O projekte

Stavby majú zložitý zrod a dlhý život – my ho mapujeme od základov

Zaujímate sa o stavebné novinky, zvažujete výstavbu domu, jeho rekonštrukciu, kúpu alebo prerábku bytu? Ste živnostníkom, stavebným remeselníkom či stavebným majstrom, architektom, projektantom alebo investorom väčších developerských projektov?

Potom ste na správnej adrese. Portál odzákladov.sk má ambíciu stať sa relevantným zdrojom, ktorý odbornej aj širokej verejnosti prinesie podstatné fakty, zrozumiteľné informácie a množstvo praktických tipov či technických rád.

Každému návštevníkovi nášho portálu chceme pomôcť ešte predtým, než absolvuje množstvo rozhodnutí pred stavbou, v priebehu jej realizácie či po skolaudovaní objektu a počas jeho ďalšej prevádzky.

Veríme, že portál odzákladov.sk motivuje ľudí k záujmu o kvalitnú výstavbu, k zamysleniu sa nad aktuálnymi otázkami aj mýtmi stavebných procesov, k úsiliu vyhýbať sa stavebným chybám a takému stavebnému postupu, aby výsledné dielo šetrilo náklady na výstavbu, ale aj prevádzkové výdaje – a najmä dlhodobo a spoľahlivo slúžilo svojím užívateľom.

Tím portálu Odzákladov.sk

Tím odzákladov.sk pozostáva z odborníkov a novinárov, ktorí pôsobia vo sfére stavebníctva a architektúry, živo sa zaujímajú o stavebné dianie a prinášajú svoje praktické skúsenosti aj teoretické poznatky z rôznych oblastí tohto segmentu.

Špecializuje sa na témy z oblasti geotechniky, kovových a drevených konštrukcií, ako aj betónových konštrukcií. Štúdium absolvovala na Slovenskej technickej univerzite v Bratislave, v odbore inžinierske konštrukcie a dopravné stavby. Po skončení inžinierskeho štúdia pokračovala doktorandským štúdiom v odbore Teória a konštrukcie inžinierskych stavieb na Katedre geotechniky, počas ktorého nadobudla aj skúsenosti s projekčnou činnosťou. Momentálne pôsobí na pozícii prípravár – rozpočtár stavieb.
Problematike stavebníctva a architektúry sa venuje od roku 1996. Jeho srdcovými témami sú najmä obnoviteľné zdroje energie, úspory energií, zatepľovanie, rekonštrukcie, nízkoenergetické a pasívne domy, architektúra, obnova kultúrneho dedičstva, podpora bývania, dotácie a hypotéky. Je členom Slovenského syndikátu novinárov. V priebehu rokov 1997 až 2010 vytvoril približne 200 televíznych programov o výstavbe a bývaní (Môj dom – môj hrad a Stavajme s LeonarDOM). Na ich príprave sa podieľal ako autor, resp. spoluautor, redaktor, moderátor a približne polovicu odvysielaných relácií zastrešil aj ako režisér.
Sústredí sa na všeobecné témy z oblasti stavebníctva, strešné plášte, rozpočty a reality. Vzdelanie získala na Strojníckej fakulte Slovenskej vysokej školy technickej v Bratislave. Môže sa pochváliť 25-ročnými skúsenosťami v oblasti striech a strešných konštrukcií, je dlhoročnou členkou Cechu strechárov Slovenska. Venovala sa vzdelávaniu v rámci odborného školstva, ako aj edukácii dospelých v rámci celoživotného vzdelávania. Pôsobila v stavebninách ako obchodná zástupkyňa, v realitnej kancelárii na pozícii realitnej maklérky. V súčasnosti pracuje v stavebno-obchodnej spoločnosti ako rozpočtárka. Svoje povolanie nezaprie ani vo voľnom čase – medzi jej záľuby patrí dom, byt, záhrada, bytová a záhradná architektúra.
Pracuje ako novinárka. Žurnalistika ju oslovila, pretože v sebe spája celoživotné vzdelávanie so schopnosťou odovzdávať získané poznatky ostatným ľahko, pútavo a obohacujúco. K témam súvisiacim so stavebníctvom ju priviedol sám život – spolužitie s manželom, autorizovaným architektom, ktorý je synom stavebných inžinierov. V jeho spoločnosti sa neznámy odbor v priebehu rokov jednoducho musel stať predmetom každodennej konverzácie. V rámci stavebníctva sa Ivana zaoberá témami o zdravom životnom štýle, šetrení životného prostredia, o úspore energií i financií pri výstavbe a využívaní objektov. Zaujíma ju tiež kvalita materiálov a vyhotovenia stavieb, úžitkovosť a architektonická čistota budovaných objektov.

Obľúbené rady, tipy a postupy

Ako môžu do vašej stavby zasiahnuť susedia?

Niet nad dobré susedské vzťahy. Medzi susedmi často desaťročia panujú dobré vzťahy, no môže prísť okamih, keď to začne škrípať. Sused sa rozhodne nadstavovať dom, pristaviť garáž alebo tesne...

Omietky – ako sa v nich vyznať?

Omietka je povrchovou ochranou konštrukčných prvkov, ktorá má zároveň aj estetickú funkciu. Keďže na trhu existuje nespočetné množstvo omietok a omietkových zmesí, ich výber...

Viete o tom, že obytné miestnosti majú predpísané minimálne rozmery?

Byt alebo rodinný dom je obytná miestnosť alebo súbor obytných miestností s vlastným príslušenstvom. Svojím stavebno-technickým a funkčným usporiadaním, ako aj vybavením musí spĺňať požiadavky na trvalé bývanie. K jednej zo...