Slovník stavebných pojmov

Všetky | B H K L M O P S T Ú Z
There are currently 4 names in this directory beginning with the letter T.
Tehla
Tehla je základný stavebný prvok vytvorený formovaním zmesi ílov a vody do tvaru hranola a následným vypálením. Ide o prírodný a recyklovateľný materiál s dlhou životnosťou, nezaťažujúci životné prostredie. Tvarové riešenie moderných tehál smeruje ku zlepšeniu ich akustických a tepelnoizolačných vlastností.

Tepelné izolácie
Tepelné izolácie sú stavebné hmoty, tvoriace bariéru, ktorá zabraňuje unikaniu tepla v chladných mesiacoch a prehrievaniu obytných priestorov v letnom období. Na tepelné izolácie sa používa polystyrén (expandovaný a extrudovaný), minerálna vlna (kamenná, sklená), PUR i PIR izolácie a izolácie z prírodných vlákien (drevená vlna, slama, ovčie rúno a pod.).

Tmely
Tmely sú neoceniteľnými pomocníkmi na každej stavbe i v domácnosti. Je to pastová hmota slúžiaca na vyplnenie trhlín a škár v rôznych materiáloch, utesnenie netesností, doplnenie chýbajúceho materiálu, vyrovnanie alebo vyhladenie povrchov, ale aj na zlepenie niektorých materiálov. Tmely sa vo všeobecnosti skladajú zo spojiva a plniva, ktoré im dávajú charakteristické vlastnosti a určujú aj oblasť ich použitia. Vo verejnosti sú najznámejšie silikónové a akrylátové tmely dodávané v tubách, väčších kartušiach alebo „salámach“, z ktorých sa vytláčajú špeciálnymi nástrojmi.

Tvárnica
Tvárnica je základný stavebný prvok, ktorý vzniká tvarovaním betónovej zmesi alebo pórobetónu. Betónové tvárnice sa používajú ako debniace alebo murovacie tvárnice.  Pórobetónové tvárnice sa používajú ako murovacie, pričom sa výhodne využíva ich nízka hmotnosť a tepelnoizolačné vlastnosti.