Najväčšou novinkou roku 2020 – a to nielen v stavebníctve – sa, žiaľ, stal nový koronavírus. Pandémia priniesla masívne reštrikčné opatrenia v podobe zrušenia (stavebných) veľtrhov v celej Európe či obmedzenia prevádzky predajní so stavebným materiálom. Napriek omeškaniam a zavádzaniu bezpečnostných opatrení na stavbách a pri predaji stavebného sortimentu sezóna novej výstavby úspešne odštartovala a priniesla aj viacero zaujímavých noviniek. My si priblížime niektoré z nich.
Inteligentná regulácia tepla
Je všeobecne známe, že v Európskej únii zavádzame nové prísnejšie požiadavky na energetickú náročnosť budov a spotrebu energií. Cieľom je, aby už v roku 2020 všetky novopostavené domy mali takmer nulovú potrebu energie. Merná ročná spotreba tepla na vykurovanie by teda mala byť pre bytový dom v rozsahu 0−15 kWh/m2 podlahovej plochy, pre rodinný dom 0 − 20 kWh/m2 podlahovej plochy. Toto sa dá dosiahnuť nielen novými stavebnými materiálmi, ale aj novou organizáciou fungovania budov a bytových jednotiek, napr. aj optimalizáciou a zónovaním regulácie vykurovania.
V rámci riešenia inteligentného domova bola predstavená nová generácia zónovej regulácie vykurovania, určená predovšetkým pre bytové jednotky, vykurované radiátorovými teplovodnými systémami. Vzhľadom na úplne novú situáciu (obmedzený pohyb osôb) stojí za zmienku, že výrobca vytvoril riešenie Plug and Play. To znamená, že do daného bytu už nemusia vyraziť montážnici. Stredne zručnému domácemu majstrovi, ktorý sa aspoň na strednej úrovni orientuje v narábaní s počítačovou technikou, stačí po zakúpení urobiť len 3 kroky: Rozbaliť, zapojiť a používať.
Toto riešenie môže vďaka inteligentnej zónovej regulácii priniesť svojmu budúcemu užívateľovi 10 až 25 % úspory na vykurovaní (v závislosti od toho, ako bol systém doteraz vyregulovaný). Bonbónikom je, že balík súčasne poskytuje aj monitorovanie a stráženie domácnosti. Okrem systémových prvkov na reguláciu kúrenia (bezdrôtové snímače, hlavice) set teda obsahuje aj bezdrôtový kamerový systém a zabezpečovací systém, ktorých inštaláciu podľa predajcu zvládne aj laik (teda takmer ktokoľvek).
Ekologická izolácia
Úspory energií, ekológia, využívanie obnoviteľných zdrojov energie a udržateľný rozvoj bývania – to sú hlavné úlohy, ktoré musíme už niekoľko rokov plniť. Aj keď samotná slama nie je na našom stavebnom trhu úplnou novinkou, a nie je ňou ani fúkaná izolácia, novinkou v roku 2020 je fúkaná slama.
Vieme, že na našom trhu sa už pred viac ako 25 rokmi objavila fúkaná minerálna vlna i fúkaná celulóza, ktoré sa aplikovali najmä na izoláciu dutín medzi stropom obývaného prízemia a pochôdznou podlahou nevykurovaného podkrovia. Fúkaná slama je však skutočne novinkou. Čím je táto technológia zaujímavá? V prvom rade je ekologická, nepotrebuje chemickú ochranu, má vysokú objemovú hmotnosť, a teda aj výborné akustické vlastnosti. Kto je ekologicky zameraný, má tu ďalšiu formu využitia obnoviteľného materiálu, ktorý nám rastie doslova za humnami. Avšak, treba na rovinu povedať, že v porovnaní s fúkanou celulózou alebo drevovláknom je jej cena v tejto chvíli vyššia, pod čo sa podpisuje okrem iného aj jej vysoká objemová hmotnosť (a teda aj spotreba materiálu).
Nosný nadokenný preklad s variabilnou medzerou
Aby bolo menej emisií, treba znížiť spotrebu energií. Spotreba energií však nesúvisí len s vykurovaním, ale aj s chladením objektov. Zabezpečenie menšej potreby chladenia si vyžaduje dômyselnejšie riešenie tienenia stavebných otvorov. Preto dnes už všetci výrobcovia murovacích systémov ponúkajú zateplené nosné preklady s integrovanou medzerou na inštaláciu tieniacej techniky. Integrovaná medzera slúži na zasúvanie (zhrňovanie) žalúzií, roliet či screenov.
