu platí zlatá stredná cesta. O cene dverí rozhoduje ich celková konštrukcia a následne aj povrchová úprava. Cenovo najprijateľnejšou cestou sú tzv. voštinové dvere. Ide o vnútorné kartónové výplne, ktoré sa „opláštia“. Alternatívou tejto lacnejšej výplne je aj polystyrén, respektíve drevotriesková doska, ktorá má o niečo pevnejšie vlastnosti a lepšie tlmí hluk. Omnoho odolnejšiu výplň predstavuje MDF doska, respektíve latovky z mäkkého dreva. Takéto dvere budú mať vyššiu tvarovú stabilitu, a teda aj dlhšiu životnosť.
Uvedené výplne dverí sa následne povrchovo upravujú. Najlacnejším riešením, ktoré vidíte najmä v hypermarketoch, sú tapetované dvere v dekore dreva. Tento typ je viac na okrasu ako úžitkovosť, keďže sa veľmi rýchlo opotrebuje. Finančne výhodnejšie sú aj fóliované dvere (pričom fólie sa využívajú aj pri repasovaní starších dverí). Ich výhodou je bohatá ponúka farieb a dekorov, ako aj výborná údržba. Sprevádza ich však jedno veľké mínus – ak natrafíte na menej kvalitný výrobok alebo agresívnejšie prostredie (v zmysle zaobchádzania s dverami), fólia sa poškodí a vzniknú estetické i funkčné defekty.
Lepšiu voľbu preto predstavujú lakované dvere. Sú síce finančne náročnejšie ako fóliované, ale aj podstatne odolnejšie. Ešte odolnejším riešením je laminátový povrch dverí, opäť s množstvom dekorov k dispozícii. A pre tých, ktorí zásadne uprednostňujú prírodné riešenia, sú určené dvere s dyhovanou úpravou. Pri nich počítajte s ďalším cenovým navýšením a tiež so starostlivejšou údržbou oproti laminu.
Samostatnú kapitolu tvoria dvere z priznaného masívu
Najmä na vidieku, kde vo veľkom funguje drobná stolárska výroba, sa tešia značnej obľube. Podľa použitého dreva môže byť ich cena celkom prijateľná, avšak niekedy aj niekoľkonásobne vyššia v porovnaní s priemyselne vyrábanými dverami. Vhodné sú najmä do rustikálnych interiérov. Ich údržba je však zo všetkých spomenutých druhov dverí najkomplikovanejšia a podpisuje sa na nej aj zub času.
Kovania, doplnky, služby
Tak ako boli v minulosti bielou vranou rozetové kovania, dnes sú ňou kovania štítové. Výber kľučiek a roziet na trhu je skutočne obrovský, preto si treba dať pozor, aby preferované kovanie bolo plne kompatibilné s dverami a so zámkom (s vložkou), ktoré ste si objednali inde. Zárubne by ste však mali jednoznačne objednávať spolu s dverami u rovnakého predajcu. Ideálne je kúpiť všetko spolu, teda dvere, zárubňu aj službu montáže, aby sa nestalo, že niečo nebude navzájom pasovať. Seriózne firmy si prídu pred montážou (niektoré pred zadaním do výroby) skontrolovať veľkosti stavebných otvorov aj hrúbku stien (priečok), pretože od toho sa odvíja i rozmer použitej zárubne.
Na čo nezabudnúť
- Množstvo dekorov a farebných vyhotovení nabáda k tomu, aby bol konkrétny výber čo najviac zaujímavý a originálny. Pri dverách je lepšie držať sa pri zemi a ich podobu skutočne podriadiť stále platnému heslu „menej je niekedy viac“.
- Hľadajte zlatú strednú cestu a nesiahajte po tých najlacnejších riešeniach. Vyslovene lacné dvere spravidla dlho nevydržia a v konečnom dôsledku vás teda budú stáť oveľa viac. Premýšľajte nielen nad dekorom, ale najmä nad kvalitnou materiálovou výplňou a odolnou povrchovou úpravou.
- Masívne interiérové dvere môžu byť pôsobivé, ale sú aj háklivé. Vo vlhkom a nestálom prostredí majú tendenciu „krútiť sa“ a vhodným riešením nemusia byť ani po finančnej stránke. Pravdou však je, že existujú interiéry, do ktorých sa vyslovene hodia, pričom nemusí ísť iba o moderné chalupy.
- K dverám v minulosti neodmysliteľne patrili bukové (dubové) prahy. V súčasnosti ich nahradili dekoračné prahové lišty, ktoré majú v réžii dilatáciu a bezbariérovosť. V moderných domácnostiach neváhajte siahnuť po bezprahových riešeniach.
- Zárubne kupujte zároveň s dverami, najlepšie aj s montážou. Pre akokoľvek šikovného domáceho majstra, ktorý nemá takúto praktickú skúsenosť, môže byť montáž nečakaným problémom.
- V prípade chodieb a tmavších priestorov stavte na dvere so sklenou výplňou. Jednak priestory aspoň čiastočne presvetlíte a jednak sa postaráte o príjemnejšiu atmosféru v interiéri, pretože k jej vytvoreniu prirodzené svetlo jednoznačne prispieva.