Novinkou jedného z lídrov v oblasti keramických murovacích materiálov je nosný keramický preklad s variabilnou medzerou na tieniacu techniku. Tento nový stavebný prvok prináša úplne nový slobodný pohľad na inštaláciu a výber tieniacej techniky. Stavebník tak má čas na rozmyslenie, aký tieniaci systém neskôr použije. Alebo si môže nechať čas na vytvorenie finančnej rezervy na neskorší nákup tieniacej techniky. Dokonca sa môže rozhodnúť, že (napríklad na severnej strane) vonkajšie tienenie nakoniec ani nepoužije a priestor v preklade ponechá jednoducho vyplnený izolantom.
Nová generácia strešnej krytiny
Už vlani upútali odbornú aj stavebnú verejnosť prvé lastovičky v podobe strešnej krytiny s integrovanými solárnymi článkami. V rámci úspory energií sa dnes propagujú strechy s fotovoltickými článkami. Dom, ktorý je schopný vyrábať si vlastnú energiu, je snom mnohých stavebníkov, aj preto sa vždy dotácie na solárne články rozchytajú doslova v priebehu niekoľkých hodín od svojho zverejnenia.
Klasický model solárnej strechy je postavený na tom, že stavebník sa rozhodne, že na existujúci strešný plášť inštaluje fotovoltické panely. Výrobcovia však postupne prichádzajú na trh s novou generáciou strešných krytín, ktoré majú integrované solárne články. Aj v roku 2020 na náš stavebný trh prichádzajú nové krytiny, ktoré sú už od prvovýroby riešením 2v1. Ak chceme nejako zmysluplne uzatvoriť predstavenie solárnej škridly, opäť musíme skončiť pri úsporách a obnoviteľných zdrojoch energie. Využívanie slnečnej energie nám pomáha chrániť životné prostredie, šetrí naše peniaze a pomáha nám pripraviť sa na budúcnosť.
Dotácie
Už v úvode roka 2020 banky sprísnili podmienky poskytovania nových stavebných úverov. Nie preto, že by neboli peniaze, ale preto, že potrebujú mať záruku, že klient bude schopný splácať svoj úver. S nástupom koronakrízy, ktorá zamiešala karty aj vo finančnom sektora, nová vláda prisľúbila, že stimulov pre stavebníkov bude ešte viac ako vlani. Pôjde predovšetkým o dotácie na „zelenú domácnosť“, teda najmä na solárne systémy na ohrev vody, solárne fotovoltické články a veterné turbíny na výrobu elektriny a takisto ekologické kotly na spaľovanie biomasy. Tak, ako sme už zažili „šrotovné“ v čase odbytovej krízy automobilov, dá sa očakávať, že štát či výrobcovia (predajcovia) budú v roku 2020 poskytovať podobné stimuly na výmenu kotlov, okien či iných stavebných prvkov a zariadení. Verme, že nezostane iba pri sľuboch.
Čo je dobré si zapamätať:
- Aj z nedávnej minulosti vieme, že pokiaľ sa priškrtí výstavba nových domov, v omnoho väčšej miere sa rekonštruuje.
- Pokiaľ to má svoj zmysel, na stavebné úpravy či nákup inovatívnych technológií sa dá využiť aj spotrebiteľský úver.
- Niektoré nové technológie sa sústreďujú čisto na komfort používateľa, iné, naopak, najmä na úspory. V prípade, že potrebujete ušetriť financie, mali by ste sa zamerať najmä na sanáciu (opravu) objektov a prvky prinášajúce úspory.
- V prípade krízy sa dá očakávať aj jej očistný účinok. Ak teda klesnú ceny materiálov a nehnuteľností a vy máte k dispozícii finančné zdroje, prichádza správny čas na výhodné investovanie do údržby či prestavby.
- Úplne čerstvé novinky bývajú spravidla drahšie ako predchádzajúca generácia výrobku, avšak, masovým rozšírením ich cena postupne klesá, takže niekedy sa možno oplatí chvíľu počkať.